fbpx
07 Квітня, 2023

Диверсія у Європі: росіяни могли пошкодити МіГ-29, які Словаччина передала Україні

Диверсія у Європі: росіяни могли пошкодити МіГ-29, які Словаччина передала Україні

Російські техніки могли вплинути на робочий стан винищувачів МіГ-29 радянського виробництва, які належать словацькій армії та які Словаччина передала Україні у березні цього року. При їх обстеженні несправність виявили тільки у деталях, до яких мали доступ виключно російські технічні фахівці.

Про це в розлогому інтерв’ю словацьким ЗМІ заявив міністр оборони Ярослав Надь.

«Вся Словаччина бачила прощання з МіГами на авіаційному дні SIAF у вересні 2022 року, де пролетіли чотири МіГи. Вони були здатні до польоту, але це не означає, що вони також були здатні до бою. Українці приїхали до Словаччини за тиждень до вильоту, привезли запчастини та перевірили літаки», – розповів міністр.

Що сталось із літаками?

За словами міністра оборони, повідомлення про помилку на цих літаках під час тестувань перед передачею Україні з’являлось в середньому кожні 42 хвилини. Проте у Словаччини не було ані запчастин, ані пілотів, тому ще до міжурядової угоди з Україною начальник словацького Генштабу офіційно заявив, що вони непридатні для збройних сил Словаччини.

За повідомленням Ярослава Надя, розслідуванням інциденту зайнялись і в Міністерстві оборони, і у словацькій поліції.

Jaroslav Naď

Міністр оборони Словацької республіки Ярослав Надь. Фото: TASR

У ході розслідування було виявлено, що в авіаційних двигунах були частини, до яких мали доступ словацькі техніки та деталі, до яких мали доступ лише російські техніки. При цьому помилки виявлялися лише в тих запчастинах, до яких мали доступ російські технічні спеціалісти.

«Дійсно була підозра, що там вчинено диверсію. Розслідування вийшло неоднозначним, але ми відчули втрату довіри до російських техніків на Слячі, тому що помилки повторювалися лише там, куди тільки вони могли дотягнутися», – зазначив Надь.

За словами заступника начальника Генштабу Любомира Свободи, всупереч контрактам, росіяни не виконали своїх обіцянок і вимог щодо запчастин, що фактично вивело літаки з ладу. На думку генерал-лейтенанта, при такій низькій авіаційній забезпеченості, як у Словаччини, за п’ятнадцять років можливо було ліквідувати весь авіаційний склад країни.

«Ми взяли від них двигун, який мав працювати 350 годин. І врешті-решт він налітав лише 70 годин. Що ми можемо зробити з цього? Можливо, було погане виконання, назвемо це так. Не знаю», – сказав він.

Ľubomír Svoboda

Заступник начальника Генштабу Любомир Свобода. Фото: hlavnespravy.sk

За контрактами, які словацьке Міноборони підписало з російською стороною, доступність МіГів мала бути на рівні 70%. Однак їх фактична наявність становила 4,16 літака. Це означає, що з дванадцяти літаків, або одинадцяти літаків, відтоді як один МіГ-29 розбився восени 2019 року, у Словаччини було в середньому лише чотири доступні літаки на день.

Кількість російських техніків на авіабазі у Слячі була різною, від десяти до сорока людей. Їх кількість збільшували раз на кілька років, коли на МіГах потрібно було проводити контрольно-перевірочні роботи.

Чи видворить Словаччина російських дипломатів?

Посольство Росії в Братиславі розцінило передачу українській армії МіГі-29 як «непередбачувану та небезпечну ескалацію конфлікту, за яку відповідатимуть ініціатори прийнятих рішень». Якщо Росія прийматиме дипломатичні кроки з метою тиску на словацький уряд, кроком у відповідь може стати видворення російських дипломатів. Принаймні таку думку допустив Ярослав Надь.

«Ми говорили про це. Ми вже скоротили чисельність дипломатичного персоналу – дипломатичного в лапках – у посольстві Росії на 39 осіб. Але якщо вони можуть писати таку маячню та погрози легітимному демократично обраному уряду Словацької Республіки, то, мабуть, у них ще є багато людей, які мають на це час. Це набагато більше, ніж може зробити посольство будь-якої країни», – зазначив він. 

За словами міністра, він не проти подальшого скорочення кількості людей у ​​посольстві через велику кількість фейків, які надходять у словацький інформаційний простір від росіян та постійні намагання підкупити і завербувати словацьких чиновників. Однак такого плану пропозиції для уряду є компетенцією міністра закордонних справ.

 

Infopost.Media
Титульне фото: TASR

Коментарі