fbpx
29 Вересня, 2023

Затишшя перед вибором: ситуація у Словаччині напередодні виборів парламенту

Затишшя перед вибором: ситуація у Словаччині напередодні виборів парламенту

В ніч із 27 на 28 вересня у Словаччині завершилась виборча кампанія перед виборами до Нацради. Власне основне голосування відбудеться вже завтра, 30 вересня.

Проголосувати вже встигли закордонні словаки – 80,5% тих, хто зареєструвався на голосування за допомогою пошти вже надіслали конверти з бюлетенями. Найбільше їх надійшло з Чехії (понад 23,4 тис.), Великої Британії (6,2 тис.) і Німеччини (5,5 тис.).

Проміжні неофіційні результати парламентських виборів стануть відомі на порталі Статистичного управління (ŠÚ) Словацької Республіки volbysr.sk у суботу, 30 вересня, після 22:00. Остаточні ж підсумки, після затвердження виборчою комісією, стануть відомі в неділю після обіду. 

На яких позиціях зафіксувались партії

У чотирьох із шести опитувань (Median SK, Focus, Sanep, Ipsos) більшість голосів отримала партія експрем’єра Роберта Фіцо Smer-SD. За результатами двох інших опитувань (AKO та NMS Market Research) партія Progresívne Slovensko (PS) змогла трохи обігнати Smer-SD (однак зафіксований відрив знаходиться у межах статистичної похибки). Партія Hlas-SD у всіх опитуваннях залишається на третьому місці.

Також до словацького парламенту за опитуваннями проходять коаліція «OĽANO та друзі» (OĽANO, Za ľudí та Kresťanská únia), Republika, Християнсько-демократичний союз KDH, SNS та SaS. Шанс на проходження, за даними частини з опитувань, має також Sme Rodina Бориса Коллара.

Focus

Перемогу PS показали результати опитувань агенції NMS Market Research (онлайн- та телефонне опитування з 21 по 24 вересня для SME daily та АКО (опитування з 20 по 26 вересня на вибірці 1000 респондентів).

Ako

«Дні тиші», але без Facebook ніяк

До закінчення виборів у Словаччині 48 годин діє заборона на політичну агітацію. За європейським стандартом вона триває 1-2 дні, у Чехії, наприклад, такої заборони зовсім немає.

Виборчий мораторій у Словаччині наразі забороняє політичним партіям та коаліціям проводити виборчу кампанію, а ЗМІ – повідомляти про їх позитивні та негативні оцінки (до речі, на останніх виборах 2020 року публікація результатів опитувань була заборонена за два тижні до виборів). 

Під час «днів тиші» також заборонено розклеювати виборчі опитування, кидати листівки в поштові скриньки, а також розміщувати нову платну рекламу. Проте вже розклеєні передвиборчі плакати і білборди знімати не обов’язково.

 

Читай також:
Що не так зі Словаччиною: Чому антиукраїнський реванш є можливим

 

У день виборів у Словаччині дозволяється проводити опитування громадської думки, так звані екзит-поли. Однак тільки за умови, що вони проводяться лише з виборцями, які залишили виборчу дільницю. Порушувати хід виборів і будь-як впливати на виборців заборонено.

Однак у епоху цифровізації у словацьких політиків залишається доволі масовий інструмент впливу на свідомість виборців — соціальні мережі, зокрема Facebook. Відповідно до законодавства, політики навіть у «дні тиші» можуть додавати особисті статуси, відео та фото. Якщо вони їх не просувають платною рекламою, то це не є порушенням закону.

Раніше ми розповідали про те, що у Словаччині важливу роль відіграє популярність сторінок проросійських політиків, які пропагують такі наративи. Адже у 2022 році найпопулярнішими сторінками словацького сегменту Facebook були профілі лідера  партії Republika Мілана Угріка, Роберта Фіцо та Любоша Блахи зі Smer-SD. Це ми досліджували у окремому матеріалі.

1694590622

 

Infopost.Media

Коментарі