fbpx
24 Листопада, 2022

«Залізна відбудова»: як Україна відбудовує знищені ракетами будинки і мости

«Залізна відбудова»: як Україна відбудовує знищені ракетами будинки і мости

Питання повоєнної відбудови України стане для Європи «планом Маршалла XXI століття». Принаймні про це на відкритті Міжнародної експертної конференції з питань відновлення, реконструкції та модернізації України у Берліні наприкінці жовтня заявив федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц. 

Загальна вартість відбудови, за оцінкою голови Європейського інвестиційного банку, становитиме понад 1 трильйон доларів. Однак і ця сума не враховує останніх пошкоджень об’єктів критичної інфраструктури, енергозабезпечення та газовидобування, які Росія пошкодила своїми ракетами та безпілотниками у листопаді.

Vidbudova

Проте кроки до реконструкції України потрібно починати негайно для того, щоб країна могла вистояти у війні. При цьому потрібна не тільки фізична відбудова, а й реформування, зважаючи на статус кандидата на членство у Європейському Союзі.

Будинки, мости та комунікації

Фізична реконструкція зруйнованих Росією будинків, мостів та інших об’єктів триває вже з перших днів війни. У цього процесу є кілька мотивів. 

Перший — економіка країни має працювати, а логістичні маршрути повинні забезпечувати максимально можливий зв’язок зруйнованих чи деокупованих територій із рештою країни. Другий — Україна таким чином показує протистояння двох світів: руйнівного “руського міру” та будівного, створюючого європейського світу, в якому живе Україна.

Попри заяви російського керівництва про обстріли виключно стратегічних об’єктів, найбільша частина в загальній сумі збитків належить саме житловому фонду. Так, внаслідок прямих бойових дій та ракетних обстрілів зруйновано чи пошкоджено 131,3 тисячі житлових будинків на 47,8 млрд доларів.Такі дані спільної оцінки KSE Institute, урядових органів за лідерства Мінреінтеграції, Мінрегіону та Мінінфраструктури у співпраці з іншими міністерства та партнерськими організаціями в рамках діяльності Національної ради з відновлення України від наслідків війни.

І яскравим прикладом такої відбудови, яка показує антагонізм української та російської реальностей є відновлення багатоповерхового будинку на київських Позняках, який постраждав від ракетного обстрілу 25 лютого 2022 року. Тоді уламки російської ракети пошкодили квартири від першого до восьмого поверху.

Aa

Наразі ремонт триває, однак у ньому вже відновили балкони, встановили нові вікна, а саму будівлю утеплили, зважаючи на можливі проблеми з опаленням у Києві взимку.

Попри значні руйнування житлових будинків, найбільшого впливу на економіку завдають знищення або пошкодження об’єктів логістичної інфраструктури, зокрема мостів. Так, за серпневими даними зі звіту Київської школи економіки внаслідок бойових дій в Україні  пошкоджено або зруйновано 311 мостів та мостових переправ. Зокрема на Київщині, за словами голови Київської ОВА Олексія Кулеби було повністю зруйновано 48 мостів, що відрізало від сполучення зі столицею десятки населених пунктів.

Станом на той же серпень, за повідомленням першого заступника голови «Укравтодору» Андрій Івка «Укравтодор» відремонтував та відкрив проїзд через 50 зруйнованих чи пошкоджених мостів.

«Міст у Сумській області Конотопського району став п’ятдесятою штучною спорудою, через яку з початку повномасштабного російського вторгнення нам вдалося відновити рух. Десь ми зводили об’їзну колію, а подекуди – тимчасові переправи», – написав він.

Зі стратегічних переправ — два великі мости через Трубіж біля селища Борщів на Харківській трасі та через річку Ірпінь у Стоянці на Житомирській трасі відновили на початку листопада. Їх підірвали ще у лютому, аби зупинити російський наступ на Київ. Повноцінний запуск цих мостів відкриває транспортний коридор від західного кордону до Києва, Полтави та Харкова.

312638738 2263596980478551 1005400984301782033 N

У квітні для доставки гуманітарних та військових вантажів біля Стоянки звели тимчасову переправу, у травні відновили лівий проїзд. Міст став першою відбудованою мостовою спорудою в країні від початку війни.

Рекордсменом за темпами будівництва стала права частина проїзду на цьому мості. Замість проектних 12 місяців її звели за 5. 

“Його розрахунковий термін служби – 80 років. Але це означає, що сама конструкція стоятиме 80 років, але кожні 20 років треба робити капремонт”, – розповів керівник проєкту з будівництва мосту Олександр Бенюх.

“Залізне” будівництво УЗ

Внаслідок бойових дій та обстрілів в Україні було зруйновано 69 залізничних мостів та пошкоджено 1300 ділянок залізничної колії. Проте для забезпечення оперативного сполучення між українськими містами Укрзалізниця вже відновила 22 мости.

Так, у другій половині листопада в експлуатацію ввели два залізничних мости, замість зруйнованих після початку широкомасштабної російської агресії. Їх відбудували силами Укрзалізниці за 4,5 місяці та 5 місяців відповідно. Про це на своїй сторінці зазначив заступник голови наглядової ради Укрзалізниці Сергій Лещенко.

316808495 8269833426420586 6344643095349435809 N

За його словами, такі темпи будівництва є унікальними для Європи, адже там реалізація таких проектів займає роки.

Місцерозташування нових мостів в Укрзалізниці не розголошують з міркувань безпеки.

Як відбудовувати за донорські кошти — прозорість і простота

Країни, які щомісяця надають Україні підтримку, наразі відчули економічний результат війни та намагаються втримати рівень заборгованості, зростання рівня інфляції й уповільнення економічного зростання. Тож фінансові транші Україні  повинні мати залізні гарантії цільового використання наданих коштів.

Про максимальну прозорість і простоту механізмів залучення капіталу йшлося і в ході форуму Re:Open Zakarpattia 2022. Так, за словами заступника Міністра інфраструктури України Мустафи Масі-Найєма, повноцінна відбудова української інфраструктури почнеться тільки після повного завершення війни. Однак для цього Україні потрібно напрацювати механізми залучення коштів і зробити їх використання максимально прозорим. 

Перше — це прозорість використання цих грошей. Друге — визначення пріоритетів розподілу коштів. Третє — визначення стейкхолдерів, органів влади чи інших гравців, які будуть впливати на їх розподіл. Якщо виникнуть найменші сумніви у тому, що це було зроблено прозоро, це вдарить по репутації країни, фондів, — підкреслив він.

Тому, для забезпечення дотримання цих принципів, актуальним залишається реформування механізмів залучення, розподілу і контролю за рухом коштів. Тільки при наявності таких умов та підтримки Заходу можливе відродження України як сучасної, прогресивної, європейської країни. Така відбудова слугуватиме потужним сигналом єдності для демократичного світу та застережним посланням для потенційних агресорів.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі