fbpx
19 Липня, 2023

«Зернова угода» та сусіди України

«Зернова угода» та сусіди України

Одразу після того, як Міністерство закордонних справ Російської Федерації остаточно повідомило про відмову Кремля від участі у так званій «зерновій угоді», прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький наголосив, що це рішення Володимира Путіна ніяк не вплине на рішення Варшави про заборону ввезення продовольства з України.

«Ми будемо дуже жорсткими, коли справа дійде до захисту польського ринку», – сказав Моравецький.

Моравецький міг би й не робити цієї заяви. Обмеження на ввезення української сільськогосподарської продукції діють до 15 вересня – і якщо у Варшаві вирішать їх продовжити, це буде черговий конфлікт польського уряду з Єврокомісією, а не з Україною. Але, здається, поки що ніхто в польському керівництві і не думає про цей новий конфлікт.

Президент Польщі Анджей Дуда ще у червні під час зустрічі із Володимиром Зеленським говорив про можливість відмови від обмежень «найближчим часом» і обіцяв використати час, що залишився, для того, «щоб уникнути явищ, які мають негативний суспільний вплив і напрацювати механізми, які дозволять без негативних явищ вести товарообмін та транзит».

Але Матеуш Моравецький каже, як ми бачимо, не про допомогу, а про жорсткість. І ми розуміємо чому. Польське керівництво готується до парламентських виборів, партія «Право і справедливість» боїться провалу та конкурує не лише з ліберальними силами, а й з ультраправим табором. Це його виборцю адресовані слова щодо жорсткості.

Але у результаті якраз у той момент, коли Україна стикається з критичним випробуванням для своєї економіки, вона чує виключно слова засудження політики Путіна – але не чує слів підтримки від своїх сусідів.

183384 1 Large
фото: dw.com

Давайте називати речі своїми іменами. Володимир Путін відмовився від «зернової угоди» саме тому, що хоче знищити українське сільське господарство, підняти ціни на продовольство, спровокувати соціальну кризу у країнах «глобального півдня» та міграційну кризу у країнах Європейського Союзу. У результаті ультраправі сили, успіху яких так бояться Матеуш Моравецький та його соратники по партії «Право і справедливість», все одно прийдуть до влади. Причому у багатьох країнах Європейського континенту. І не потрібно самовпевнено стверджувати, що у Путіна все одно нічого не вийде. Передумови для такого розвитку подій є. І їх треба не заперечувати. Їм треба протистояти.

Один із дієвих механізмів – це підтримка українського аграрного сектору у ситуації, коли йому загрожує серйозна небезпека. Путін веде не просто війну для завоювання української території. Путін веде війну за знищення української економіки. Це також екзистенційний конфлікт.

І сусіди України мають це розуміти. Це важливіше за будь-які передвиборчі міркування. Більше того, це й мають бути головні передвиборчі міркування.

 

 Віталій Портников, спеціально для Infopost.Media

Титульне фото: gov.pl

 

Рекомендуємо прочитати авторські колонки Віталія Портникова для нашого видання

 

* Текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки насамперед заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com

Коментарі