fbpx
10 Червня, 2024

Орбан та Фіцо втратили лідерство, Польща хоче готувати військових з українських біженців, Facebook блокує проросійських політиків у Молдові – що було у сусідів минулого тижня

Орбан та Фіцо втратили лідерство, Польща хоче готувати військових з українських біженців, Facebook блокує проросійських політиків у Молдові – що було у сусідів минулого тижня

Гарячі вибори до Європарламенту – Орбан та Фіцо не стали лідерами, готовність України та Молдови до переговорів про вступ до ЄС, Facebook блокує проросійських молдовських політиків та «український батальйон» у Польщі. 

Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України, за минулий тиждень з 3 по 9 червня.

Україна і Молдова готові до переговорів про вступ до ЄС – Єврокомісія

Європейська комісія повідомила країнам-членам ЄС, що і Україна, і Молдова виконали необхідні критерії для початку офіційних переговорів про їх вступ до блоку.

Вторгнення Росії в Україну викликало нове відчуття терміновості в політиці розширення ЄС, оскільки Київ і Кишинів отримали статус кандидатів лише через кілька місяців після того, як російські танки вперше увійшли на українську територію в лютому 2022 року.

У листі, адресованому міністру закордонних справ Бельгії, уряд якої зараз головує в Раді ЄС, дванадцять держав-членів закликали розпочати переговори про вступ до кінця червня. Однак через майбутнє головування в Раді ЄС уряд Орбана (почнеться з липня), міністри ЄС побоюються, що переговори можуть бути зірвані, якщо Угорщина не поступиться своєю позицією до кінця червня.

 

Партія Віктора Орбана вдруге отримала найгірший результат на європейських виборах 

Правляча партія Угорщини Fidesz попри відносно високий результат на виборах до Європейського парламенту, отримала найгірші позиції у своїй історії.

Партія «Фідес» прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана та її менші союзники набрали 44,6%, що значно нижче, ніж передбачали опитування.

1718002106 Temp Jlnmmn Cover@4x
Джерело: telex.hu

Петер Мадяр — колишній інсайдер правлячої партії, який став суперником, і його партія «Тиса» (Tisza Párt) набрали 29,74% після підрахунку 99 відсотків бюлетенів.

За останні два десятиліття Фідес лише раз набрала менш як 50% голосів, набравши 47,4% в 2004 році.

Порівняно з попередніми виборами до Європарламенту партія Орбана втратила майже 8% і 2 мандати. Попередні результати дадуть Орбану 11 місць у Європарламенті, а Мадяру — сім місць.

 

Партія Роберта Фіцо поступилась Прогресивній Словаччині на євровиборах

Партія Smer словацького прем’єра Роберта Фіцо знову фінішувала другою на виборах до Європарламенту, поступившись партії Зузани Чапутової Progresívne Slovensko. Фіцо так і не зміг мобілізувати виборців агресивними меседжами про спробу замаху на себе.

Намагаючись залучити аудиторію радикальної частини виборців, Фіцо оприлюднив перше відео після нападу перед початком «дня тиші» та використав його для передвиборчої кампанії, а Smer виставила на вибори популярних дезінформаторів, таких як Любош Блага. Та попри це більш радикальні виборці віддали перевагу партії Republica.

Серед кандидатів до Європарламенту від Словаччини найбільше голосів отримав лідер кандидата від Прогресивної Словаччини (PS) Людовіт Одор (294,9 тис. голосів). За ним у списку кандидатів від провладної SMER-SD йде Любош Блага (187 тис. голосів).

При цьому явка виборців стала найвищою в історії євровиборів у Словаччині – 34,38 % (у голосуванні взяли участь понад 1,5 млн словаків з 4,8 млн зареєстрованих виборців).

Pclktkqturbxy85mzq0owe3mwm3mmu2n2i2ntnkywrhmmrlmdljndhjmc5qcgvnkzuczqfqamld

 

Facebook і Instagram заблокували аккаунти проросійських політиків, зокрема втікача Ілана Шора

Meta закрила облікові записи молдовського проросійського втікача Ілана Шора та його найближчих соратників, назвавши їх «небезпечними». Також Facebook і Instagram Meta закрив ряд облікових записів депутатки Марини Таубер, губернаторки Гагаузії Євгенії Гуцул і лідера забороненої партії Sansa Олексія Лунгу.

Шор з квітня минулого року розшукується правоохоронцями Молдови для відбування 15-річного ув’язнення за організацію крадіжки 1 мільярда доларів із банківської системи Молдови в період з 2012 по 2014 роки. Наприкінці 2022 року США наклали на нього санкції за нібито співпрацю з Кремлем, щоб підірвати проєвропейський уряд і діяльність президента Молдови. Зараз Шор проживає в Росії.

Fpkht3wxeaifgot

Адвокат Ілана Шора заявив, що він планує подати до суду на компанію Meta та звинуватив засновника Facebook Марка Цукерберга у втручанні у вибори в Молдові та допомозі проєвропейському уряду придушити своїх опонентів.

Молдова ж звинуватила Шора в активній участі в гібридній війні Росії проти країни, зокрема через його акаунти в соціальних мережах, які регулярно поширюють підтримувані Кремлем наративи про Молдову, Захід і війну в Україні. Речниця Служби розвідки та безпеки Молдови (SIS) заявила, що вона регулярно скаржилася Meta на російську дезінформацію та пропаганду, які просуваються на її платформах.

 

Польські військові зможуть навчати українських чоловіків, які виїхали з України

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікоркі заявив, що Польща планує на своїй території навчати військовий підрозділ з українців, які проживають у Польщі та яких вербують для боротьби на батьківщині.

665077326af0dd7c1090f6b3 Shutterstock 2416107591 P 800
Радослав Сікорський, глава МЗС Польщі. Фото: Shutterstock

Про це Сікорський заявив, відповідаючи на запитання про те, чи готова Польща надіслати навчальні місії в Україну чи навіть розгорнути польських солдатів в Україні.

«Польща розглянула запит України щодо навчання, але ми дійшли висновку, що безпечніше та ефективніше було б навчати український підрозділ з українців у Польщі, які підлягають призову в українську армію», — сказав Сікорський.

У Польщі проживає близько 1,5 мільйона українців, включаючи біженців і довготривалих мешканців. Серед них є чоловіки, яких українська влада націлила на майбутній призов до армії.

 

Infopost.media

Коментарі