Новий уряд Болгарії 12 січня ухвалив законопроект, спрямований на припинення практики видачі “золотих паспортів”. Ця програма давала можливість отримати громадянство країни в обмін на великі інвестиції.
Європейська комісія неодноразово висловлювала стурбованість цією практикою ініціювала процедури з усунення порушень щодо Мальти та Кіпру. Про це повідомляє Euronews.
Єврокомісія вважає, що це створює ризики для ЄС, які “стосуються, зокрема, безпеки, відмивання грошей, ухилення від сплати податків та корупції”. Так ще у червні 2021 року Брюссель надіслав листа до влади Болгарії з проханням скасувати такі паспорти.
У Кабінеті міністрів Кирила Пєткова, який перебуває на посаді з середини грудня, заявили, що припиняють цю практику через “відсутність реальних інвестицій в економіку, які можуть призвести до створення робочих місць”. Законопроект, який підтримала значна частина політичного класу, ще має схвалити парламент.
Що означає “золотий” паспорт
Іноземці, які інвестують мінімальну суму в один мільйон левів (500 000 євро) у болгарську економіку, можуть отримати дозвіл на постійне проживання. Інвестувавши вдвічі більше, вони можуть отримати громадянство, не проходячи бюрократичні етапи традиційної процедури.
Золотий паспорт надає широке коло можливостей та прав іноземцям, які беруть участь у подібних програмах громадянства через інвестиції. Це, наприклад, право голосування, право бути обраним до органів державної влади, отримувати безоплатно медичні та освітні послуги.
У свій час серед європейських країн подібні механізми крім Болгарії запроваджували Португалія, Кіпр, Мальта, Болгарія та Угорщина.
У чому проблема “золотих” паспортів
Часто механізм отримання громадянства через інвестиції використовується з політичною чи корисливою метою. Від цього у результаті страждають економіки приймаючих країн. Так, зокрема, уряд Болгарії виявив порушення у майже половині від загальної кількості виданих “золотих” паспортів.
Міністерство юстиції Болгарії наводить, зокрема, приклад, коли інвестори перепродали право власності чи нерухомість, придбану нещодавно після натуралізації.
При цьому ситуація повторюється не вперше. З 2013 по 2018 роки болгарське громадянство отримали близько 40 тисяч іноземців. Серед них були і ті, хто отримав громадянство в обмін на фінансові інвестиції, однак за п’ять років нічого не інвестував у економіку Болгарії. Тому у 2019 році уряд Болгарії ініціював процедуру позбавлення таких людей громадянства. Таких “інвесторів” було не так багато, однак серед них були і громадяни Росії та України.
Того ж року влада Кіпру розпочала процес позбавлення громадянства осіб, які отримали його в обмін на інвестиції, після скандальних публікацій у ЗМІ.
Тоді ж Єврокомісія у звіті оголосила, що Мальта, Кіпр та Болгарія є єдиними країнами ЄС, які продають громадянство. Інші країни надають право постійного проживання за інвестиції, так звані “золоті візи”.
Варто додати, що уряд Чорногорії цьогоріч ухвалив продовжити на рік програму, у рамках якої надаватиме “економічне громадянство”. Країна видаватиме так звані “золоті паспорти” в обмін на інвестиції в проекти у сфері туризму, переробної промисловості та сільського господарства. Рішення прийняли попри критику з боку Європейського Союзу та обіцянки припинити дію програми з січня 2022 року.
Фото ілюстративне, з відкритих джерел
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.