Депутатка Берегівської міської ради та голова фракції КМКС “Партія угорців України” Кароліна Дорчі взяла участь у парламентських виборах в Угорщині. На своїй сторінці в соцмережі Facebook вона опублікувала світлину, на якій вкидує конверт в урну для голосування.
Фото депутатка підписала цитатами із псалмів та закликала виборців взяти участь у голосуванні попри погоду, дискомфорт та “невизначеність часу, що настав”.
Однак вже згодом публікація депутатки виявилась недоступною за посиланням.
Варто додати, що сама Кароліна Дорчі не заперечує наявність у неї угорського паспорта.
У лютому 2019 року вона навіть потрапила у у скандал через порушення українського митного законодавства, заїхавши на КПП “Лужанка” на автомобілі з іноземною реєстрацією та пред’явивши прикордонникам український і угорський паспорти. Тоді суд оштрафував Кароліну Дорчі на 3400 гривень за незаконний перетин кордону (ст. 204 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Однак вже у травні цього року Закарпатський обласний апеляційний суд визнав незаконним рішення першої інстанції – Берегівського районного суду. Апеляційний суд постановив звільнити її від сплати штрафу через прогалину у законодавстві.
Що не заборонено, те дозволено
Слід зазначити, що в Україні кримінальної відповідальності за подвійне громадянство немає. Людину може очікувати тільки адміністративний штраф і позбавлення українського громадянства, якщо про набуття подвійного громадянства стане відомо.
За словами професора Європейського університету Сергія Панасюка, в Україні немає абсолютної заборони для громадян мати громадянство іншої держави. В Конституції є поняття “єдиного громадянства” і воно означає, що немає громадянств адміністративних одиниць.
При цьому принцип “єдиного громадянства” регламентується законом про громадянство, який передбачає, що навіть якщо особа має громадянство іншої держави, то Україна ставиться до неї як до свого громадянина.
“Також в законі йдеться про те, що якщо особа набула громадянство іншої країни після одруження, народження, усиновлення або інших можливостей його отримання, то Україна не проти. Йдеться, наприклад, про випадок, коли ви одружилися з громадянином іншої держави і вона автоматично дає вам громадянство (“пасивне набуття громадянства” – ред.). Якщо ви отримали його пасивно, тобто не пішли й не написали заяву до іншого посольства, що ви хочете отримати громадянство іншої держави, то Україна не проти”, — пояснив юрист.
Перспективи подвійного громадянства
Нагадаємо, у грудні минулого року Президент України Володимир Зеленський анонсував розгляд Верховною Радою законопроєкту про множинне громадянство. Він вніс його на розгляд парламенту після свого щорічного послання.
Тоді президія Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС-KMKSZ) оприлюднила заяву щодо цих законопроєктів. За повідомленням КМКС, запропоновані президентом проєкти змін у законодавстві підтверджують той факт, що Конституція України не забороняє подвійне громадянство. Це також свідчить про цілковиту безпідставність переслідування закарпатських угорців через подвійне громадянство. Однак угорці закликали зняти з розгляду законопроект, оскільки його положеннями передбачалось позбавити тих, хто має паспорти кількох держав, права працювати на державній службі та обіймати деякі посади. Також пропонується заборонити брати участь у виборчому процесі (навіть у місцеві ради).
Фото: Darcsi Karolina / Facebook
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.