fbpx
17 Березня, 2023

МіГ-29 зі Словаччини прибудуть до України: як розділився словацький політикум

МіГ-29 зі Словаччини прибудуть до України: як розділився словацький політикум

Словаччина відправить в Україну свої законсервовані винищувачі МіГ-29 і частину ЗРК «Куб». Таке рішення на п’ятничному засіданні прийняв тимчасово призначений уряд Едуарда Геґера. 

За словами словацького прем’єра, міжнародна угода була одноголосно схвалена всіма членами уряду, повністю відповідає конституції Словацької Республіки, а уряд має компетенцію приймати такі рішення.

При цьому в кабміні заперечили тезу опозиції, що таким чином уряд втягує Словаччину у війну. За словами тимчасового міністра оборони Ярослава Надя, Словаччина передає 13 винищувачів, частину системи протиповітряної оборони, відповідні запасні частини, а також боєприпаси для неї. У свою чергу країна подасть заявку на компенсацію у рамках Європейського інструменту миру від Ради ЄС та США. При цьому 200 мільйонів доларів США компенсації мають надійти з фондів Європейського Союзу, а США поставлять до Словаччини військову техніку на суму приблизно 700 мільйонів євро.

Однак першочерговою ціллю, яку вбачає уряд Словаччини у передачі літаків та засобів ППО є порятунок життів українців.

«Це головна причина, чому ми віддаємо Україні МіГи, якими ми не вміємо користуватися», – підсумував він.

1zhktkuturbxy8znji0ntg1zc0xmgywltq1odetyty1ns1jntvlnze2yjblzjmuanblz5kvawabzqu4zqaxlqlnb9aawsm

Словацькі літаки в Україну відправляться майже одночасно винищувачами із Польщі. Президент Польщі Анджей Дуда на зустрічі з президентом Чехії Петром Павлом заявив, що протягом кількох днів хочуть передати Україні чотири МіГи.

Процесу передачі літаків та систем ППО займе кілька тижнів, наразі ведуться переговори з Україною та союзниками.

Як розділились словацькі політики

Президентка Словацької Республіки Зузана Чапутова висловила свою повагу до рішення тимчасового уряду передати Україні винищувачі. Власне міжурядову угоду вона вважає достатньою для такого рішення, хоча доречнішою була б відповідне рішення парламенту. Про це повідомив речник президентки Мартін Стрижинец.

Відповідно підтримали рішення уряду в позапарламентській партії Прогресивна Словаччина (PS), співзасновницею якої є Чапутова.  У PS вважають передачу Україні винищувачів Міг-29 правильним рішенням, і таким, яке відповідає інтересам безпеки Словаччини.

«МіГи нарешті можуть виконати останнє завдання, яке є дуже важливим для безпеки Словаччини. Ми хочемо тримати російські сили якомога далі від наших кордонів, і, відправивши винищувачі, ми не послабимо нашу обороноздатність», – заявив Голова PS Міхал Шимечка.

Конституційно правильним, з посиланням на аналіз низки юристів, назвали рішення щодо винищувачів у парламентській партії OĽANO. За словами голови парламентського комітету з питань оборони Юрая Крупи від партії «Свобода і солідарність» (SaS), Словацька Республіка таким кроком чітко показала, на чиєму вона боці. Як стверджують в SaS, Україна захищається сама, і її оборона має бути найвищою цінністю також для Словаччини.

Однак не всі політики, очікувано, підтримали такий крок уряду.

Позапарламентська партія «Республіка» (Republika) закликала опозицію спільно звернутися до Конституційного суду Словацької Республіки у зв’язку з наданням Україні винищувачів Міг-29. На думку представників партії, передача винищувачів повинна бути припинена до рішення суду. Саме з таким закликом до партії Smer звернувся голова «Республіки» Мілан Угрік. Не погодились із рішенням тимчасового уряду і в позапарламентській партії «Голос» (Hlas-SD) Петера Пеллегріні.

Радикальні «котлебівці» з ĽSNS взагалі заявили про заяву до Генеральної прокуратури Словаччини щодо відкриття кримінального провадження проти всіх членів уряду, які голосували за надання Україні винищувачів МіГ-29. Про це заявив член Національної ради Словаччини від ĽSNS Растислав Шлосар.

4 63718c074937690b10196be14ecf4494f7f65684

Таку ж заяву зробили і у найбільшій опозиційній партії Словаччини Smer-SD, наголосивши на зловживанні службовим становищем членами тимчасового уряду. Крім того, у партії Роберта Фіцо пообіцяли звернутись до голови Національної ради Бориса Коллара (Sme Rodina), щоб перевірити, чи не перевищив уряд свої повноваження, оскільки партія вважає міжурядову угоду з Україною угодою військового характеру.

Раніше ми вже детально аналізували ситуацію, коли Словаччина може повторити прецедент у наданні військової допомоги Україні та передати винищувачі МіГ-29. Їх ще влітку вивели з експлуатації, подібно до систем протиповітряної оборони С-300, які Словаччина першою з-поміж країн НАТО передала Україні у квітні минулого року. Також у матеріалі ми розібрали чому серед словацьких політиків розгорілись дебати стосовно підстав списання винищувачів та передачі їх ЗСУ.

 

InfoPost.Media за матеріалами TASR

Фото: TASR

 

*** Цей матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі