24 Січня, 2022

Можливі фальсифікації: євродепутати закликали ОБСЄ провести широкомасштабну місію спостереження на виборах в Угорщині

Можливі фальсифікації: євродепутати закликали ОБСЄ провести широкомасштабну місію спостереження на виборах в Угорщині

В Угорщині 3 квітня 2022 року відбудуться парламентські вибори, які вирішать долю чинного прем’єр-міністра Віктора Орбана.

Як зазначає британське видання The Guardian, останні 12 років перебування на посаді Орбана свідчать про посилення контролю виконавчої влади над судами, закриття незалежних ЗМІ та широке занепокоєння щодо корупції у багатьох сферах.

вибори в Угорщині

Посилаючись на побоювання щодо дотримання демократичних стандартів під час виборів в Угорщині міжпартійна група депутатів Європарламенту звернулася до ОБСЄ з офіційним листом.

У листі до голови Бюро з демократичних інститутів і прав людини євродепутати закликали провести повномасштабну місію зі спостереження за виборами в Угорщині. БДІПЛ (Office for Democratic Institutions and Human Rights) – підрозділ ОБСЄ, яке перевіряє чесність виборів переважно у країнах Європи та Центральної Азії,

“Ми представляємо п’ять політичних груп та походимо з 19 різних країн. Але всі ми поділяємо стурбованість тим, що вибори можуть бути проведені не за найвищими демократичними стандартами”, – йдеться у листі до директора БДІПЛ Маттео Мекаччі.

Наразі Бюро розпочало оцінку потреб місії, яку вона має намір направити до Угорщини. Під час виборів в Угорщині 2018 року було направлено лише обмежену місію ОБСЄ, що не проводила систематичного спостереження за голосуванням, підрахунком голосів і підведенням підсумків.

За підсумками голосування 2018 року партія Віктора Орбана “Фідес” отримала дві третини голосів. Але спостерігачі ОБСЄ розкритикували виборчу кампанію з “ворожою та ксенофобською” риторикою. Було зазначено, що громадське телебачення “однозначно віддавало перевагу правлячій коаліції”, а державні кошти використовувалися урядом для схилення виборів на свою користь.

Що непокоїть депутатів Європарламенту

Нині депутати Європарламенту посилаються на ці проблеми, а також занепокоєні щодо нових правил реєстрації виборців в Угорщині, які, за їхніми словами, полегшують людям використання фіктивних адрес.

“Великі побоювання, що [ці правила] будуть використані правлячою партією для збільшення своєї бази виборців, особливо у суперечливих регіонах”, – йдеться у листі.

Лист підписаний переважно євродепутатами від зелених, соціал-демократів, центристських та лівих радикальних груп. Кілька підписантів – з правоцентристської Європейської народної партії. Під її дахом раніше знаходилася і партія Орбана “Фідес”.

Утім 3 березня 2021 року прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив про вихід його партії “Фідес” з фракції Європейської народної партії (ЄНП) у Європарламенті.

Він пояснив, що ухвалив рішення вийти з фракції ЄНП через зміни її правил, які спрямовані проти “Фідес” і дозволяють виключати з фракції цілі партії, а не окремих їх членів. На думку Орбана, ці зміни до правил є “ворожим кроком проти “Фідес” та її виборців”, а також “антидемократичними і несправедливими”.

Кілька підписантів листа є також відомими серед угорської опозиції, але підтримали його і євродепутати практично з усього ЄС, включаючи Францію, Німеччину, Швецію, Чехію, Румунію та Грецію.

Речник Орбана Золтан Ковач відкинув попередження про фальсифікацію виборів як цинічні та абсурдні.

“Виборці переоберуть [Орбана], і я це прогнозую, оскільки він вивів країну вперед і показав реальні результати для угорців”, — нещодавно написав Ковач у своїй статті на Euronews.

У квітні Орбан зіткнеться з викликом від Петера Маркі-Зая, спільного кандидата від шести угорських опозиційних партій.

“Виборчий” туризм

Нагадаємо, раніше ми дослідили питання так званого “виборчого туризму”, у використанні якого угорська опозиція звинуватила правлячу партію.

Угорський термін “виборчий туризм” поширився після парламентських виборів 2018 року, коли така практика використовувалась партіями у північно-східних прикордонних регіонах країни. Таким чином намагались забезпечити участь у голосуванні угорських меншин, які проживали неподалік від кордонів країни. В тому числі із Закарпаття.

Для прикладу ми взяли невелике угорське село Кішпаладь (Kispalád), що на самісінькому кордоні з Україною в межах Закарпатської області. Тут після виборів 2018 року кількість населення зменшилась майже вдвічі, при чому між парламентськими виборами 2014-го та 2018-го населення тут зростало в такому ж порядку.

Журналісти RTL Klub виявили у селі Кішпалад будинки, в яких було прописано 100-200 осіб. У одному з сюжетів йдеться про те, що під час парламентських виборів 2018 року до Угорщини із Закарпаття привозили цілі автобуси людей, які мали угорське громадянство. Насправді вони ніколи не проживали на території Угорщини і тому не мали право голосу.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі