Про це йдеться у заяві президента Угорщини Яноша Адера, оприлюдненій 11 січня канцелярією керівника держави. Саме президент Угорщини згідно з угорським законодавством і назначає своїм указом дату парламентських виборів.
У заяві Яноша Адера йдеться, що вибори угорського парламенту – офіційно Національної Асамблеї (угор. Országgyűlés) – пройдуть вже 9 раз в сучасній нерадянській історії.
Варто також зауважити, що в Угорщині всі парламентські вибори були черговими і жодних – дочасних.
Згідно з указом президента Угорщини, виборча кампанія в країні офіційно стартує 12 лютого і триватиме 50 днів.
Парламентські вибори в Угорщині проходять в один тур (до 2014-го проходили в 2 тури) за змішаною пропорційно-мажоритарною системою, коли 93 депутатів парламенту обираються за списками партій, і ще 106 – за мажоритарними округами.
Голоси з-за кордону
Зауважимо, що на парламентських виборах в Угорщині можуть голосувати також громадяни цієї країни, які в ній не мешкають. Також це дозволено особам з подвійним громадянством, у яких угорський паспорт є другим і які мешкають переважно в сусідніх з Угорщиною державах, зокрема і в Україні, у Закарпатській області.
Такі угорські громадяни переважно мають угорські паспорти, але не мають прописки в Угорщині. Відтак вони можуть голосувати лише за кандидатів по партійним спискам, а це загалом 93 мандати з 199.
Хоча це обмеження декому вдається обходити, що періодично провокує в угорському політикуму дебати про виборчий туризм. У окремих прикордонних населених пунктах Угорщини кількість виборців між виборами змінюється в кілька разів.
Зауважимо, що на парламентських виборах 2018-го року загалом проголосувало за офіційними даними понад 222 тисячі угорців з-за кордону. Водночас, число тих закордонних угорців, які можуть взяти участь у виборах в Угорщині, складає до 800 тисяч осіб.
Так, як повідомили у листопаді в Національному виборчому офісі (NVI, угорський аналог ЦВК), вони мають розіслати понад 770 000 інформаційних листів за кордон із запрошенням взяти участь у виборах.
Ще референдум, або два
Крім того, в день парламентських виборів, 3 квітня, має відбутися референдум, ініційований правлячою командою та з приводу 4-х питань, які стосуються поширення в школах будь-якого контенту про гомосексуальність, зміну статі. Тобто йдеться про закон, ініційований командою Орбана та ухвалений угорським парламентом влітку цього року, і який спровокував хвилю критики на адресу Угорщини та Орбана, в тому числі з боку керівництва ЄС.
Водночас, днями угорська об’єднана опозиція заявила, що зібрала вже 100 тисяч підписів за проведення ще одного референдуму з 2 питаннями – про долю китайського університету Фудань, який планують збудувати в Угорщині, та про державну допомогу безробітним. Утім, коли саме має пройти цей референдум і чи відбудеться він взагалі поки не відомо.
- Радимо також ознайомитися з результатами останніх соцопитувань з приводу рівня підтримки влади та опозиції в Угорщині. Ці дослідження були проведені у грудні минулого року: згідно з ними партія Орбана Фідес лідирує, але опозиція все ще зберігає шанси на перемогу.
Головне фото: Koszticsák Szilárd / MTI
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.