fbpx
26 Липня, 2024

Єврокомісія дорікнула Словаччині та Угорщині за провал реформ у сфері верховенства права та тиск на ЗМІ

Єврокомісія дорікнула Словаччині та Угорщині за провал реформ у сфері верховенства права та тиск на ЗМІ

Європейська комісія у своїй п’ятій щорічній доповіді наголосила на регресі Угорщини та Словаччини у сфері верховенства права. У звіті Комісії розглядалися система правосуддя, система боротьби з корупцією та медіапростір в кожній державі-члені ЄС та, вперше – у країнах-кандидатах, із наданням індивідуальних рекомендацій, які необхідно розглянути.

У той час як у звіті за 2024 рік було встановлено, що країни-члени досягли позитивного прогресу у виконанні 68% минулорічних рекомендацій, кілька країн не досягли такого успіху.

«Захист верховенства права — це безперервна робота», — сказала віце-президент Європейської комісії Віра Йоурова під час презентації звіту в Брюсселі. – «Ми бачимо, що все ще потрібні подальші дії, особливо там, де в деяких країнах виникають системні проблеми та відкат».

Відкочування Будапешта назад

Угорщина, яку протягом тривалого часу критикували за проблеми, пов’язані з відхиленням від демократії, зараз головує в Раді ЄС. За даними Єврокомісії вона не досягла прогресу у виконанні жодної з семи рекомендацій, викладених ЄК минулого року.

Це стосується притягнення до відповідальності осіб, причетних до корупції на високому рівні, та зміцнення незалежності ЗМІ та громадянського суспільства. У звіті за 2024 рік Комісія не знайшла прогресу в порівнянні з попереднім роком.

«Угорщина є справжньою системною проблемою для комісії з питань верховенства права», — заявив на прес-конференції єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс.

Будапешт протягом багатьох років був на радарі Комісії через відкочування демократії в багатьох сферах. Через це ЄС «заморозив» призначені для Угорщини понад 30 мільярдів євро. У відповідь угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан назвав такі дії «фінансовим шантажем».

1024x580 Szijjarto Peter Brusszel
Міністр закордонних справ Угорщини Пийтер Сіярто. Фото: atv.hu

Тут варто зауважити, що шантаж активно використовується угорською стороною. Останній приклад такого  блокування Угорщиною блокуватиме виплати Україні 6,5 млрд євро з Європейського фонду миру доти, доки Київ не відновить транзит нафти російського «Лукойлу» нафтопроводом «Дружба». Про це в інтерв’ю ATV Hírado заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто.

 

👇 Читай також:
Євроколія в Україні, зупинка транзиту роснафти до Словаччини й Угорщини та бойкот єврокомісарами зустрічей з командою Орбана – що було у сусідів минулого тижня

 

Зрештою, Комісія погодилася виділити транш у розмірі 10,2 мільярда євро коштів напередодні вирішального саміту щодо підтримки України та обіцянки Будапешта провести судову реформу відповідно до рекомендацій звіту. Проте цей крок не сподобався Європарламенту, який подав на Єврокомісію до суду.

Боротьба зі ЗМІ в Словаччині

Тим часом Словаччина, очолювана прем’єром-євроскептиком Робертом Фіцо, також зазнала серйозної критики. Від неї єврокомісія все ще очікує остаточної версії словацького закону про неурядові організації, який перебуває в стадії обговорення.

За словацьким законопроєктом НУО, які мають іноземне фінансування, будуть змушені вказувати це, як це робиться, наприклад у Росії з «іноагентами». Відповідні норми критикували як НУО, так і Рада Європи.

Окрема занепокоєння в ЄС викликала реформа суспільного мовника RTVS, який замінили на новий орган STVR. Фіцо стверджував, що це була спроба зменшити політичну упередженість попереднього мовника, звинувативши його в «упередженості стосовно уряду Словаччини».

 

👇 Читай також:
Фіцо «закручує гайки»: словаки занепокоїлись рівнем свободи медіа

Окреме незадоволення Єврокомісії викликали зміни до словацького Кримінального кодексу та ліквідація Спеціальної прокуратури. Це, на думку єврокомісарів, може перешкодити зусиллям з розслідування та судового розгляду злочинів, пов’язаних з нецільовим використанням державних коштів.

 

 Infopost.media
Титульне фото: Olivier Matthys/EFE via EPA

Коментарі