04 Березня, 2023

Попри важкість війни: 89% українців вірять у майбутнє України, а 92% хочуть вступу до ЄС

Попри важкість війни: 89% українців вірять у майбутнє України, а 92% хочуть вступу до ЄС

Рівень підтримки українцями вступу до Євросоюзу з моменту повномаштабного вторгнення Росії зріс на 25% – зараз членство в ЄС до 2030 року підтримують 92% українців. У грудні 2021 року негайне приєднання у разі проведення відповідного референдуму підтримали б 67 % опитаних.

При цьому найбільша підтримка відповідного рішення у центрі, на півночі та на заході країни — від 93 до 94%.

Про це йдеться у дослідженні Київського міжнародного інституту соціології для Національного демократичного інституту (NDI).

Знімок екрана 2023 03 04 о 16.27.33

Підтримку інтеграції до західних союзів підтверджує і прихильність українців до ідеї вступу до НАТО. Так, за результатами дослідження НДІ, 86% респондентів хотіли б, щоб Україна стала членом НАТО до 2030 року, а 59% підтримують негайне членство ще до закінчення війни.

Високі результати євроінтеграційних сподівань українців підтверджують і результати подібного соціологічного опитування групи «Рейтинг», проведеного у січні 2023 року. Так, за даними «Рейтингу», 87% українців проголосували б за приєднання до ЄС на референдумі – і це найвищий показник за всю історію.

Підтримка вступу до НАТО, за даними «Рейтингу», також зросла за останні місяці і є найвищою за всю історію досліджень. Так, 86% підтримали б цю ініціативу на референдумі, проти цього тільки 3%, а ще 8% не брали б участь у голосуванні.

При цьому підтримка вступу до ЄС та НАТО майже одностайна серед представників усіх макрорегіонів, вікових груп та груп доходу.

Оптимізм попри втрати від війни

Опитування НДІ показало, що українці стали більш прагматичними у своєму ставленні до війни. Так, у порівнянні з травнем минулого року більше опитаних вважають, що війна триватиме довше, ніж очікувалось. Тоді 44% вважали, що війна закінчиться через пів року. Лише 31% респондентів вірить у те саме сьогодні. Кількість тих, хто вважає, що війна триватиме ще щонайменше рік, збільшилась вдвічі та становить зараз 15%.

67% відсотків повідомили про зниження своїх доходів після війни, 64% вказали, що погіршилось їх психічне здоров’я, у 50% погіршилось фізичне здоров’я, 46% розлучились із родиною, 37% втратили друзів чи сім’ю, 29% втратили роботу, а 9% – житло.

Половина опитаних повідомили, що вдома постійно або часто відсутнє електропостачання, ще 26% відчувають складнощі з доступом до інтернету, а 12% поскаржились на проблеми з водопостачанням.

Та попри труднощі, викликані війною, серед українців вкрай непопулярною залишається думка про мир в обмін на окуповані території. 88% вважають, що це абсолютно неприйнятна або скоріше неприйнятна позиція. 71% так само думають про відмову України від вступу до НАТО. Для вступу до ЄС ця цифра становить навіть 75%.

Знімок екрана 2023 03 04 о 17.01.59

Після того, як у травні українці були досить відкритими для мирних переговорів з Росією (таку думку підтримували 59% опитаних), тепер настрої змінилися: наразі лише 29% схвалили б цей крок.

І попри всі ці труднощі, викликані повномасштабним вторгненням, опитування НДІ показало, що 89% українців дуже оптимістично або скоріше оптимістично, ніж песимістично оцінюють майбутнє України. При цьому причиною оптимізму респонденти частіше за все називають перемогу у війні з Росією.

Для порівняння проєвропейських настроїв українців із жителями країн-сусідів радимо також ознайомитись із соціологічними дослідженнями, проведеними в Угорщині та Словаччині.

Так, на тлі все більшої проросійськості у політиці правлячої команди на чолі з Віктором Орбаном, угорці натомість прагнуть залишатися частиною Заходу. Це підтверджує опитування Závecz Research на замовлення видання Telex, проведене з 20 по 23 травня 2022 року (опитано 1000 респондентів, похибка 3,2%).

Водночас менше половини словаків вважають членство в Європейському Союзі правильною ідеєю, проте майже 75% вважають це вигідним для країни.

 


* Опитування КМІС для НДІ було проведене 4 – 16 січня 2023 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (CATI) з 2508 виконаними інтерв’ю. Опитування репрезентативне лише для дорослого населення, яке користується мобільними телефонами з українськими номерами. Виключено території, які до 24 лютого 2022 року були непідконтрольними українському уряду. Середня похибка для національної вибірки становить +/- 2,2%.

** Опитування групи «Рейтинг» було проведене серед 1000 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування був відсутній український мобільний зв’язок. Вибірка репрезентативна за віком, статтю та типом поселення. Метод опитування: CATI (телефонні інтерв’ю за допомогою комп’ютера). На основі випадкової вибірки номерів мобільних телефонів. Похибка дослідження з довірчою ймовірністю 0,95: не перевищує 3,1%. Дати проведення: 14-16 січня 2023 року

 

InfoPost.Media

Титульне фото: Nurphoto | Getty Images

*** Цей матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі