Угорці Закарпаття долучилися до засудження дій РФ та попросили не використовувати їх у заявах угорських політиків. Крім того представники різних національних спільнот об’єднались у спільному зверненні до світових лідерів про солідарність і підтримку Україні та засудження дій агресора.
Повномасштабне військове вторгнення РФ 24 лютого 2022 року в Україну зумовило консолідацію громадян України різного етнічного походження з метою відстоювання української державності й відсічі агресорові.
Громадяни України різних етнічних ідентичностей та громадяни інших країн, які мешкають в Україні, зробили Спільне звернення на підтримку України із засудженням дій РФ. Про це йдеться у повідомленні Національного інституту стратегічних досліджень.
За словами експертки Національного інституту стратегічних досліджень Юлії Тищенко, в заявах Росії найпопулярнішою є тема дискримінації в Україні, в тому числі й представників різних національних меншин.
“Такого роду звернення і спільна дія представників національних меншин, релігійних спільнот, мультикультурної України демонструє хибність і безглуздість таких тверджень. Це має важливий мультиплікаційний ефект і на країни походження національних меншин, і на європейські структури”, – зазначила експертка. – “Це підтверджує очевидне і спростовує кремлівські традиційні дискурси. Крім того це демонструє, що в Україні є політична нація і український народ становлять громадяни України різного етнічного походження.
Як стверджує Юлія Тищенко, участь організацій національних меншин у контактах із урядами умовних країн їх походження є такою собі народною дипломатією. Вона справляє вплив і на уряди, і на суспільство в тих країнах, куди національні спільноти звертаються.
Не використовуйте нас у передвиборчій боротьбі
За повідомленням НІСД, наразі надходять заклики від різних спільнот, організацій та різних мереж громадянського суспільства, серед яких Маніфест етнічних діаспор в Україні; в тому числі від єврейських, ромських та інших громадських об’єднань.
Представники угорської меншини Закарпаття також звернулися з заявами до політичних партій Угорщини із закликами не використовувати їх з політичною метою, а також до уряду Угорщини з проханням надати всіляку підтримку Україні.
“Угорці Закарпаття – законослухняні громадяни України, які зацікавлені в якнайшвидшому припиненні війни та встановленні миру. Тому закликаємо всіх наших співвітчизників вести себе з огляду на це і ставитись до цього відповідально.
Просимо угорські партії та політиків не використовувати закарпатських угорців як тему передвиборної кампанії та в своїх заявах у пресі враховувати складне становище людей, які тут живуть”, – таку заяву оприлюднило правління Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС).
#StandWithUkraine: Україна – мирний дім для всіх нас
У свою чергу Спільне звернення на підтримку України із засудженням дій РФ також підписало чимало лідерів національних спільнот Закарпаття. Серед них голова ГО “Демократична спілка угорців України” Ласло Зубанич та голова ГС “Закарпатське товариство угорців” Борис Вашкеба, етнічна німкеня, голова ГО “Німецька молодь Закарпаття” Юлія Тайпс, представники румунської, польської, вірменської, азербайджанської та інших релігійних, культурних та молодіжних організацій.
“Для мене це важливо, бо я тут хочу жити, тут хочуть залишатись мої діти. Нам важливо зберегти все, що у нас є, зокрема і наші цінності. Це біль не тільки окремих людей, а всіх українців, зокрема і мій. Такі звернення консолідують національні меншини у багатьох країнах”, – зазначив ромський правозахисник, голова ромського об’єднання ромів Закарпаття “Романі Черхень” Мирослав Горват. – “Ромська громада опинилась у критичній ситуації, адже багато наших людей і так жили за межею бідності, а тепер ситуація ще погіршилась”.
З його слів, за підрахунками ромських організацій із регіонів, де ведуться бойові дії, станом на минулий тиждень, виїхало близько тисячі ромів. З них за кордон виїхали близько 200 ромських жінок і дітей.
Серед ромів чимало приєдналось до лав ЗСУ, багато допомагають волонтерським організаціям зокрема з поселенням вимушених переселенців.
У спільному зверненні лідери національних та культурних спільнот закликали світ підтримати Україну всіма можливими способами на захист суверенітету та територіальної цілісності, миру та безпеки.
“Відколи вона [Україна] відновила свою незалежність у 1991 році, Україна є місцем з унікальними можливостями для творчості, висловлення незгоди та початку нових ініціатив. Україна ніколи не атакувала іншу країну та завжди поважала засадничі положення міжнародного права, зокрема міжнародно визнані державні кордони. […] Однак, 2014 року, грубо порушивши Будапештський Меморандум, Російська Федерація здійснила безпрецедентний у Європі ХХІ століття акт агресії проти України.
Як наслідок, окуповані Автономна Республіка Крим, місто Севастополь та частина сходу України тимчасово перестали бути тим простором свободи і надії, який ми знали. Однак, ми не втрачаємо надії, продовжуючи об’єднувати зусилля на захист миру, свободи, територіальної цілісності та незалежності України.
Сьогодні Російська Федерації знову відкрито заперечує право України на самовизначення та мирне життя”.
Нагадаємо, раніше жителі України визначились зі своїми друзями та недругами серед інших країн. Однозначними ворогами більшість українців назвали Росію та Білорусь, при чому рішення щодо Росії виявилось безпрецедентно одностайним. Серед друзів – практично всі країни Європи, однак тут не всі отримати однозначну прихильність. Про це свідчать результати репрезентативного опитування громадян України соціологічною групою “Рейтинг”, проведеного 18 березня у розпал війни Росії проти України.
Титульне фото ілюстративне, фото Мирослава Горвата – з особистої сторінки в Facebook
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.