fbpx
29 Травня, 2024

Плата за інформацію та коментарі за паспортом: уряд Фіцо поновив спроби зарегулювати словацькі ЗМІ

Плата за інформацію та коментарі за паспортом: уряд Фіцо поновив спроби зарегулювати словацькі ЗМІ

Правляча коаліція Словаччини прагне обмежити доступ до інформації та вимагати від ЗМІ виправляти статті на свою вимогу. Відповідні зміни подали до парламенту менш ніж через два тижні після невдалого замаху на прем’єр-міністра Роберта Фіцо.

Депутати від Словацької національної партії (SNS), партнера в ліво-популістській правлячій коаліції країни, подали проект поправок до закону країни про ЗМІ та закону про свободу доступу до інформації.

Запропоновані зміни до закону про засоби масової інформації запровадять «право на виправлення». За ним від ЗМІ у разі оскарження вимагатимуть змінювати ймовірно неправдиві або неповні твердження, «які принижують честь, гідність або добру репутацію [заявника]».

Зміни до Закону про свободу доступу дозволять державним органам стягувати оплату за інформаційні запити, які вони вважатимуть «надзвичайно великими». Це для того, щоб скоротити несерйозні вимоги, які «суттєво обтяжують їхні адміністративні обов’язки».

 

👉 Читай також:
Фіцо «закручує гайки»: словаки занепокоїлись рівнем свободи медіа

 

На думку словацьких юристів, такі зміни можуть бути використані для вибіркового спілкування зі ЗМІ та створять адміністративний бар’єр для вільного доступу до інформації. За словами юриста, який спеціалізується на судових процесах, пов’язаних зі ЗМІ, Томаша Каменця, законопроект містить нечіткі формулювання, «що є рецептом для довільних тлумачень, оскільки доступ до інформації буде залежати від сплати невизначеної плати».

Тут варто зазначити, що в українському законі «Про доступ до публічної інформації» також передбачена норма, яка на сьогодні (разом з оприлюдненням інформації на сайті) є єдиним запобіжником від надмірного навантаження на діяльність органів влади. У статті 21 цього Закону закріплено право розпорядника інформації встановити та вимагати відшкодування витрат на копіювання та друк. Проте частина юристів також вважають розмір відшкодування вартості друку у основних розпорядників країни завищеним, необґрунтованим і таким, що суперечить духу самого закону.

 

👉 Читай також:
У Словаччині стріляли в прем’єра Роберта Фіцо. Нападника затримали (ВІДЕО, ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

 

Варто нагадати, що після нападу на прем’єр-міністра 15 травня члени коаліції також звинуватили ЗМІ та неурядові організації у створенні культури ворожнечі та розколі суспільства.

Тоді лідер SNS Андрей Данко заявив, що «для SNS на цьому етапі почалася політична війна. Ми впораємося з Робертом Фіцо, але будуть зміни. Зміни в ЗМІ».

Крім вказаних змін SNS представила свій план зупинити поширення ненависті в Інтернеті. Відповідно до пропозицій, портали новин можуть запускати коментарі під своїми статтями, тільки якщо вони отримають конфіденційні особисті дані від учасників дискусії — номер соціального страхування, мобільного телефону чи адресу. При цьому в пояснювальній записці до законопроєкту депутати пропонують редакції перевіряти достовірність даних, отриманих із ксерокопії ідентифікаційного коду чи паспорта.

Правляча коаліція критично ставилася до ЗМІ Словаччини з моменту приходу до влади і наразі перетворює державний мовник країни RTVS на державну установу під більшим контролем уряду після того, як Фіцо оголосив її висвітлення «недостатньо об’єктивним».

 

 Infopost.media

Коментарі