fbpx
21 Листопада, 2021

У Словаччині ростуть ціни на нерухомість: чи чекає ця хвиля українське прикордоння

У Словаччині ростуть ціни на нерухомість: чи чекає ця хвиля українське прикордоння

Ми проаналізували, що кажуть словацькі експерти про зростання цін на нерухомість. Рекордно дешева іпотека, великий апетит у людей мати дах над головою та повільне будівництво нових квартир – ось головні причини росту цін на житло.

Коли в 2008 році вибухнула світова фінансова криза, ціни на нерухомість у Словаччині різко впали. Багато хто очікував подібного розвитку подій і під час пандемії. Але цього не сталося. Ціни на житло продовжують стрімко зростати, – свідчать нові дані Національного банку Словаччини (НБС).

Gdn

Експерти відзначають, що ціни на нерухомість зростають швидше, ніж заробітна плата чи загальна інфляція. Деякі міжнародні дослідження стверджують, що середньостатистичному словаку доводиться відкладати більше зарплат на квартиру розміром 70 квадратних метрів, ніж це було нещодавно. Аналітик НБС Роман Врбовський каже, що може настати невеликий спад. Проте все залежатиме від того, як підвищать зарплати.

“Це залежатиме від того, чи зможе розвиток наявного доходу найближчим часом наздогнати ціни на нерухомість”, – прогнозує економіст.

Лише п’ять років тому квадратний метр квартири коштував у середньому близько 1500 євро. Сьогодні коштує майже 2300 євро. Ріст цін, таким чином, перевищила п’ятдесят відсотків. Середні ціни на нерухомість у Словаччині у третьому кварталі зросли ще на 3,4 відсотка. Особливо ростуть ціни на будинки. Протягом року ціни на житло зростають до 26 відсотків.

“На самому початку пандемії, тобто в березні 2020 року, у нас відбулося своєрідне заморожування ринку нерухомості, – описує ситуацію аналітик Міхал Пружинський з Nehnuteľnosti.sk.

Він додає, що ніхто не знав, що буде.

“А потім, можливо, прийшло те, чого ніхто не очікував. Ціни на нерухомість не тільки не зупинилися або почали падати, як можна було б очікувати в умовах кризи, яку ми переживаємо, а навпаки. Ціни почали рости ще швидше, ніж раніше”, – стверджує Пружинський.

Крім цін на квартири, почала зростати і рекреаційна нерухомість, яка викликала величезний інтерес. Це було природно, оскільки люди шукали втечі з міст під час карантинних заходів. З іншого боку, на ринку нерухомості склалася нестандартна ситуація.

“Ми спостерігаємо зниження цін на оренду за останній рік, що є дещо парадоксальним щодо зростання цін на нерухомість для продажу”, – пояснює аналітик.

За словами аналітика з нерухомості Йозефа Прозбіка з Bencont Investments, пандемія намітила ринок нерухомості в “позитивному напрямку”. Попит на нерухомість зростав через потребу в додатковому утепленні, роботі з дому або обміні менших квартир на більші. За його словами, все це також підштовхнуло до зростання цін на нерухомість по всій Словаччині.

Рекордно дешева іпотека

Підвищення цін також сприяє підйому економіки. Про це йдеться в останній статистиці Національного банку Словаччини.

За словами Врбовського, ще одна головна причина зростання цін на житло полягає у відсутності пропозиції на ринку нерухомості в поєднанні з низькими процентними ставками.

“Загальне зростання економічної активності після відкриття економіки по закінченні другої хвилі пандемії також сприяло зростанню цін”, – пояснює Врбовський.

Нове дослідження консалтингової компанії Deloitte під назвою Property index 2021 також показує, що словаку потрібно заощадити 10,6 середньорічних зарплат, щоб купити середню квартиру площею 70 кв. Торік йому вистачило 9,9 середньорічних зарплат.

Виникає питання, що стоїть за тим, що ціни на нерухомість зростають і стають все менш доступними для людей, і що з цим можна зробити. За словами юриста Дагмара Йодера, зростання цін на житло пов’язане в основному з високим попитом після дешевих іпотечних кредитів, які надають банки.

“Чим легше і дешевше людина може отримати позику, тим більша схильність вкладати ці гроші, найчастіше через купівлю нерухомості, чи то для власного користування, чи то з метою майбутньої оренди”, – пояснює він виданню “Правда”.

Експерт нагадує, що важливим фактором є те, що пропозиція житла все ще відносно недостатня в порівнянні з ринковим попитом.

“Ймовірно, на це також негативно впливає тривалість процедур отримання дозволів на будівництво та погодження будівель”, – підсумовує він.

Але довго ціни на нерухомість рости не будуть. Уповільнення очікується вже в наступному році.

“У 2021 році ми очікуємо, що ціни на нерухомість зростуть приблизно на 15 відсотків, а в найближчі роки ми очікуємо, що темпи зростання поступово зменшаться до 5-10 відсотків через погіршення доступності житла”, – прогнозує Рудольф Бруханік, головний аналітик Bencont Investments.

Природньо, що закарпатські ріелтори також уважно слідкують за цінами на нерухомість у сусідів.

“За останні два роки нерухомість в Словаччині подорожчала в 2 рази! На 100%!” – написала на своїй сторінці з цього приводу директор агентства нерухомості “Феміда” з Ужгорода Тетяна Ричина.

Вона навела кілька суттєвих, на її думку факторів:

  • іпотечна ставка в Словаччині – від 0,4% до 1.2%;
  • потужні міграційні процеси зі сходу. Наші громадяни активно мігрують в Словаччину і активно купляють нерухомість;
  • суттєва підтримка Євросоюзу та великі грошові потоки, які йдуть як від приватних інвесторів, так і від держави.

“Спілкуючись з колегами в Кошице, почула, що ринок нерухомості став миттєвим – квартира в експозиції знаходиться декілька днів. Торги на підвищення влаштовують не ріелтори, а самі власники. Виграє той покупець, який запропонує найвищу ціну. Часто ріелтори не встигають навіть взяти участь у цьому процесі”, – зазначила Тетяна Ричина. – “Головний месидж словацьких ріелторів – не має з чим працювати! Як наслідок – нема роботи”.

  • Вона бачить вихід із ситуації у частковому переході до девелоперської діяльності. Комплексна робота з інвестором, за її словами, поділяється на декілька етапів:
    знайти квартиру без ремонту;
  • розрахувати кошторис ремонтних робіт разом із дозвільною документацією (дуже часто буде присутня реконструкція);
  • власною бригадою зробити ремонт (термін від 3х тижнів до 1.5 місяця);
  • вигідно продати або здати в оренду готову квартиру.

На думку експертки, така ситуація дійсно може чекати і на закарпатських ріелторів, але все залежить від готовності банків надавати дешеву іпотеку. Наразі ж такої тенденції не спостерігається.

Тема придбання нерухомості у Словаччині нещодавно стала і причиною міждержавного конфлікту. Міністерство закордонних справ Словаччини ініціювало зміни у процедурі придбання нерухомості на території країни іноземними державами. Починаючи з 15 жовтня кадастрові служби будуть зобов’язані інформувати відповідні держоргани, зокрема і МЗС у разі реєстрації операцій з нерухомістю іншими країнами. Сталося це у відповідь на дії Угорщини з купівлі родючих земель та будівель у Кошицькому краї.

 

InfoPost.Media

Фото: tvoemisto.tv


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі