fbpx
21 Червня, 2022

ТОП-аварій європейських нафтогазових мереж, які похитнули економіку Європи

ТОП-аварій європейських нафтогазових мереж, які похитнули економіку Європи

Залежність Європи від російської нафти і газу, збройна агресія проти України та введення ембарго змусила країни та глобальні компанії терміново переорієнтовувати своє виробництво та логістику. Однак за різними оцінками терміни можуть сягати кількох років. У той же час навіть короткострокові перебої з постачанням з різних причин призводять до тривалих наслідків для цілих економік.

Ми зібрали найбільш резонансні випадки інцидентів на газо- і нафтопереробних заводах чи магістралях, які поставили під загрозу постачання енергоносіїв по Європі.

Аварія на Дунайському НПЗ в Угорщині

У вівторок вранці, 14 червня, на Дунайському нафтопереробному заводі в угорському місті Сажаламбатта сталася невелика пожежа. За повідомленням ЗМІ, через інцидент завод призупинив свою роботу.

Однак прогнозовані два тижні простою Дунайського НПЗ загрожують знизити потужності з переробки нафти угорської енергетичної групи MOL, яка є однією з найбільших у Східній Європі. Орієнтовний об’єм простою складатиме близько 8 тисяч тонн на добу. Наразі компанія MOL почала розслідування справи.

Варто зазначити, що компанія витратила десятиліття та мільярди доларів на інфраструктуру для переробки важчої, але дешевшої російської нафти типу Ural. Зараз Дунайський НПЗ, який є одним із заводів, який обслуговує MOL, може переробити 21 тис. тонн сирої нафти на добу.

Mol

Енергетичний гігант MOL частково належить угорському уряду. У світлі нафтового ембарго компанія оголосила, що їй на модернізацію своїх НПЗ знадобиться біля 700 мільйонів євро та кілька років часу.  Здійснювати модернізацію доведеться без зупинки роботи цих заводів. MOL вже звернулась до своїх інженерів із проханням підготовки до виведення російської нафти із системи.

“Нафтопереробний завод завжди готується до гіршого і не може уявити собі сіру зону”, – сказав директор з виробництва Золт Хафф. – “Якщо ми можемо щось концептуалізувати, ми повинні це зробити . … Зараз ми готуємося до найгіршого сценарію, за якого ми можемо переробляти лише легку нафту”.

Однак на руку інвесторам MOL зіграло тимчасове виключення з ембарго постачання російської нафти до Угорщини, Словаччини та Чехії трубопроводом . Це важливо, оскільки той таки нафтопереробний завод у Сажаломбатті використовує 64% російської нафти від загального об’єму переробки.

Сира нафта з Росії надходить в Угорщину з України по нафтопроводу “Дружба” через станцію “Феньєслітке”. Тут є міжнародна сертифікована вимірювальна станція, яка знаходиться під контролем як російського, так і українського партнера. Звідси нафта надходить у напрямку Сажаломбатти по нафтопроводу “Дружба 2”. Він може доставляти майже 8 мільйонів тонн на рік з максимальною потужністю. На сьогоднішній день він є основним постачальником нафтопереробного заводу Сажаломбатта.

Vezetek2 532987 534697

Спроба підриву “Дружби” у Брянську

Як мінімум один з випадків пов’язаний із війною та змусив понервувати залежних від російської нафти угорців. Справа в тому, що військові дії Росії в Україні поставили під суттєву загрозу роботу нафтопроводу “Дружба”. Однак, на диво, про суттєві інциденти на території України з трубопроводом, які могли б вплинути на його роботу, наразі інформації немає.

Натомість перші випадки пошкодження нафтопроводу вже стались на території Росії у Брянській області 12 червня. Саме там невідомі особи намагались підірвати нафтопровід “Дружба”. За даними ЗСУ, відбулось три вибухи неподалік селища Гулівка (це на відстані 40 км від державного кордону з Україною).

Варто додати, що сам трубопровід не постраждав, проте протипідкопна труба та підстанція були пошкоджені, а також був знеструмлений енергоблок керування. Розливу нафтопродуктів вдалося уникнути – з 24 лютого трубопровід законсервований, але всередині знаходиться дизельне паливо.

Варто додати, що інформація про спробу підриву та збереження цілісності трубопроводу з’явилась у російському Telegram-каналі Baza, звідки перекочувала до російських та деяких українських медіа, тож перевірити її достовірність можливості немає.

Однак прес-служба російської “Транснафти” повідомляє, що нафтопровід “Дружба” працює у штатному режимі

Screenshot 1

Аварія на нафтогазовому гіганті OMV

3 червня через повідомлення про аварію зупинив роботу один із найбільших нафтопереробних заводів Центральної Європи OMV у м. Швехат (Австрія). У компанії заявили, що через механічну поломку була пошкоджена установка для перегонки сирої нафти.  У результаті аварії постраждали двоє людей, які проводили випробування установки тиском води.

Аварія трапилась у ході планових робіт під час технічного обслуговування заводу, яке мало завершитись 31 травня. Однак інцидент перешкодив планам відновити роботу заводу 10 червня.

Наразі, за повідомленням компанії, неможливо оцінити тривалість етапу ремонту. Однак на час ремонту OMV створила нову систему постачання для забезпечення ринків, які обслуговує нафтопереробний завод OMV Schwechat. Компанія перерозподілила потужності між іншими НПЗ, якими володіє та збільшила потужність іншої установки для перегонки сирої нафти.

Та все ж тривалий збій у роботі одного із заводів OMV призвів до занепокоєння на європейських ринках палива, зокрема угорському.

 


Справа в тому, що OMV керує близько 200 АЗС в Угорщині та забезпечує 17-19% ринку бензину Угорщини та 13-15% ринку дизельного палива.


 

Ситуацію в Угорщині погіршив той факт, що уряд Угорщини “заморозив” роздрібні ціни на паливо на рівні 480 форинтів, тоді як у Європі ціни вищі. Тому іноземні постачальники воліють експортувати не в Угорщину, а в інші країни. Як наслідок, обсяги угорського імпорту палива вже скоротились, а частка ринку найближчого конкурента – Mol навесні швидко зросла до понад 80%. OMV була єдиною компанією, яка підтримувала обсяги угорського імпорту, тому таке відключення може стати проблемою, яку Mol не зможе компенсувати.

Раніше у 2017 році OMV вже була у подібній ситуації. Тоді наприкінці року на газоперекачувальній станції нафтогазової компанії OMV в австрійському Баумгартені-на-Марху стався вибух. Попри те, що Баумгартен – село на 200 жителів, сама станція є найбільшим газотранспортним вузлом Центральної Європи. Тож за один день короткострокова ціна на газ зросла майже на 70 відсотків.

111

Російська DDOS-атака на польський НПЗ Orlen

Однак не тільки механічні поломки та аварії загрожують ринку енергоносіїв Європи. Долучаються до підриву і хакери. Так, кілька тижнів тому російське хакерське угрупування Killnet оголосило про глобальну хакерську атаку на західні країни. Однією з цілей хакерів став польський нафтопереробний завод Orlen.

19 червня зловмисники заявили про успішну атаку на комп’ютерні мережі НПЗ.

Płock, Orlen, Budynek Biurowy

При цьому на польських ресурсах інформації про DDOS-атаку на мережі заводу немає. Однак повідомлення з’явились на російських та пропагандистських ресурсах, які відзвітувались про “успішну атаку” хакерів. DDOS-атака начебто вивела з ладу програму, де клієнти, постачальники та перевізники Orlen обмінювалися інформацією про процес залізничних перевезень. Було заблоковано всю логістику НПЗ, електронну торгівлю, що могло призвести до зупинки виробничого циклу.

Однак перевірити, чи відповідає повідомлення про кібератаку дійсності наразі можливості немає.

 

Віталій Дячук спеціально для InfoPost.Media

Фото: Laszlo Balogh / Reuters, OMV та з відкритих джерел


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі