Чехія та Словаччина станом на липень 2023 року входили до десятки країн-союзників, які виділили найбільше військової, гуманітарної та фінансової підтримки Україні після повномасштабного вторгнення Росії. Однак після перемоги на осінніх парламентських виборах у Словаччині партії Smer-SD та початку чергової прем’єрської каденції її лідера Роберта Фіцо ситуація у ставленні до України різко змінилась.
Поки Чехія розробляла ініціативу щодо закупівлі 800 тисяч боєприпасів для України, словацький прем’єр заявляв, що життя в Києві цілком нормальне. Україні, на його думку, не варто давати зброю, аби не затягувати конфлікт. А під час промови з нагоди другої річниці російського вторгнення в Україну, Фіцо заявив, що Путіна «несправедливо демонізували». Це позначилось як на ставленні до Словаччини на рівні Євросоюзу, так і на міждержавних стосунках Словаччини та Чехії.
Першим серйозним кроком, який мав показати напружене ставлення чеського уряду до політики Словаччини стало скасування на невизначений час міжурядових консультацій, яки мали відбутись у квітні 2024 року. За словами прем’єр-міністра Чехії Петера Фіали, співпраця зі Словаччиною є важливою для країни, однак вони не можуть ігнорувати зустріч міністра закордонних справ Словаччини та міністра закордонних справ Російської Федерації.
“Тому ми не вважаємо за доцільне проводити міжурядові консультації з урядом Словацької Республіки в найближчі тижні. Ми вирішили відкласти заплановану зустріч, про що вже поінформували словацьку сторону», – зазначив прем’єр.
Не для словацьких і російських вух
Однак кульмінацією холодних стосунків Чехії та Словаччини через принципові розбіжності в ключових питаннях зовнішньополітичної тематики став саміт з питань військової підтримки України в Парижі, який скликав наприкінці лютого президент Франції Еммануель Макрон.
Участь у «саміті зі зброї» брав і прем’єр-міністр Чехії Петер Фіала. Він планував поінформувати представників близько п’ятнадцяти запрошених країн про хід чеської ініціативи щодо отримання боєприпасів для України з неєвропейських країн. Глава чеського уряду знав, що за столом будуть союзники і хотів детально розповісти про походження та ціну боєприпасів. Однак кількість запрошених країн згодом збільшилися ще на десять. І як виявилося, серед них опинився глава словацького уряду Роберт Фіцо.
Після цього з тексту виступу Фіали зникло кілька пунктів про чеську ініціативу. Глава чеського уряду не схотів, щоб через словацького прем’єра стратегічна інформація про боєприпаси для України дійшла до російських вух.
«Так, ми це викреслили», — підтвердило Aktuálně.cz джерело в чеській дипломатії.
Найбільш чутливі моменти Фіала передав кільком лідерам окремо.
«Вишеградська четвірка» перетворюється на «2+2»
Через два дні після саміту в Парижі, під час пресконференції за підсумками зустрічі V4 у Празі, Роберт Фіцо знову відзначився коментарями врозріз із домовленостями прем’єрів. Так, глава уряду Словаччини вкотре заявив, що Київ ніколи не зможе виграти війну проти Росії, а тому його підтримка марна.
Його заяви підтримав угорський прем’єр Віктор Орбан, на думку якого війну можна закінчити лише переговорами, які мають відбутися якомога швидше.
«Важливо не хто переможе, а те, як ми працюємо в напрямку миру, — сказав Орбан. – Я пропоную стратегічний спокій також у питаннях моральної відповідальності».
Що стосується існування самої Вишеградської групи, до якої входять Чехія, Польща, Словаччина та Угорщина, Фіцо підкреслив, що це чи не єдиний формат співпраці, який має шукати розв’язання поточних проблем у регіоні, оскільки, «на жаль, Європейський Союз сьогодні не дає таких рішень».
Однак, на думку Роберта Фіцо, співпрацю V4 було «навмисно вимкнено».
Таким чином, у той час, поки прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо та Віктор Орбан демонстрували ідеологічну близькість, Петер Фіала знайшов спільну мову з прем’єр-міністром Польщі Дональдом Туском. Вони дійшли до висновку, що «пацифістські рішення» не принесуть довгострокового миру, а країни V4 у цьому напрямку мають бути солідарними.