Колонки 27 Жовтня 18:35

​​Покажи мені свою ДНК

Кевін, приязний темношкірий чоловік, зустрічав нас в паризькому аеропорту імені Шарля де Голля. Він був приятелем моєї подруги, редакторки і поетки Мар’яни Савки, і люб’язно погодився економити наші час і зусилля в Парижі. Ми кинули речі і пішли гуляти нічним містом.

Отут і виявилось, що ми з Кевіном, який народився і довгий час жив в Америці, земляки. Слово “земляки” він так і сказав – українською. Як так?! – вразилась я. У нас різний колір шкіри, ми з різних континентів, ну що за жарти?

Світлина Казанжи 1

Але Кевін і не збирався жартувати. Його бабуся народилась в тій місцині, де народилась і я – південь Одещини, Бессарабія.

    Так-так, моя бабуся була родом з твоїх країв, то вже потім вона опинилась в Америці, зустріла мого діда. А ще згодом на свят з’явився я, – Кевін тепло посміхнувся. – До речі, бабусі була єдиною білою в нашій родині.

І я в черговий раз подумала, як дивно складаються, переплітаються, тасуються людські життя. Американська бабуся з Бессарабії, бессарабський онук-американець з Парижу…

І згадала, як я, заінтригована прикладом своєї колеги, виписала пробірку для здачі тесту на ДНК. І була досить заскочена, коли отримала результати свого етнічного походження – там був досить високий вміст ашкеназі (хто не знає: ашкеназі – назва одного з двох найчисельніших субетносів євреїв, нащадки вихідців із середньовічної Німеччини та східноєвропейських країн).

Ну звідки, звідки?!  Маленьке українське село біля Чорного моря, всі відомі пращури мали прізвища виключно на –енко, навіть ніяких Іванових ніколи не було. Які там ашкеназі?

А потім почала думати і аналізувати. Мій дід по батьковій лінії мав досить таки чудернацьке ім’я як для маленького українського села і такий же дивний спосіб заняття, як для селянина. Його звали Аністарх. Чомусь Аністарх. Я й досі думаю: як так могли назвати дитину  на початку 20 століття в маленькому українському селі?! А працював він у шинку, продавав вино. І називав той шинок виключно “бедега”. Це вже потім, коли я виросла і почала їздити світом, дізналась про “бодеги” – вині магазинчики в Сполучених Штатах, як правило. І так, воліли і займалися тим бізнесом в основному євреї.

Почала шукати документи, архіви з історії місцини, де народилась. Знайшла!

“Національний склад населення не відзначався строкатістю. Тут жили українці і євреї. В 1910 році у селі проживало 15 єврейських родин, до складу яких входило 67 чоловік”.

Ну от так пазл і склався. І з дивним іменем, і з власним етносом. Дослідники ДНК таки не помилились, думаю.

Свого часу мережу підірвав соціальний ролик, який було знято на замовлення туристичного сервісу Momondo. Ролик продемонстрував, як люди, котрі цілком впевнені у своїй національності і відкрито говорять про свою неприязнь до інших народів, раптом змінюють свою думку. Чому?  Тому що їм запропонували здати аналіз ДНК і результати виявились набагато приголомшливішими, аніж вони собі уявляли.

В цьому відео експерименті взяли участь 67 людей із різних країн. Перед зйомками їх запитали, хто вони за національністю і до яких етносів вони ставляться неприязно. Після проби ДНК їм показали результати. І виявилось, що англієць, який сказав про свою нелюбов до німців, має 5 відсотків німецької крові. А ісландець, який був твердо впевнений, що його народ найкращий, побачив, що він має багато родичів із інших європейських країн. Дівчина-курдка не любить турків. А ДНК показав, що вона має турецьку кров і, більше того, серед тих, хто брав участь в експерименті, виявився її двоюрідний брат-кубінець.

Це я до чого?

Дуже дивними і безглуздими в 21 сторіччі є дискусії про “пріоритетність” якогось етносу. Про хитрість одних і спритність інших, про розум тих і шахрайство цих, про богообранність і ницість.  Світ дуже змінився і він не двомірний. Десятимірний, багатошаровий, строкатий – різний.

Ми надто довго були замкнені в чотирьох стінах нелюдяної ідеології, упереджень та стереотипів. Я в дитинстві дуже пишалась, що народилась в Радянському Союзі.

Це лише потім я зрозуміла, що він нас точно щось ховають. Коли у 1990-му році вперше поїхала за кордон і зразу в Італію. До того я вважала, що маю підготовку у вигляді публікацій в тодішньому журналі “Огоньок”  – там писали, як наші жінки втрачали свідомість перед прилавками з 40-ка видами оливок та 80-ма видами ковбас. Мене прилавки вразили, звісно. Але після людей. Інших людей – від виразу обличчя і до одягу. Вони були вільними. Розкутими. Дружелюбними. Відкритими.

У 1992 році я захищала дипломну роботу, яка називалась “Білошкіра країна”. Це був етно-соціологічний нарис, творча робота на закінчення факультету журналістики. Про життя темношкірих і ставлення до них в Одесі.  Варто сказати, що взяти хоч який матеріал на цю тему було неможливо. В Одеській науковій бібліотеці для мене знайшли передрук газети The Times  в якійсь ленінградській газеті. І все. Тому мені довелось багато зустрічатися і розмовляти зі змішаними сім’ями, з дорослими дітьми з темним кольором шкіри, які ніколи не виїжджали з країни і знали одну мову – російську. Я дізналась багато сімейних таємниць і трагедій. Чим більше я занурювалась в тему, тим голосніше хотілося кричати. Бо расизм був на кожному кроці. Бо мої співгромадяни у більшості своїй не вважали за необхідне ховати огиду і зневагу до тих, хто відрізнявся кольором шкіри. Особливо тяжко було дівчатам, молодим жінкам. Тут і самогубства траплялись, і тяжкі психологічні зриви…

 

Читай також:

Як знайти Донку? Колонка Зої Казанжи

 

До речі, якщо ви думаєте, що ситуація дуже змінилась, то ви помиляєтесь. Не дуже. Чого вартують нещодавні обрАзи і напад на олімпійського чемпіона, народного депутата України Жана Беленюка – єдиного, хто виборов “золото” в Токіо на олімпіаді. У Жана – темний колір шкіри. Це і стало причиною.

Тому я і досі відслідковую тему расизму і дуже болісно на неї реагую. Точно так, як реагую на тему антисемітизму. І досі не знаю, як реагувати на слова своїх знайомих на кшалт: ну що ти, я нормально ставлюсь до чорних, є̶в̶р̶е̶ї̶в̶,̶ ̶а̶з̶і̶а̶т̶і̶в̶,̶ ̶ц̶и̶г̶а̶н̶і̶в̶,̶ ̶к̶а̶в̶к̶а̶з̶ц̶і̶в̶!..

Нормально до людей ставляться мої онуки, народжені в мульткультурній Канаді. Бо Джекі з іншим кольором шкіри чи Міллі з іншим розрізом очей для них просто “спритна Джекі” та “весела Міллі”. І все. Їм і в голову не приходить інша класифікація.

Моя приятелька, яка зараз живе не в Україні, розповідала якось, що зіткнулась з певними проблемами. І їй потрібна була допомога. Очікувано, чекала її від співгромадян, яких на її новому місці проживання було достатньо. Але допомога, участь і розрада прийшли не звідти, звідки вона чекала.

    Мої колеги – арабка і індіанка мене врятували. А потім я була в їхніх родинах в гостях. І, знаєш, так мені соромно було!.. Правду тобі скажу, якось ми звикли, що ми європейці, ми цим майже хизуємося. Типу це щось таке важливе, це якось нас вивищує, чи що. Власне, я носилась з таким відчуттям. А тут я побачила, який цікавий світ, і який він великий. І які цікаві інші люди. Скільки можна отримати для себе, для власного розвитку, коли ти розширяєш рамки свідомого. Коли знайомишся з іншими культурами. Я почала слухати трохи іншу музику, почала шукати на відеосервісах фільми, лекції… І це такі відкриття! Ми дуже замикаємося в собі. Ми надто пишаємося тим, що ми українці. Ми варимося у власному соку і не хочемо знати, що там, далі, за межами зрозумілого нам, теж є життя. І воно різноманітне, багате, інтенсивне, мудре.

Моя приятелька права. Власне, як і ті, хто розуміє, що для нас, українців, питання ідентичності  дуже чутливе. Зараз – ключове. Цьому  в значній мірі сприяла російсько-українська війна, анексія Криму.

Давайте порівняємо статистику (всі дані – Інституту соціології НАНУ).

1992 рік. 69 відсотків жителів України вважали себе українцями.

2001 рік, коли був останній перепис населення. Тоді 77, 8 відсотків жителів України ідентифікували себе як українці.

2012 рік. 84 відсотки вважають себе українцями.

2017 рік. Понад 92 відсотки жителів України вважають себе етнічними українцями. 

2020 рік. 93 відсотки жителів України вважали себе за національністю українцями.

Загальне спостереження: що молодші респонденти, то частіше вони позиціонують себе українцями.

З українською мовою теж очевидна тенденція. Якщо в 1992 році рідною вважали українську 62 відсотки, то в 2020 році вже 77 відсотків вважають українську рідною мовою.

Для нас мова стала протистоянням загрозі поглинання агресором. І тому ми зараз проходимо, і з мовою теж, те, що мали би пройти на початку відновлення незалежності нашої країни.

І, якщо продовжувати про національну ідентичність, то варто сказати, що деякі дослідники оперують об’єктивними термінами приналежності – територія, де ти живеш; мова, якою ти спілкуєшся; релігія, до якої себе відносиш. Інші дослідники вказують на інші фактори  – важливо, ким ти себе відчуваєш. І тут не має значення твоє етнічне походження, мова спілкування і релігія.

Другий шлях мені здається притомнішим і сучаснішим. Оскільки, поки ми з’ясовуємо, хто із нас “більший українець”, важливе проходить повз.

Жаль, що поборники “чистоти нації” ніколи не наважаться здати тест ДНК. Бо може раптом виявитися, що попереднє життя-боротьба втратять сенс.

Дискусії про “етнічну” чи “політичну” націю застарілі і атавістичні. Відчувати себе українцями чи  мати українське етнічне походження – що важливіше? Наскільки це принципово в країні, де було рабство, вирували завойовницькі війни, революції, знищення за національною ознакою?..

Не варто забувати, що ми прямуємо до демографічної кризи. Для того, щоб країні вижити і прогодувати своїх малих і старих, щорічно має збільшуватися кількість робочих рук. А їх немає. Відтік за кордон досить відчутний. І в цьому немає нічого дивного чи непрогнозованого – кожна людина проживає своє життя лише один раз і тому шукає кращих для себе умов. Та і концепт вільної людини якраз і передбачає вільне пересування без обмежень.

Але для нас це означає, що в нашу країну неодмінно приїдуть громадяни тих країн, де умови гірші за наші. Чи готові ми приймати людей з іншим кольором шкіри, розрізом очей? Чи готові прищеплювати любов до своєї країни, культури, мови? Чи готові не будувати високі ментальні паркани від “чужих” заради фатаморганної “чистоти нації”? Чи готові бути терплячими і вчитися сприймати інакшість інакших?

У мене поки немає відповідей на ці прості запитання. А ми маємо їх шукати. Всі ми – громадяни, соціологи, демографи, психологи, політики, письменники, журналісти. Якщо хочемо йти далі. Туди, де люди вільні, щасливі, самодостатні, відповідальні громадяни своєї держави і патріоти своєї країни.

Чи ви і досі думаєте, що існують “чисті” раси? Якщо так, то покажіть мені свою ДНК, будь ласка.

 

Зоя Казанжи
спеціально для InfoPost.Media

 

*Цей текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки, насамперед, заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Aldi Andrej Babiš ANO Baltic Pipe Bees Airline Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics DIO Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica Facebook fake fake news Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Henley Hofer Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liget Liget Budapest Ľudovít Štúr Luzhanka Malenykij robot MÁV media Milan Rastislav Štefánik Mistrál Nagyberegi OLO Omicron Panic Button Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Romania Ryanair SaS Sinopharm Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tatra Ice Dome Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokaj UCEF Unicum Urban Balkan Beats Verorab Via Carpatia VUC WIND ROSE windrose wizz air ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автобус автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг адвент аеропорт аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов айкідо активіст актор акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс Ангелус англіцизми Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім античність армія архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ атомна енергія Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани Балкани Банік банкнота батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград Берегово Берлін Бернадетт Сель Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь Блінкен блокування Богдан Хмельницький богослужіння бограч Болгарія Большая рыба Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт будинок будівлі будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг Бураш Бурштинська ТЕС Бухарест В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина валюта вантаж вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля взуття вибори видавництво Комора викладання Винничук Виноградів виплада виробництво виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України Вишне Немецке Вишнє Нємецке Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ Віола фон Крамон Віталій Портніков ВНЗ вода водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід газосховище Газпром галичани Галичина гастрономія Геґер гектар Гельсінкі генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш гумор Гуморина гунгарікум гурт дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума Держмитслужба дефіцит Дещиця джинси дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова дисидент дискаунтер дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина додаток Долежал Донбас донор донорство допомога дорога дослідження ДПСУ дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган екологія експерт експорт експрес електрика електроенергія емігранти еміграція Емінеску енергетика епідемія Ерош Пішта Естонія Євангеліє євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄП ЄС Жиліна житло життя жінка жінки жовтень журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця замки замок заробітна плата заробітчани зарплата Захонь заява збірка згуртованість Зеленський Земан землетрус земля зірки зловмисник злочин ЗМІ змова ЗНО Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ілдіко Орос ілюмінація імміграція імпорт іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація інфраструктура іпотека Ірак історія Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Кабмін кава кадри Казанжи Калуська ТЕЦ Канада канал карантин Катерина Бабкіна католики Каунас квартира у Будапешті квитки потяг КГБ кепм Кетрін Винник Київ Київська Русь Китай кібербезпека кіно кінорежисер Кіра Рудик Кішварда класик Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР коаліція ковід колорит Колумб Комаром компанії композитор комунізм комуністи конкуренція Конституція консульство контрабанда конфлікт концерт кордон Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кривий Ріг криза Крим кримські татари Кубраков Кулеба культура купити житло купівля курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі Литва лід лікар лікарня Лілія Гриневич літак література літка логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Людовит Велислав Штур Ляшко магістраль Маккартні Макрон маніпуляція Марго-2021 Маріуполь-Рахів Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меншина меншини мер Меркель МЗС Мирослав Жбірка митниця Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц мова МОЗ МОК Молдова молодь Москва музей музика Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання надзвичайний стан народжуваність населення НАТО Нафтогаз національні меншини нація нацменшина нацменшини нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Німеччина Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ обгін область обмеження обсерваторія обшуки ОДА Одеса окупація Олександра Саєнко олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн ООС опалення опера опитування опозиція Орбан освіта освітній закон Офіс президента Охрид палац палінка пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія паспорт паспортизація пендлер пенсійна система пенсія Первый балтийский канал перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пістолет плагіат пластик ПЛР повітря повстання податок події подорож подорожі поезія пожежа поїзд покупки Полачек поліомієліт політик політика політики поліція пологи польори Польща поляки понтифік Портніков послуги посол посольство Потапі потяг поштовх правила Прага працевлаштування працевлаштування в Польщі праця президент прем'єр прем'єр-міністр премія прикордонники проби продукти проект пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига ріелтор Різдво рішення РНБО робота робота в Польщі роботи робоча сила Роза Вітрів розвиток ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція САП Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свято сейсмологи секретар село Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сіярто сказ сканер скульптор скульптура скульптури слова словаки словацька культура Словаччина слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття собор Соваччина Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія соцопитування Союз спецслужба спиртне Спліт Спутник СРСР ССС СССР ставлення Стамбульська конвенція Станіца стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви студенти супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США табір табори Таллін Таллінн тариф тарифи Тарту Татри театр Теб та НС телебачення телеграм теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товарообіг ТОП традиції трамвай транзит Трансильванія трансляція трансплантація транспорт тренер тривалість Триль Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм Туро Руді Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова Угорське королівство угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд фабрика фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Фльонц фольклор фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни ЦПТО Чапутова Чебі-Погань червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина Чоп Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шеремета Шкода школа Шкураков Шмигаль Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер ярмарка ярмарки ярмарок