У Словаччині 15 травня в місті Гандлова після засідання уряду було здійснено замах на прем’єр-міністра країни Роберта Фіцо. Пораненого прем’єра гелікоптером доставили до лікарні Рузвельта в Банській Бистриці. Інформацію про замах на вбивство прем’єр-міністра підтвердив речник міністерства внутрішніх справ Матей Нойман (Matej Neumann). Фіцо з місця події транспортували авіарятувальники. Стрільця затримали.
За даними SME, стрільцем у Fico виявився 50-річний житель м. Левіце. Він відкрив вогонь, коли прем’єр підійшов привітати кілька десятків прихильників, залишаючи засідання уряду.
Словацьке видання Аktuality стверджує, що підозрюваним у нападі на прем’єр-міністра Словацької Республіки Роберта Фіцо є 71-річний прихильник «лівих сил», який, ймовірно, законно володів зброєю, з якої він зробив кілька пострілів у прем’єр-міністра.
Замах на прем’єр-міністра стався на майданчику біля будинку культури під час його спілкування з іншими членами уряду. Після стрілянини з місця події евакуювали також трьох міністрів.
Віце-спікер парламенту Любош Блага (Ľuboš Blaha) заявив, що через постріли в прем’єр-міністра засідання Національної ради Словацької Республіки призупинено на невизначений термін.
За словами радника прем’єр-міністра Едуарда Хмелара (Eduard Chmelár), замах на прем’єр-міністра є найгіршою ситуацією в сучасній історії Словаччини та є наслідком поляризації суспільства. Він назвав це «природним наслідком» ситуації.
«Інакше все не могло закінчитися. Зараз треба не звинувачувати один одного, а закликати все суспільство заспокоїтися», – сказав він.
Також за словами Хмелара, опозиція скасувала сьогоднішні протести проти тиску уряду на Радіо і телебачення Словаччини (RTVS).
Як зазначив новообраний президент Словаччини Петер Пеллегріні, постріли у словацького прем’єр-міністра є безпрецедентною загрозою для словацької демократії.
«Я вражений тим, куди може призвести ненависть до іншої політичної думки. Ми не зобов’язані погоджуватися з усім, але є багато способів виразити нашу незгоду демократично і законно», – сказав Пеллегріні.
Він додав, що якщо люди висловлюють різні політичні думки зі зброєю на площах, а не на виборчих дільницях, вони загрожують усьому, що вони разом збудували за 31 рік суверенітету Словаччини.
Діюча президентка Словаччини Зузана Чапутова закликала припинити риторику ненависті в суспільстві, яка і призвела до інциденту.
«Фізична атака на прем’єр-міністра – це перш за все атака на людину, але також і на демократію», – сказала Чапутова.
За її словами, будь-яке насильство є неприпустимим і закликала не допустити його поширення в суспільстві. У своїй заяві вона попросила людей подумати про найважливіше — щоб Роберт Фіцо одужав якомога швидше.
Відреагував на замах на Роберта Фіцо прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, якого він у дописі на X назвав того своїм другом.
«Я був глибоко шокований жахливим нападом на мого друга, прем’єр-міністра Роберта Фіцо. Ми молимося за його здоров’я та швидке одужання! Нехай Бог благословить його та його країну!» – написав Орбан.
Польський президент та прем’єр-міністр заявили, що думають про словацького прем’єра.
«Жахливі новини про замах на прем’єр-міністра Роберта Фіцо. Роберте, я думаю про тебе», – написав президент Анджей Дуда.
«Шокуюча новина зі Словаччини. Роберте, я думаю про тебе в ці дуже важкі хвилини», – зазначив прем’єр-міністр Дональд Туск.
За словами президента Чехії Петера Павела, напад на Роберта Фіцо має бути попередженням про те, як далеко може зайти поглиблення агресивності в суспільстві.
«Напад на Роберта Фіцо однозначно заслуговує осуду, якою б не була мотивація», — сказав Петер Павел. – «Це має бути для нас попередженням про те, як далеко може зайти поглиблення ворожнечі та агресії в суспільстві. Бажаю Роберту Фіцо вийти з цього інциденту без наслідків».
Засудила «підлий напад» на Роберта Фіцо голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, відреагував також президент Європейської ради Шарль Мішель.
Напад на Роберта Фіцо жахливий, зазначив президент України Володимир Зеленський.
«Ми рішуче засуджуємо цей акт насильства проти прем’єр-міністра нашої сусідньої країни-партнера. Слід докласти всіх зусиль, щоб насильство не стало нормою в будь-якій країні, формі чи сфері».