За тиждень словаки обиратимуть президента, Чехія “обвела довкола пальця” Росію зі снарядами для України, а румунські ультраправі всерйоз готуються до виборів до Європарламенту.
Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України, за минулий тиждень з 11 по 17 березня.
Соратник Фіцо Петер Пеллегріні очолює рейтинг президентських перегонів за тиждень до виборів
Менш ніж за тиждень у Словаччині відбудеться перший тур президентських виборів, і, згідно з опитуваннями громадської думки, фаворитом залишається спікер парламенту Петер Пеллегріні. Колишній міністр закордонних справ Іван Корчок також вийшов би у другий вирішальний раунд.
Згідно з березневим опитуванням агентства Ipsos для Denník N, у першому турі виборів Пеллегріні набрав би 37,4% голосів, а Корчок — 36,6%. Третє та четверте місця в рейтингу зайняли б колишній голова Верховного суду Штефан Харабін з 11,3% підтримки та експрем’єр-міністр Ігор Матович, який набрав би 4,3% голосів. У другому вирішальному турі Пеллегріні переміг би Корчока у співвідношенні 53,4% проти 46,6% голосів.
Румунські ультраправі готуються до виборів у ЄС
Ультраправа партія «Альянс єдності Румунії» (AUR), яку очолює Джордже Сіміон, та яка з’явилася на політичній арені Румунії в 2019 році, за прогнозами, може отримати найбільшу серед румунських партій кількість депутатів на майбутніх виборах до ЄС – 12. Про це йдеться у прогнозі Europe Elect для Euractiv.
Тим часом популярність правлячих Соціал-демократичної партії (PSD) і правоцентристської Націонал-ліберальної партії (PNL) продовжує падати після минулорічних корупційних скандалів. Очікується, що PSD опуститься на друге місце з дев’ятьма місцями, за нею піде PNL з вісьмома.
Росія не збирається повертати вкрадене румунське золото
Європейський парламент 14 березня ухвалив резолюцію про повернення національного надбання Румунії, незаконно захопленого Росією.
Депутати Європарламенту кажуть, що, попри кілька дипломатичних спроб після Першої світової війни, румунський золотий запас не змогли повністю повернути. Золотий запас у вигляді 91,5 тонни золота в монетах і злитках Румунія відправила до Росії, єдиного союзника, з яким мала спільний кордон, на зберігання у 1916-1917 роках. Окрім того, королева Румунії Марія була двоюрідною сестрою російського царя Миколи II.
Коли в жовтні 1917 року більшовики захопили владу, дипломатичного представника Румунії заарештували, а скарби та культурно-історичні цінності Румунії, які були передані до Москви, конфіскували.
Створена у 2003 році спільна румунсько-російська комісія з вивчення проблем двосторонніх відносин, у тому числі й питання скарбів Румунії визнала, що румунські скарби були надіслані до Москви та подані румунською стороною документи є дійсними.
Чехія закупляє снаряди для України у російських союзників
Чехія використовує контакти часів холодної війни, щоб знайти вкрай необхідні для України боєприпаси. У період перебоїв з постачанням зброї зі США, повільного зростання виробництва боєприпасів на Заході, Прага також закуповує снаряди в країнах, частина з яких є союзниками Москви, повідомляє The Wall Street Journal (WSJ).
Чеський уряд знайшов близько 800 тисяч артилерійських снарядів від різних постачальників у всьому світі та зарезервував ще 700 тисяч, які можна буде замовити за додаткові кошти. Наразі Чехії вдалося отримати 300 тисяч боєприпасів, більшу частину яких профінансувала Німеччина.
Попри те, що чеський уряд не розголошує, звідки беруться снаряди, у владі стверджують, що серед постачальників є деякі союзники Росії. Торговельні угоди передбачають, що поставки будуть транспортуватися через територію Чехії або третіх країн, щоб перервати будь-який прямий зв’язок між країнами походження та Україною, а також щоб не наражати постачальника на загрозу від Росії.
“На руку” Чехії тут зіграло те, що Чехія сприймається як “нейтральна” порівняно зі Сполученими Штатами, яким відмовили постачальники з Африки, Азії та Латинської Америки.
Раніше ми розповідали також історію напруженого ставлення чеського уряду до проросійської політики Словаччини, через що прем’єр-міністр Чехії Петер Фіала навіть не озвучив нюансів закупівель у присутності словацького прем’єра Роберта Фіцо.