fbpx
07 Вересня, 2022

З Угорщини практично зникли російські туристи: як адаптується місцевий бізнес

З Угорщини практично зникли російські туристи: як адаптується місцевий бізнес

Згідно з даними Євростату, наздоганяння колишніх показників у галузі туризму після епідемії коронавірусу в Угорщині відбувалося повільніше, ніж в інших європейських країнах.

Національна угорська туристична агенція (A Magyar Turisztikai Ügynökség) нещодавно повідомила, що в червні цього року Угорщина досягнула прориву, і нарешті в країні перевищили рівень 2019 року за кількістю ночей у номерах, заброньованих гостями.

На думку експертів, хоча це й хороший знак, але насправді ситуація в туризмі непроста: ціни на енергоносії та сировину стрімко зростають, а робочої сили майже немає. Через війну в Україні з багатьох європейських країн практично зникли як українські, так і російські туристи.

будапешт сечени

Цього літа до Угорщини практично не приїжджали російські туристи, повідомляє g7.hu.

Вже з’ясувалося, що Хевіз, який в основному люблять росіяни, цього року не особливо відвідували ні російські, ні українські туристи. Те ж саме стосується іншого курортного міста Гайдусобосло, а в Будапешті також помітили, що на популярні курорти міста приїжджає набагато менше російських туристів.

 


За офіційною статистикою головного статистичного управління Угорщини (KSH), у січні країну відвідало 54 тис російських туристів, тоді як у березні, квітні та травні офіційно росіянами заброньовано лише 5-6 тис ночей у готелях, мотелях та у приватному секторі.


 

Якщо раніше 17% усіх заброньованих ночей у курортному містечку біля озера Балатон були пов’язані з росіянами, і вони також вважалися гостями, які особливо безтурботно витрачають гроші. Однак після вторгнення в Україну росіяни могли прибути сюди лише в обхід, через Туреччину чи Сербію через закриття повітряного простору, але через значне підвищення цін на квитки вони практично перестали подорожувати до Угорщини.

За оцінкою Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. на термальних курортах в угорській столиці втрата доходів цього року вже становить 311 мільйонів форинтів саме через відсутність росіян.

Дуже значне падіння кількості російських туристів в Угорщині також випливає зі статистики KSH. Наприклад, у 2019 році Угорщину щомісяця відвідувало майже 80 тисяч російських гостей. Тепер у 10-15 разів менше.

Туризм у Європі оживає по-різному

Загалом у 2021 році туристи провели в Європейському Союзі близько 364 мільйонів гостьових ночей у помешканнях, заброньованих через Airbnb, Booking, Expedia Group або Tripadvisor, що становить приблизно на 34% збільшення порівняно з 2020 роком. Однак це число все ще на 29 відсотків нижче за показник, що був до початку епідемії в 2019 році, коли було зареєстровано 512 мільйонів гостьових ночей. Про це повідомили у нещодавно опублікованому звіті Євростату, в якому також підкреслюється, що відновлення галузі відбувається по різному в кожному окремому регіоні.

Почесний президент Асоціації готелів і ресторанів Угорщини (MSZÉSZ) Томаш Флешч вважає, що порівняно з минулим роком ситуація дійсно значно покращилася, хоча українських і російських туристів, які раніше любили відпочивати на угорських курортах буде не вистачати.

Він вважає, що війна по сусідству з Угорщиною також відлякує багатьох європейських туристів від країни.

«Багато хто вважає, що ми занадто близько знаходимося до військових дій, тому вважають за краще сюди не їхати», – каже Флешч.

Він зазначив, що через суворі правила щодо Covid-19, які все ще діють у Китаї, китайські туристи також мало подорожують, що також означає величезне падіння кількості відвідувачів.

«Навіть у таких умовах відпочинковий туризм відновлюється. Однак діловий туризм зовсім не пожвавився після епідемії, майже немає конференцій, заходів та поїздок з боку компаній, і цих доходів також дуже бракує», – додав почесний президент MSSZÉSZ.

Країни роблять ставку на внутрішній туризм

В Угорщині, як у багатьох інших країнах Європи, все більше покладаються на вітчизняного споживача туристичних послуг, це практично єдина можливість врятувати галузь.

Внутрішній туристичний сектор Угорщини у 2021 році значно покращив показники у порівнянні з попереднім роком. Внесок у відновлення угорського туризму зробили і туристи-українці. Про це повідомив Золтан Гуллер, голова Угорського туристичного агентства.

За його словами, 75% внутрішніх туристів були угорцями, але кількість іноземних відвідувачів також почала стабільно зростати.

 


На жаль, із зрозумілих причин для більшості українців туристичні подорожі стали тепер не актуальними.


 

Наразі в Угорщині кожне п’яте бронювання внутрішнього готелю здійснюється в районі озера Балатону (19,8%). На другому місці – Північна Угорщина (17,2%), на третьому – Будапешт (12,6%). Середня ціна гостьової ночі на особу становить близько 11 000 форинтів, що на 39% більше, ніж у 2019 році.

Шіофок та Егер також привернули найбільше гостей у другому кварталі 2022 року.

«Зазвичай у будні дні ціна нижча, але в літній період усі наші партнери з розміщення встановлюють обов’язкову мінімальну тривалість перебування, зазвичай гості мають бронювати 2-3 ночі», — каже Лілі Келемен, представник сайту з бронювання помешкань Szallas.hu.

Згідно з опитуванням порталу, вісім із десяти угорців, які планували відпустку цього року, не перебували під впливом війни, що вирує у сусідній країні, але ті, хто скасував відпочинок, в основному посилалися на фінансові причини.

Найбільшою проблемою для галузі в Угорщині залишається брак робочої сили. Зокрема, важко знайти офіціантів, барменів, кухарів і кондитерів. Тому у літні місяці активно залучають студентів.

За поточними даними, рівень бронювання у вересні та жовтні також значно вищий, ніж минулого року, а рівень останнього кварталу 2019 року вже навіть перевищено.

Відпочинок у Європі – привілей для росіян

Угорське видання g7.hu пише, що цілком зрозуміла загальна громадська думка в більшості країн Європи: люди роздратовані видом російських туристів, які прибувають до країн ЄС під час війни. А тим часом міністри країн-членів обговорюють посилення візових умов для росіян, зокрема йдеться навіть про повну заборону для в’їзду.

Тим часом виїхати з Росії вже стає важче. На практиці деякі країни більше не видають для них туристичні візи, а квитки на кілька рейсів, що залишилися, стали надто дорогими. Продавці квитків у Москві зазвичай приймають лише готівку, а росіяни, які виїжджають за кордон, через санкції не можуть користуватися навіть банківськими картками Mastercard і Visa.

Наразі міністри ЄС обговорюють подальші візові обмеження для росіян у Чеській Республіці, яка головує в ЄС, але через спротив лідерів деяких країн наразі не очікується, що план повної заборони, за який виступають переважно країни Балтії, буде реалізований найближчим часом.

Серед провідних держав ЄС проти цього також виступають Франція та Німеччина, тому реалістичніше очікувати, що угода між РФ і Євросоюзом про спрощення видачі віз, ратифікована в 2007 році, буде призупинена, а в на практиці умови отримання візи будуть ще більш жорсткими.

5 вересня під час міжпарламентської конференції з питань спільної зовнішньої політики ЄС глава дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель пояснив, що хоча громадяни РФ все ще отримують Шенгенські візи, це не означає, що їм не можуть відмовити у в’їзді.

Натомість представник Європейської комісії спростував заяви про те, що вже існує близько 12 мільйонів віз, які дозволяють росіянам багаторазовий в’їзд до ЄС, заявивши, що ця цифра складає менше одного мільйона.

«Станом на 1 вересня кількість дійсних віз, які мають російські громадяни, становить 963 189», – про це повідомила офіційна представниця Європейської комісії з внутрішніх справ Аніта Гіппер, пише видання Politico.

Прихильники більш жорсткої позиції щодо Росії наполягають, що політичне рішення минулого тижня є лише першим кроком у цьому процесі.

«Це лише відправна точка», — каже один із чиновників ЄС. – «Ми шукаємо більше способів обмежити подорожі з Росії, і, звісно, окремі країни можуть запровадити власні заходи».

Аргумент, який найчастіше висловлюють на користь повної заборони віз для росіян, полягає в тому, що це не завдасть шкоди ЄС в умовах більшості економічних санкцій, але дасть чіткий сигнал, що Європа не вітає росіян, які під час агресії проти України є туристами за кордоном.

Однак міністерства закордонних справ Німеччини та Франції виступають проти повної заборони, стверджуючи, що це також покарає росіян, які виступають проти Путіна, і це буде поганим сигналом для тієї частини російських громадян, які ще не повністю розірвали зв’язки з Європою.

 


Утім в Україні та країнах Балтії категоричні – росіянам слід повністю заборонити в’їзд до ЄС.


 

Як повідомляє Politico, відповідаючи на запитання, чи варто карати всіх росіян, зокрема студентів, за війну Путіна в Україні — Німеччина та Франція застерігають від втрати «сердець і розуму» звичайних росіян. Але прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у відповідь на цей аргумент зазначив, що 85% росіян підтримують Путіна та війну.

«Люди повинні знати, що, підтримуючи Путіна та його агресію… вони повинні платити за цю підтримку», – сказав він.

Угорське видання g7.hu утім не таке категоричне. Там зазначають, що можлива заборона на в’їзд до Європи для росіян виглядає особливо суперечливою в світлі того факту, що до зміни режиму радянський блок намагався сильно обмежити виїзд, але тепер Захід планує збудувати ще вищу “залізну завісу” проти всіх росіян.

«Від цього постраждали б і ті, хто жодним чином не причетний до злочинів путінського режиму», – зазначає видання.

У будь-якому разі туристичному бізнесу в Європі слід адаптуватися до нових умов.

Насправді з 24 лютого кількість прибулих росіян вже значно зменшилася. Наприклад, на Кіпрі, де п’ята частина ВВП припадає на туризм, а до війни найбільше туристів були саме з Росії, цього року очікується втрата 800 000 гостей через призупинення авіарейсів і обмеження на в’їзд.

Інші курорти, які раніше приймали багато росіян, цього літа також були майже порожніми порівняно з минулими роками. Така ситуація у чеському курортному місті Карлові Вари, а також в Угорщині, у Хевізі.

Які країни обмежили можливість в’їзду з Росії

У 2019 році найбільше росіян подорожувало до Туреччини, Фінляндії та Естонії (якщо брати до уваги європейський регіон). Війна ще більше посилила російський туризм до Туреччини, в Анталії на середземноморському узбережжі спостерігається величезний бум покупки росіянами нерухомості, а Стамбул разом із Єреваном і Тбілісі став одним із головних місць для нової російської еміграції.

З іншого боку, Естонія, тепер відмовляє у в’їзді громадянам Росії, які мали дійсну візу, а також активно лобіює на європейській арені повну заборону на видачу віз. За повідомленням російських туристичних компаній, 11 країн ЄС на практиці вже призупинили видачу туристичних віз. Так само зробили три країни Балтії, інші три члени Вишеградської групи, крім Угорщини (Польща, Чехія та Словаччина), три країни Бенілюксу (Бельгія, Нідерланди та Люксембург), Данія та Мальта.

Фінляндія також значно звузила можливості в’їзду для росіян, дедалі більше обмежують видачу туристичних віз, зростає кількість відмов. Зокрема ускладнили реєстрацію, збільшився і час очікування, який може доходити до 2-3 місяців. З 1 вересня умови ще більше ускладнено: документи на візу можна подавати лише по понеділках у чотирьох містах, а вартість візи зросла з 35 до 80 євро.

У випадку з Німеччиною доводиться чекати на візу півтора-два місяці, і часто віза видається тільки на певний період поїздки або тільки на одноразовий в’їзд. Подібна ситуація у Франції та Греції, вони також не видають звичайну раніше Шенгенську візу, яка дає право на багаторазовий в’їзд.

Раніше росіянам практично не відмовляли у видачі віз у європейські країни: якщо відсоток відмов серед усіх заявників на Шенгенську візу становив 13,6 відсотка, у випадку росіян – лише 2 відсотка. До прикладу, 6 відсоткам американцям було відмовлено у в’їзді до Шенгенської зони, це більше, ніж громадянам Росії. Крім того, 78% росіян отримували трирічну багаторазову візу. Однак дедалі термін дії таких віз закінчується, а серед нововиданих стає все більше одноразових віз, які також росіянам стає все важче отримати.

 

Infopost.media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі