fbpx
03 Січня, 2024

Нова ціль словацької дезінформації: провладні політики критикують угоду ВООЗ із протидії пандеміям

Нова ціль словацької дезінформації: провладні політики критикують угоду ВООЗ із протидії пандеміям

Наприкінці 2021 року, під час пандемії Covid-2019, рівень вакцинації у Словаччині був одним із найменших в ЄС — близько 50% серед усього населення або 56% серед людей  старше 18 років. У гіршому становищі за рівнем вакцинації перебували тільки Болгарія та Румунія.  Основними причинами низького рівня вакцинації у Словаччині експерти називали:

  • опір новаціям у населення,
  • невдалі політичні рішення,
  • поширення дезінформації.

Проте із закінченням пандемії та переключенням уваги на інші виклики, зокрема війну в Україні, вплив фактору дезінформації на світову протипандемічну політику у Словаччині не припинився. Зараз під тиском колишніх опозиціонерів, які просували антивакцинаційні наративи, опинилась пандемічна угода Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Під час засідання міжурядового органу переговорів, створеного ВООЗ, генеральний директор організації Тедрос Гебреєсус серед проблем виділив потік фальшивих новин, дезінформації щодо обговорюваної угоди щодо боротьби з пандеміями, включаючи помилкове твердження про те, що ця угода призведе до передачі країнами частини свого суверенітету ВООЗ.

Про що йдеться.  Пандемічна угода ВООЗ — це угода між багатьма країнами про спільну роботу в підготовці до майбутніх пандемій та реагуванні на них. Мета полягає в тому, щоб вивчити проблеми, з якими зіткнулися під час пандемії Covid-19, і переконатися, що наступного разу ці проблеми вирішуються більш скоординовано та ефективніше. Угода охоплює різні важливі аспекти, такі як обмін інформацією, забезпечення справедливого доступу до необхідних матеріалів та обладнання, покращення систем охорони здоров’я та координація реагування під час криз у галузі охорони здоров’я.

Однак у Словаччині деякі політики та ЗМІ почали кампанію з поширення дезінформації та сумнівів щодо угоди. Вони стверджують, що її прийняття зменшить контроль над країною та надасть занадто багато повноважень міжнародним організаціям, таким як ВООЗ. Такі заяви викликали плутанину та недовіру серед громадськості, а деякі політики навіть пропонують словацькому уряду взагалі відхилити угоду.

Словацькі антиглобалісти та антивакцинатори проти ВООЗ

Одним з головних «антивакцинаторів» серед колишньої словацької опозиції був теперішній прем’єр-міністр Роберт Фіцо (SMER). У листопаді 2023 року щодо пандемічної угоди ВООЗ він заявив:

«Цю нісенітницю могли вигадати лише жадібні фармацевтичні компанії, які почали відчувати опір деяких урядів проти обов’язкової вакцинації».

107306520 1695729646127 Gettyimages 1252222548 Slovakia Fico
Фото: Bloomberg | Getty Images

Ультраправий депутат Європарламенту Мілан Угрік (Republika) звинуватив ВООЗ у прагненні взяти під контроль пандемії та вакцинацію в усьому світі, використовуючи наратив про «контроль глобалістів».

«Уряд не погодиться на будь-який договір ВООЗ, який передасть національний суверенітет у боротьбі з будь-якою пандемією транснаціональному органу, як ідеться в робочих документах, де ВООЗ має право заперечувати суверенітет держав і права людини. Від імені SNS ми поставили це питання на передній план коаліційних переговорів», – заявив у Facebook міністр довкілля SNS Томаш Тараба.

З іншого боку, багато депутатів Європарламенту та експертів вважають угоду необхідною та цінною. Вони визнають, що жодна країна чи установа не може самостійно ефективно впоратися з майбутніми пандеміями, і що глобальна співпраця має вирішальне значення. Однак вони також наголошують на необхідності подальших обговорень та висновків для гарантії, що заходи, запропоновані в угоді, будуть корисними для всіх.

 

Читай також:
Конспірологічні теорії змови про коронавірус суттєво вплинули на рівень вакцинації в Словаччині – опитування

 

Віце-президент Європейського парламенту Мартін Гойсік (Progressine Slovensko) зазначив, що загрозу майбутніх пандемій і виклики, пов’язані з ними, не можуть вирішити жоден уряд чи інституція поодинці.

«Однак необхідні експертні дискусії, щоб побачити, чи достатні запропоновані заходи з точки зору прав людини, чому Словаччина може сприяти», – каже Гойсік. – «ЗМІ та деякі політики зловживають цією темою та підривають довіру до науки, експертів та установ, що може мати негативні наслідки для здоров’я, економіки та суспільства».

При цьому словацьке міністерство охорони здоров’я, яке відповідає за комунікацію щодо долучення до угоди ВООЗ, неактивно реагувало на неправдиві заяви.

Кінцевий термін завершення переговорів щодо угоди – травень 2024 року. Після цього остаточний проєкт буде подано для розгляду на відповідній Всесвітній асамблеї охорони здоров’я в Женеві.

 

InfoPost.Media

Коментарі