Аналітика 21 Листопада 17:44

У Словаччині ростуть ціни на нерухомість: чи чекає ця хвиля українське прикордоння

Ми проаналізували, що кажуть словацькі експерти про зростання цін на нерухомість. Рекордно дешева іпотека, великий апетит у людей мати дах над головою та повільне будівництво нових квартир – ось головні причини росту цін на житло.

Коли в 2008 році вибухнула світова фінансова криза, ціни на нерухомість у Словаччині різко впали. Багато хто очікував подібного розвитку подій і під час пандемії. Але цього не сталося. Ціни на житло продовжують стрімко зростати, – свідчать нові дані Національного банку Словаччини (НБС).

Gdn

Експерти відзначають, що ціни на нерухомість зростають швидше, ніж заробітна плата чи загальна інфляція. Деякі міжнародні дослідження стверджують, що середньостатистичному словаку доводиться відкладати більше зарплат на квартиру розміром 70 квадратних метрів, ніж це було нещодавно. Аналітик НБС Роман Врбовський каже, що може настати невеликий спад. Проте все залежатиме від того, як підвищать зарплати.

“Це залежатиме від того, чи зможе розвиток наявного доходу найближчим часом наздогнати ціни на нерухомість”, – прогнозує економіст.

Лише п’ять років тому квадратний метр квартири коштував у середньому близько 1500 євро. Сьогодні коштує майже 2300 євро. Ріст цін, таким чином, перевищила п’ятдесят відсотків. Середні ціни на нерухомість у Словаччині у третьому кварталі зросли ще на 3,4 відсотка. Особливо ростуть ціни на будинки. Протягом року ціни на житло зростають до 26 відсотків.

“На самому початку пандемії, тобто в березні 2020 року, у нас відбулося своєрідне заморожування ринку нерухомості, – описує ситуацію аналітик Міхал Пружинський з Nehnuteľnosti.sk.

Він додає, що ніхто не знав, що буде.

“А потім, можливо, прийшло те, чого ніхто не очікував. Ціни на нерухомість не тільки не зупинилися або почали падати, як можна було б очікувати в умовах кризи, яку ми переживаємо, а навпаки. Ціни почали рости ще швидше, ніж раніше”, – стверджує Пружинський.

Крім цін на квартири, почала зростати і рекреаційна нерухомість, яка викликала величезний інтерес. Це було природно, оскільки люди шукали втечі з міст під час карантинних заходів. З іншого боку, на ринку нерухомості склалася нестандартна ситуація.

“Ми спостерігаємо зниження цін на оренду за останній рік, що є дещо парадоксальним щодо зростання цін на нерухомість для продажу”, – пояснює аналітик.

За словами аналітика з нерухомості Йозефа Прозбіка з Bencont Investments, пандемія намітила ринок нерухомості в “позитивному напрямку”. Попит на нерухомість зростав через потребу в додатковому утепленні, роботі з дому або обміні менших квартир на більші. За його словами, все це також підштовхнуло до зростання цін на нерухомість по всій Словаччині.

Рекордно дешева іпотека

Підвищення цін також сприяє підйому економіки. Про це йдеться в останній статистиці Національного банку Словаччини.

За словами Врбовського, ще одна головна причина зростання цін на житло полягає у відсутності пропозиції на ринку нерухомості в поєднанні з низькими процентними ставками.

“Загальне зростання економічної активності після відкриття економіки по закінченні другої хвилі пандемії також сприяло зростанню цін”, – пояснює Врбовський.

Нове дослідження консалтингової компанії Deloitte під назвою Property index 2021 також показує, що словаку потрібно заощадити 10,6 середньорічних зарплат, щоб купити середню квартиру площею 70 кв. Торік йому вистачило 9,9 середньорічних зарплат.

Виникає питання, що стоїть за тим, що ціни на нерухомість зростають і стають все менш доступними для людей, і що з цим можна зробити. За словами юриста Дагмара Йодера, зростання цін на житло пов’язане в основному з високим попитом після дешевих іпотечних кредитів, які надають банки.

“Чим легше і дешевше людина може отримати позику, тим більша схильність вкладати ці гроші, найчастіше через купівлю нерухомості, чи то для власного користування, чи то з метою майбутньої оренди”, – пояснює він виданню “Правда”.

Експерт нагадує, що важливим фактором є те, що пропозиція житла все ще відносно недостатня в порівнянні з ринковим попитом.

“Ймовірно, на це також негативно впливає тривалість процедур отримання дозволів на будівництво та погодження будівель”, – підсумовує він.

Але довго ціни на нерухомість рости не будуть. Уповільнення очікується вже в наступному році.

“У 2021 році ми очікуємо, що ціни на нерухомість зростуть приблизно на 15 відсотків, а в найближчі роки ми очікуємо, що темпи зростання поступово зменшаться до 5-10 відсотків через погіршення доступності житла”, – прогнозує Рудольф Бруханік, головний аналітик Bencont Investments.

Природньо, що закарпатські ріелтори також уважно слідкують за цінами на нерухомість у сусідів.

“За останні два роки нерухомість в Словаччині подорожчала в 2 рази! На 100%!” – написала на своїй сторінці з цього приводу директор агентства нерухомості “Феміда” з Ужгорода Тетяна Ричина.

Вона навела кілька суттєвих, на її думку факторів:

  • іпотечна ставка в Словаччині – від 0,4% до 1.2%;
  • потужні міграційні процеси зі сходу. Наші громадяни активно мігрують в Словаччину і активно купляють нерухомість;
  • суттєва підтримка Євросоюзу та великі грошові потоки, які йдуть як від приватних інвесторів, так і від держави.

“Спілкуючись з колегами в Кошице, почула, що ринок нерухомості став миттєвим – квартира в експозиції знаходиться декілька днів. Торги на підвищення влаштовують не ріелтори, а самі власники. Виграє той покупець, який запропонує найвищу ціну. Часто ріелтори не встигають навіть взяти участь у цьому процесі”, – зазначила Тетяна Ричина. – “Головний месидж словацьких ріелторів – не має з чим працювати! Як наслідок – нема роботи”.

  • Вона бачить вихід із ситуації у частковому переході до девелоперської діяльності. Комплексна робота з інвестором, за її словами, поділяється на декілька етапів:
    знайти квартиру без ремонту;
  • розрахувати кошторис ремонтних робіт разом із дозвільною документацією (дуже часто буде присутня реконструкція);
  • власною бригадою зробити ремонт (термін від 3х тижнів до 1.5 місяця);
  • вигідно продати або здати в оренду готову квартиру.

На думку експертки, така ситуація дійсно може чекати і на закарпатських ріелторів, але все залежить від готовності банків надавати дешеву іпотеку. Наразі ж такої тенденції не спостерігається.

Тема придбання нерухомості у Словаччині нещодавно стала і причиною міждержавного конфлікту. Міністерство закордонних справ Словаччини ініціювало зміни у процедурі придбання нерухомості на території країни іноземними державами. Починаючи з 15 жовтня кадастрові служби будуть зобов’язані інформувати відповідні держоргани, зокрема і МЗС у разі реєстрації операцій з нерухомістю іншими країнами. Сталося це у відповідь на дії Угорщини з купівлі родючих земель та будівель у Кошицькому краї.

 

InfoPost.Media

Фото: tvoemisto.tv


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Aldi Andrej Babiš ANO Baltic Pipe Bees Airline Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics DIO Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica Facebook fake fake news Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Henley Hofer Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liget Liget Budapest Ľudovít Štúr Luzhanka Malenykij robot MÁV media Milan Rastislav Štefánik Mistrál Nagyberegi OLO Omicron Panic Button Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Romania Ryanair SaS Sinopharm Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tatra Ice Dome Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokaj UCEF Unicum Urban Balkan Beats Verorab Via Carpatia VUC WIND ROSE windrose wizz air ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автобус автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг адвент аеропорт аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов айкідо активіст актор акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс Ангелус англіцизми Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім античність армія архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ атомна енергія Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани Балкани Банік банкнота батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград Берегово Берлін Бернадетт Сель Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь Блінкен блокування Богдан Хмельницький богослужіння бограч Болгарія Большая рыба Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт будинок будівлі будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг Бураш Бурштинська ТЕС Бухарест В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина валюта вантаж вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля взуття вибори видавництво Комора викладання Винничук Виноградів виплада виробництво виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України Вишне Немецке Вишнє Нємецке Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ Віола фон Крамон Віталій Портніков ВНЗ вода водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід газосховище Газпром галичани Галичина гастрономія Геґер гектар Гельсінкі генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш гумор Гуморина гунгарікум гурт дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума Держмитслужба дефіцит Дещиця джинси дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова дисидент дискаунтер дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина додаток Долежал Донбас донор донорство допомога дорога дослідження ДПСУ дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган екологія експерт експорт експрес електрика електроенергія емігранти еміграція Емінеску енергетика епідемія Ерош Пішта Естонія Євангеліє євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄП ЄС Жиліна житло життя жінка жінки жовтень журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця замки замок заробітна плата заробітчани зарплата Захонь заява збірка згуртованість Зеленський Земан землетрус земля зірки зловмисник злочин ЗМІ змова ЗНО Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ілдіко Орос ілюмінація імміграція імпорт іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація інфраструктура іпотека Ірак історія Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Кабмін кава кадри Казанжи Калуська ТЕЦ Канада канал карантин Катерина Бабкіна католики Каунас квартира у Будапешті квитки потяг КГБ кепм Кетрін Винник Київ Київська Русь Китай кібербезпека кіно кінорежисер Кіра Рудик Кішварда класик Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР коаліція ковід колорит Колумб Комаром компанії композитор комунізм комуністи конкуренція Конституція консульство контрабанда конфлікт концерт кордон Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кривий Ріг криза Крим кримські татари Кубраков Кулеба культура купити житло купівля курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі Литва лід лікар лікарня Лілія Гриневич літак література літка логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Людовит Велислав Штур Ляшко магістраль Маккартні Макрон маніпуляція Марго-2021 Маріуполь-Рахів Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меншина меншини мер Меркель МЗС Мирослав Жбірка митниця Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц мова МОЗ МОК Молдова молодь Москва музей музика Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання надзвичайний стан народжуваність населення НАТО Нафтогаз національні меншини нація нацменшина нацменшини нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Німеччина Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ обгін область обмеження обсерваторія обшуки ОДА Одеса окупація Олександра Саєнко олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн ООС опалення опера опитування опозиція Орбан освіта освітній закон Офіс президента Охрид палац палінка пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія паспорт паспортизація пендлер пенсійна система пенсія Первый балтийский канал перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пістолет плагіат пластик ПЛР повітря повстання податок події подорож подорожі поезія пожежа поїзд покупки Полачек поліомієліт політик політика політики поліція пологи польори Польща поляки понтифік Портніков послуги посол посольство Потапі потяг поштовх правила Прага працевлаштування працевлаштування в Польщі праця президент прем'єр прем'єр-міністр премія прикордонники проби продукти проект пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига ріелтор Різдво рішення РНБО робота робота в Польщі роботи робоча сила Роза Вітрів розвиток ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція САП Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свято сейсмологи секретар село Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сіярто сказ сканер скульптор скульптура скульптури слова словаки словацька культура Словаччина слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття собор Соваччина Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія соцопитування Союз спецслужба спиртне Спліт Спутник СРСР ССС СССР ставлення Стамбульська конвенція Станіца стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви студенти супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США табір табори Таллін Таллінн тариф тарифи Тарту Татри театр Теб та НС телебачення телеграм теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товарообіг ТОП традиції трамвай транзит Трансильванія трансляція трансплантація транспорт тренер тривалість Триль Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм Туро Руді Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова Угорське королівство угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд фабрика фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Фльонц фольклор фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни ЦПТО Чапутова Чебі-Погань червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина Чоп Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шеремета Шкода школа Шкураков Шмигаль Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер ярмарка ярмарки ярмарок