Колонки 01 Серпня 19:30

Неідеальний шлях України. Колонка для Newsweek

Цьогоріч у серпні Україна відзначатиме 30-річчя незалежності. Хоча події останніх 7 років, – Революція Гідності, військова агресія Росії, захоплення Криму, втрата територій та складні реформи, – були надзвичайно складними, однак все це також демонструє, що будучи неідеальною, Україна здатна впоратися з численними кризами, вижити і стати сильнішою, тим самим підтверджуючи свою незалежність та суверенітет. 

Dmytro Tuzhanskiy

Всі зацікавлені сторони та оглядачі знають, що Україна сьогодні продовжує зіштовхуватися з безпрецедентними внутрішніми та зовнішніми викликами.

І один із ключових – створити згуртовану політичну націю в межах поліетнічної держави. 

Це завдання неймовірно складне само по собі: багатьом розвинутим західним демократіям знадобилося десятки, а то й сотні років, аби з цим викликом впоратися.

Однак, для України сьогодні критичним є не стільки питання часу, скільки гібридна загроза з боку Росії в цьому питанні. Адже у 2014 році Росія окупувала український Крим і Донбас, використавши як привід саме “етнічну карту”. 

Москва продовжує наполягати, що захищає етнічних росіян та російськомовних від ефемерної загрози з боку начебто українських фашистів, а в Україні йде громадянська війна. Здавалося б, вірити у це просто безглуздо, тим паче, що з понад 14 тисяч загиблих у цій війні на Донбасі, значну частину складають якраз росіяни та російськомовні, які захищали саме Україну. 

Захищати вбиваючи, – звучить у кращому випадку як божевілля, у гіршому – як диявольський замисел. 

Хоч тільки у ХХ столітті Європа пережила відразу кілька війн, спровокованих у аналогічний спосіб, але чимало людей та політиків на Заході досі не тільки вірять у ці безглузді російські наративи, а й свідомо чи мимоволі відтворюють їх у дебатах з Україною.

Яскравим прикладом цього є суперечка між Києвом і Будапештом щодо прав угорської нацменшини, яка компактно проживає в найзахіднішому регіоні України – Закарпатській області. Ця суперечка формально стартувала у вересні 2017 року, коли Україна ухвалила новий закон про освіту, розпочавши одну з найважливіших реформ для розбудови сучасної держави та згуртування політичної нації. 

Однак у Будапешті сприйняли цей крок інакше, і з тих пір Угорщина блокує зближення України з НАТО, а також відкрито заявляє, що права угорської нацменшини, зокрема мовні та освітні, постійно обмежуються, а “українська влада створює на Закарпатті ситуацію громадянської війни”. 

Водночас, команда Віктора Орбана продовжує наполягати на праві угорської громади України на автономію, а з з 2011 року Угорщина паспортизувала практично всю цю громаду, видавши близько 100 тисяч угорських паспортів українським громадянам.

Це більше нагадує сторінку з посібника “Зламати, підірвати і розділити сусіда”, яким користується східний сусід України. 

Відтак, закономірно, що в такі дії Угорщини викликають у Києва відчуття дежавю та прагнення опору, бо Москва задіяла аналогічні методи для військової та гібридної агресії проти України. 

Щоправда, і це важливо наголосити, Будапешт переслідує відмінні від Москви цілі й не прагне повторення Кримського чи Донбаського сценарії на українському Закарпатті. 

Чого ж тоді прагне Угорщина? У той час, як Росія намагається загнати Україну назад в новітній радянський концтабір, сучасна Угорщина намагається знову об’єднати угорську націю, але не територіально, а емоційно та політично, тим самим вилікувати травму Тріанона.

Те, що Будапешт публічно засуджує російську агресію, підтримує суверенітет України і санкції проти Росії, і навіть приймає на реабілітацію українських військових та дітей з Донбасу, виглядає на жаль не завжди переконливо, бо одночасно, до прикладу, спікер угорського парламенту та один з лідерів команди Віктора Орбана Ласло Кьовер пише листи своєму російському колезі В’ячеславу Володіну спільно протидіяти українським законам.

Звісно, у нинішній суперечці Києва і Будапешта списувати все на Росію було би інфантильно. На цій ситуації намагаються спекулювати як українські, так і угорські еліти. 

Але саме Росія діє найбільш системно і деструктивно. Починаючи з 2014 року в Україні регулярно стаються провокації з очевидним наміром зіштовхнути українців та угорців лобами – від фейків у ЗМІ про угорський сепаратизм на Закарпатті та вимоги відокремлення від України до підривів офісів угорських організацій. Хай не за всіма цими провокація, але за значною частиною з них стоїть Росія. Це підтверджено не тільки українськими правоохоронцями, до яких не так багато довіри, але й польським судом та журналістськими розслідуваннями

Прийшов час Україні та Угорщині визнати це – та почати спільно протистояти російському впливу.

Києву та Будапешту варто відмовитися від використання російських наративів для взаємопоборювання та нарешті перейти до вирішення суті проблеми, яка виникла між двома країнами – як угорській громаді України зберегти свою ідентичність та культуру й одночасно інтегруватися до новітньої української політичної нації.

До прикладу, Будапешт заявляє, що Київ намагається обмежити використання угорської мови до приватного спілкування та релігійних обрядів. Але це не відповідає дійсності.

Згідно з новими українським мовним та освітнім законодавством, який так критикує Будапешт, угорці зможуть і надалі вивчати всі предмети рідною мовою включно до 4 класу, і тільки з 5 класу час викладання українською мовою для них має почати зростати – спершу до 20%, тоді до 40% в 9 класі, і до 60% – в 10-11 класах. При цьому, Київ готовий активно розвивати двомовну освіту, коли вчитель на уроці одночасно пояснює предмет двома мовами, а у приватних школах дозволив і надалі дозволив викладати все угорською (а також румунською, словацькою чи навіть російською).

Звичайно, без вдосконалення методики вивчення української для угорців та підготовки білінгвальних вчителів нічого не вийде. Однак ця модель освіти може відкрити угорцям нові можливості для самореалізації саме в Україні саме через українську мову. А відтак, утримає угорців від еміграції з їхніх історичних земель в Україні, на що власне спрямовані зусилля Будапешта. 

Зрештою, без знання українською угорська громада не зможе відстоювати свої права в Україні.

Відтак, чому б ту енергію та пристрасть, яку Будапешт спрямовує на критику України та блокування її євроатлантичних прагнень, не спрямувати на підтримку зусиль Києва у побудові нової української політичної нації, повноцінною частиною якої були би самобутня угорська громада?

Саме цього насамперед Київ чекає сьогодні від своїх західних сусідів. Тим більше, що вони, зокрема Угорщина, як ніхто інший знають, як важко вирватися з російського гніту та чому це життєвоважливо для незалежності України.

Так, Україна – недосконала, і має ще багато чого зробити в майбутньому. Але в України є багато спільників на цьому шляху, які замість того, аби засуджувати, співпрацюють з Україною задля спільного інтересу, розвитку та захисту. 

InfoPost.Media

Дмитро Тужанський, директор Інституту Центральноєвропейської Стратегії, фото Сергія Мазура

Дана авторська колонка є перекладом її автора з англійської мови, якою матеріал вийшов у форматі op-ed на одному з найбільш авторитетних та популярних американських видань Newsweek. Українська версія колонки містить окремі несуттєві стилістичні доповнення автора, які не змінюють зміст колонки, а повніше розкривають її зміст саме для українського читача.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Andrej Babiš ANO Charmsove Deti COVID COVID-19 Csillag DC Comics DIO eHranica Facebook GPS Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Karpaty KMKSZ Liget Liget Budapest Luzhanka MÁV Nagyberegi OLO Panic Button PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie QR SaS Sinopharm Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tid(y)Up UCEF Via Carpatia VUC wizz air ZEVO аварія авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг аеропорт аеропорт Ужгород азартні ігри Азов айкідо акція Албанія алкоголь алфавіт Альянс Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрухович античність Байден Балкани Бая Маре безвіз безробіття Берегово Бетмен бібліобус бібліотека бізнес білборд Білецький Білорусь блокування Борша борщ Бразилія Братислава Брензович Будапешт будинок будівництво Бузарест Буковина Бураш Бухарест Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вартість Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля вибори викладання виробництво виселення Вишеградська четвірка Вишиваний Вишнє Нємецке відкрите небо Відродження відходи візит війна Вільгельм фон Габсбурґ ВНЗ водій вокзал вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід Газпром Галичина генсек генсек НАТО ГЕС Гобітхіл Головко голодомор Голокост голосування гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш дамба Данніган Дебрецен дезінформація Делі Дельта демонтаж депутат дерева Держдеп держдума дефіцит дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дисидент дистанція Діброва Діти Хармса Дія Дні України додаток Донбас донор донорство допомога дорога ДПСУ дрон ДТП Дубровник Дуда Дунай Еган Еде експерт експорт емігранти еміграція епідемія Естонія Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄС Жиліна завод Загайкевич Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту залізниця замок заробітна плата заробітчани Захонь заява згуртованість Зеленський землетрус земля ЗМІ ЗНО Золтан Бабяк зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність імміграція іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація Італія Кабмін кадри Казанжи Канада карантин Київ Китай Кішварда класик КМЄС КМКС КМУ книга коаліція ковід Комаром Конституція консульство контрабанда конфлікт кордон коронавірус коронаірус Корчок Косино Кошице Кошицький край Крим кримські татари Кулеба культура купівля курси курси словацької кухар латиниця Легинь летовище Литва лікарня літак література літка Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Ляшко магістраль Макрон Марсель Онисько Матович медик медики медицина медична сестра медсестра меншина меншини мер Меркель МЗС мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Міллер міністр Мінрегіон Мінфін міст місцеві вибори мова МОЗ Молдова Москва музей музика Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання НАТО Нафтогаз національні меншини нацменшина нацменшини нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Німеччина Нова Зеландія Новоросія Нолан НУШ обгін обмеження обсерваторія ОДА окупація Онисько онлайн опера опитування Орбан освіта освітній закон Охрид пандемія Папа Римський парк парламент партія паспорт паспортизація пендлер перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підтримка плагіат пластик ПЛР подорож пожежа поїзд Полачек політик політика політики Польща понтифік посол посольство потяг поштовх правила Прага працевлаштування праця президент прем'єр прем'єр-міністр проби проект протест професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін радіо радіодиктант Ракоці Растіслав Трнка регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг ремонт Реткозі реформа РНБО робота розвиток ром роман роми ромська школа російська мова Росія румуни Румунія русини РФ С14 Сабольчверешмарт самоізоляція САП Сату Маре СБУ сейсмологи секретар село сепаратизм Сербія Сергій Жадан сертифікат сигарети Сійярто сіль сім'я Сіярто сканер скульптура слова словацька культура Словаччина сміттєзвалище сміття Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія спецслужба Спліт ставлення Станіца стереотип Столтенберг студенти супкультура Схід Опера Східне партнерство США табір Таллін тариф Теб та НС теракт Тернопіль тероризм терористичний акт Тиса Тімішоара ткацтво традиції транзит трансплантація транспорт тренер Триль Трнава ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік туризм Тячів угода угорська угорська мова угорці Угорщина Ужгород УжНУ Україна українська мова українці Укрзалізниця університет уряд фабрика фактчекінг фейк фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція Харі Крішнан Харків хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія цигарки ЦПТО червона зона черга Чехія Чоп Чорногорія Чубаров Шанта шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість школа Шмигаль штам щеплення юрист Юрій Андрухович Янош Адер