fbpx
27 Квітня, 2022

Словаччина та Чехія відмінять субсидії на газові котли для населення

Словаччина та Чехія відмінять субсидії на газові котли для населення

Зменшення залежності від російського природного газу вимагає припинення субсидій на природний газ для центрального опалення.

Про це заявив державний секретар міністерства економіки Словаччини Кароль Галек (Karol Galek). Він послався на те, що Чехія робить те ж саме, пише Euractiv.

Shutterstock 338113745

Донедавна природний газ вважався перехідним паливом у Словаччині, Чехії та інших залежних від вугілля країнах. У нових обставинах, які принесла вторгнення Росії в Україну, ці країни повинні переглянути старі стратегії, які розраховували на підтримку природного газу.

“Ми обмежуємо підтримку газових конденсаційних котлів відповідно до зусиль Європейської комісії з пошуку шляхів якнайшвидшого позбавлення від залежності від російського газу”, – заявила міністр навколишнього середовища Чехії Анна Губачкова (Anna Hubáčková ).

Обидві країни субсидують котли на природному газі для домогосподарств із виділених коштів. Словаччина підтримала їх встановлення з державного фонду модернізації, але також включила субсидії до Національного плану відновлення та стійкості. Державний секретар Мінприроди Міхал Кіча (Michal Kiča) підтвердив, що “такого більше не буде”.

“Природний газ як перехідне паливо залишився в минулому”, – сказав Кіча.

Чехія профінансувала заміну старих котлів на більш екологічні альтернативи, включаючи газові котли, через “Нову програму зелених заощаджень”. У середині квітня Міністерство охорони навколишнього середовища Чехії вирішило змінити умови програми та виключило газ із державної підтримки. Подібно до Словаччини, чеська “Програма нових зелених заощаджень” частково фінансується Чеським національним планом відновлення.

Однак зміни в національних планах відновлення вимагають нових переговорів з Європейською комісією.

“Лише у виняткових випадках держава-член може вимагати внесення змін до плану відновлення. Держава-член повинна була б продемонструвати, що вона більше не може виконувати частину свого плану через об’єктивні обставини. Це вимагало б ретельної оцінки кожного окремого випадку з боку Комісії разом із відповідною державою-членом”, – пояснили в Комісії.

Природний газ є важливим джерелом опалення Словаччини.

 


За даними Словацької газової та нафтової асоціації, 38% домогосподарств підключені до системи центрального опалення, яка в основному використовує газ.


 

Решта опалюється індивідуально, але з них 86% мають газовий котел. Замість газу новим фокусом буде розробка внутрішніх джерел, таких як геотермальна.

У Чехії половина домогосподарств використовують газ для опалення. Хоча в минулому природний газ був дуже підтриманий державою, з 1 травня субсидій на газові котли не буде. Міністерство охорони навколишнього середовища Чехії бачить альтернативні джерела тепла у відновлюваних джерелах та теплових насосах.

Такий план також відображений у схемах субсидій. Чеські домогосподарства тепер мають право на більшу підтримку теплових насосів.

Хоча теплові насоси та відновлювані джерела енергії вважаються найкращим варіантом, оскільки вони не виробляють викидів, Чехія та інші європейські країни стикаються з серйозною нестачею матеріалів. Тепер тим, хто хоче замінити своє старе джерело опалення з великими викидами, доводиться місяцями чекати на доставку та встановлення теплових насосів.

Нагадаємо, що високі ціни на енергоносії та погана перспектива на їх поставки в майбутньому спричинили бум відновлюваної енергетики у Словаччині. Місцеві приватні компанії намагаються знизити свою залежність від російського газу.

 

InfoPost.Media

Фото з відкритих джерел


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі