fbpx
27 Квітня, 2022

Більше половини виборців “Фідес” вважають, що в Угорщині існує вільна преса

Більше половини виборців “Фідес” вважають, що в Угорщині існує вільна преса

На думку більшості угорців, сьогодні в Угорщині немає вільної преси, і за останні роки ситуація зі свободою слова в країні суттєво погіршилася. Утім виборці провладної партії “Фідес” вважають, що це не так.

Про це свідчить опитування, що тривало з 1 по 17 лютого 2022 року у країнах V4 – так званої “Вишеградської четвірки”, пише Telex. Дослідження намагалося відповісти на питання, наскільки люди стурбовані ситуацією зі свободою преси та незалежною журналістикою в Угорщині, Словаччині, Польщі та Чехії.

Опитування показало, що думки більшості громадян щодо свободи преси у Чехії, Польщі та Словаччині загалом співпадають.

1e2f4 Orbansajto Media Kiemelt 1280 720 90 Cr

Під час соцдослідження чеський науково-дослідний інститут Median опитав загалом понад чотири тисячі респондентів, тобто в середньому тисячу на одну країну. Згідно з результатами, серед країн V4 Угорщина найбільше страждає від відсутності вільної преси, а Чехія – найменше. На думку 43 відсотків угорських респондентів на пресу в країні в значній мірі впливає влада.

Цікаво, що чим старша людина, тим критичніше вона бачить ситуацію зі свободою преси: 39% тих, кому за 65 років, вважають, що преса у країні не є вільною, і лише 23% 18-24-річних – також стверджують, що “ні”.

Ще один нюанс щодо Угорщини: виборці провладної партії “Фідес”, що отримала перемогу на останніх парламентських виборах у більшості (58%) вважають, що в Угорщині існує свобода преси, і лише 15 відсотків стверджують, що це не так. Подібна ситуація панує із виборцями провладної партії у Польщі.

 


Утім у всіх чотирьох країнах респонденти спостерігають погіршення свободи преси за останні п’ять років.


 

Але знову ж за винятком виборців угорської партії “Фідес”: 40% опитаних сказали, що за останні роки ситуація навіть покращилася.

Також виявилося, що 48 відсотків угорців стурбовані проблемами зі свободою преси. Ще гірша ситуація у Польщі – 63% поляків стурбовані ситуацією.

Опитування також досліджувало, наскільки важливою для людей мати незалежні медіа у своїй країні. Тобто ті, на які уряд не може впливати чи цензурувати. В Угорщині таких виявилося 72 відсотки, в інших трьох країнах понад 80 відсотків. Але що цікаво 7% угорців заявили, що їм взагалі не потрібна незалежна преса.

Також 46% угорців вважають, що громадські ЗМІ не представляють і не демонструють їхні політичні погляди, тоді як лише 25% стверджують, що так.

Цікавило й те що думають в країнах V4 про заходи для захисту свободи преси та підтримки незалежної журналістики.

У всіх чотирьох країнах існує приблизно однакова підтримка ролі держави у посиленні законодавства, яке гарантує свободу преси та незалежність. Наприклад, за допомогою податкових пільг – 38 відсотків угорців підтримують такий варіант, як і їхні сусіди, і лише лише поляки трохи більше (49%).

В Угорщині, з іншого боку, має найменшу підтримку (52 відсотки) твердження, що Європейський Союз може накладати покарання або санкції проти країн, уряди яких перешкоджають свободі преси. У трьох інших країнах цей показник коливається від 58 до 63 відсотків.

Опитування також показало, що ті, хто дізнається новини з онлайн-порталів, більше цінують свободу преси. Тим часом в Угорщині та Польщі ті, хто читає друковані видання, менш позитивно ставляться до свободи преси та журналістської незалежності.

Впродовж останніх тридцять років Віктор Орбан і його оточення стверджують, що преса виступає проти них, а журналісти стоять на боці опонентів партії “Фідес”. Проте ставлення провладної партії до преси не завжди було таким.

У 2020 році Угорщина займала 89 місце із 180 країн світу за рейтингом Світового індексу свободи преси. Тоді ж понад 70 журналістів та співробітників сайту новин в Угорщині Index звільнились та звинуватили уряд в намаганні знищити чи взяти під контроль видання.

Нагадаємо, що результати міжнародного опитування серед жителів близько 25 країн показали, що три чверті респондентів готові приймати українських біженців. Однак шість із десяти не можуть дозволити собі фінансову підтримку Україні. Опитування також показало, що угорці не готові втручатися у військові конфлікти інших країн, не підтримують передачу зброї Україні та не бояться, що російська агресія загрожуватиме іншим країнам.

 

 

InfoPost.Media

Фото: szeged.hu


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі