Європейський Союз не впроваджуватиме нову систему безвізового режиму з нового року. Запуск програми ETIAS, яка фактично означатиме додатковий збір з подорожуючих Європою у розмірі 7 євро, відстрочили до кінця 2022-го.
Про відстрочення змін пише “Європейська правда”, посилаючись на документи профільної агенції ЄС EU-LISA.
За правилами нової системи, після її запуску та закінчення перехідного періоду негромадяни ЄС, в тому числі й українці, мають авторизуватись при перетині кордону у новій системі за біометричним паспортом. ПРоцедура авторизації буде платною та коштуватиме 7 євро. Діятиме така авторизація протягом 3 років або до моменту закінчення дії паспорта, зареєстрованого в анкеті.
Нова система інформації та онлайн-авторизації подорожей ETIAS мала запрацювати в першій половині 2022 року, однак цього не станеться через брак фінансування.
ETIAS має стати вирішенням проблеми черг та затримок на зовнішніх кордонах ЄС, а також полегшити роботу прикордонників. Її суть у попередній онлайн-перевірці громадян, які мають намір в’їхати на територію ЄС.
Крім того, за заявою Європейської комісії, система “дозволить досконаліше протидіяти фактам викрадення ідентичності, тобто поїздкам за чужими паспортами”.
Використання системи дозволить також посилити обмін інформацією між усіма країнами-членами ЄС. Дані про злочинців та розвідувальні дані будуть передаватись юридичним органам, консульським установам з надання візових послуг та Європолу.
Крім того можна сподіватися, що сканери системи покладуть кінець штампам у паспорті, з незручністю яких стикаються негромадяни ЄС, які проживають в країнах Євросоюзу.
Однак, слід зазначити, що авторизація в системі ETIAS не є автоматичним дозволом на в’їзд до зони Шенгену. Остаточне рішення все ухвалює прикордонник на основі мети, фінансування поїздки та наявності зворотніх квитків.
Нагадаємо, у жовтні Україна підписала з Європейським Союзом угоду про Спільний авіаційний простір (так звана угода про “відкрите небо”). За умовами угоди українські авіакомпанії отримають ряд додаткових прав, які наблизять їх до європейських конкурентів. Це дозволить зняти монополію на частину маршрутів, яка фактично встановлюється двосторонніми угодами між урядами країн.