fbpx
11 Жовтня, 2023

Smer, Hlas + SNS: що дасть Словаччині нова коаліція та на яких умовах

Smer, Hlas + SNS: що дасть Словаччині нова коаліція та на яких умовах

Лідери парламентських виборів у Словаччині – партія Роберта Фіцо Smer-SD та вихідця зі «Смеру» Петера Пеллегріні Hlas-SD вестимуть остаточні переговори про утворення коаліції. Для отримання більшості голосів у Національній Раді вони вирішили об’єднати зусилля з націоналістичною партією SNS Андрея Данка, яка також подолала виборчий бар’єр.

При цьому переговорів із партією Progresívne Slovensko, яка отримала на виборах другий результат, «Глас» вести не буде. Таке рішення в президії партії прийняли через 8 днів після доручення президенткою Словаччини Зузаною Чапутовою формування урядової коаліції Роберту Фіцо.

«Ми більше не будемо проводити жодних […] переговорів з представниками інших партій, попри різноманітні згадки в ЗМІ та висловлювання з боку політиків з іншого політичного сектору», — сказав Пеллегріні у вівторок, 10 жовтня.

Що отримають Smer, Hlas та SNS

Наразі офіційних заяв про домовленість щодо посад у новому уряді партії не робили, однак словацькі ЗМІ з посиланням на власні джерела стверджують, що Роберт Фіцо очолить новий уряд. Своєю чергою Петер Пеллегріні отримає другу за конституцією посаду – пост спікера парламенту.

Для обидвох ці посади не нові – Пеллегріні вже був головою Національної Ради у 2014-2016 роках, пройшовши до парламенту від «Смеру». Роберт Фіцо ж двічі керував урядом – у 2006-2010 та 2012-2018 роках. Під час другої каденції (також після дострокових парламентських виборів) на посаді прем’єра Фіцо зміг сформувати власну монокоаліцію та однопартійний уряд, а з посади пішов через політичну кризу, спричинену вбивством журналіста Яна Куцяка.

Коаліція «Смеру» з SNS також відбувається не вперше. Саме об’єднання з націоналістами та Рухом за демократичну Словаччину (HZDS) Владіміра Мечіара зробило Фіцо прем’єр-міністром у 2006 році.

Без SNS коаліція «Смеру» і «Гласу» мала б лише 69 депутатів, а втрьох вони отримають хитку більшість у 79 місць у парламенті.

Лідер націоналістів Андрей Данко заявив, що не погодиться бути в коаліції зі «Смером» і «Гласом» тільки для кількості і не погодить модель, за якою Фіцо і Пеллегріні домовляться, а SNS тільки поставлять перед умовами співробітництва.

За словами Пеллегріні, «SNS буде постійним членом коаліції та матиме позицію, яка відповідає їхнім здобуткам на виборах».

Курс Словаччини залишиться проєвропейським

Петер Пеллегріні заявив, що «Глас» буде гарантом членства в Євросоюзі та НАТО. Якщо уряд захоче змінити зовнішньополітичну орієнтацію, його партнер по коаліції вийде з об’єднання.

«Якщо SNS приєднається до коаліції, яка базується на таких цінностях, то голова партії має гарантувати, що його політична сила буде дотримуватися цієї лінії», – заявив він.

За його словами, Словаччина не стане соціальним експериментом, не повернеться назад і не залишиться на місці.

Нагадаємо, раніше йшлося про те, що тимчасовий уряд Словаччини наразі більше не відправлятиме військову техніку в Україну. За словами президентки Словаччини Зузани Чапутової, в цьому питанні необхідно поважати результати парламентських виборів, на яких переміг Smer-SD. Ігнорування цих позицій Smer та деяких інших партій створило б сумний прецедент на майбутнє.

 

Infopost.Media

Коментарі