fbpx
18 Січня, 2022

У Словаччині гострий брак машиністів потягів. З України поки що вирішили фахівців не залучати

У Словаччині гострий брак машиністів потягів. З України поки що вирішили фахівців не залучати

Відсутність машиністів потягів стала однією з причин, чому Державна залізнична компанія Словаччини (ZSSK) змушена була скасувати 350 сполучень до Різдва. Минулого тижня було скасовано майже 80 поїздів національного пасажирського перевізника.

Словацька залізниця вже давно має проблеми з машиністами. Торік їх потрібно було 1217, а бракувало 142. Для порівняння: у 2017 році не вистачало лише 27 машиністів, повідомляє pluska.sk.

Нестача машиністів у Словаччині

Причини різні. Як кажуть самі працівники залізниці, серед них багато людей старшого віку, які йдуть на пенсію, а молоді їдуть працювати за кордон. Ця професія цікава, але й відповідальна, важка не тільки фізично, а й морально.

“Коли я прийшов працювати на залізницю кілька років тому, то машиністів готували з випускників трьох-чотирьох спеціальних шкіл. Тепер їм зменшили пільги, і беруть випускників будь-якої школи, аби хтось взагалі хотів тут працювати. Деякі погано підготовлені до роботи”, – розповів молодий машиніст Мирослав.

Гостру дискусію у суспільстві викликав і випадок, який міг закінчитися трагедією. Мова про некерований вантажний потяг, який минулого тижня самостійно вирушив у подорож з Кошице через кордон – до Угорщини, здолавши майже 25 кілометрів без кермувальника.

Міністр транспорту та будівництва Андрей Долежал (Andrej Doležal) каже, що є короткострокові завдання, які вони можуть вирішити, але навчання машиніста триває від дванадцяти до шістнадцяти місяців.

За словами міністра, залізничники в колективному договорі дозволили збільшити основний робочий тиждень до 36 годин. А відповідно буде і доплата за понаднормові години, пише cas.sk.

“Ми підняли як базові, так і персональні бонуси. Ми збираємося запровадити так звану надбавку під час прийому на роботу для залучення нових машиністів. Що стосується заробітної плати, то у 2022 році дохід водія потягу після понаднормової роботи може становити до 1700 євро”, – повідомив Долежал.

Утім фахівців, наприклад, з України поки що вирішили не залучити. Хоча саме таким методом вирішується проблема нестачі водіїв у Братиславському краї.

Де поділись машиністи і як їх планують мотивувати

За словами міністра транспорту, відсутність машиністів пов’язана і з тим, що їх беруть на себе приватні перевізники.

“Ми не можемо створити такі гнучкі та привабливі умови, як приватний перевізник. Але ми намагаємося зробити саме це за допомогою різних заходів”, – сказав Долежал.

За його словами, окрім надбавки при залученні до роботи в розмірі 1200 євро, буде також надбавка на проживання у розмірі 400 євро на місяць та інші пільги.

Він також зазначив про необхідність відновити навчання, яке було призупинено на час пандемії.

“У нас у Врутках новий навчальний центр, де ми намагатимемося готувати наших нових, власних машиністів завдяки цим бонусам”, – додав міністр транспорту.

Слід також зауважити, що багато людей, які планують працювати машиністами у Словаччині також збентежені поганим станом залізничної інфраструктури. Адже за часи незалежності Словаччини не побудували жодного кілометра нової залізничної колії. Державна компанія не закладає у бюджет поточні ремонти в необхідному обсязі, а модернізація залізничної лінії Братислава – Кошице триває рекордні 20 років.

“Так, деякі ділянки гостро потребують ремонту. Тому ми повинні їздити на зниженій швидкості, щоб уникнути сходу з рейок чи будь-якої іншої надзвичайної події”, – підтвердив словацький машиніст Мирослав.

Нагадаємо, в середині грудня минулого року з маршруту Кошице – Пряшів остаточно відкликали двоповерхові потяги. Їх замінили на нові потяги класу Panter. Словацька залізнична компанія (ZSSK) також оголосила конкурс на закупівлю дев’яти нових комплектів поїздів, які мають бути поставлені в 2023 році.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі