У Закарпатському академічному обласному музично-драматичному театрі відбулась прем’єра вистави “Чіріклі” за творами сучасного ромського письменника Миколи Бурмека-Дюрі. За словами авторів, вистава стала сповіддю про інший бік медалі ромського життя, яка для більшості з пересічних людей залишається невидимою.
Микола Бурмек-Дюрі став першим ромським письменником Закарпаття, який почав писати українською мовою про життя своєї громади.
Світ побачили вже кілька його видань, а завліт Закарпатського муздрамтеатру, письменник та драматург Олександр Гаврош створив на основі його творів моноп’єсу.
“Спонукою до написання монодрами стало бажання розповісти про те, чого більшість із нас не знає. Ми бачимо ромів чи не щодня, але насправді мало знаємо про те, чим вони живуть, про що думають чи мріють. Це закритий для нас світ. Тому й захотілося, розказане у творах Миколи Бурмека-Дюрі, винести на театральну сцену.” – розповів натхненник проекту й автор п’єси Олександр Гаврош на сторінці проекту.
Вистава “Чіріклі” – це історія-сповідь ромської матері, яка зіштовхнулась із несправедливістю в сучасному суспільстві. Однак, будучи сповненою любові до свого сина, вона ділиться своїми переживаннями за його долю.
“Попри ліричність імені, насправді вистава дуже нелегка. Коли я бралася за цю роботу, не думала, що буде так складно”, – розповіла виконавиця головної ролі, Заслужена артистка України Наталія Засухіна. – “Адже перед тим вже успішно грала ромок на сцені. Але тут щось зовсім інше: зайда (речова торба) цієї літньої циганки Чіріклі така важезна, що я ледве відриваю її від землі”.
Режисером-постановником вистави став Заслужений діяч мистецтв України Анатолій Канцедайло. Спеціально для цього він приїхав на постановку з Дніпра.
“Я тут побачив непросту долю людини. Як ця людина живе, як вона бореться із життєвими незгодами і в цій боротьбі не втрачає світлості. Вона пам’ятає всіх, хто їй робив добро і несе його далі. Це вистава про жінку у Всесвіті. Ми ставимо вище завдання, ніж розповісти одну історію, базовану на реальних подіях. Це вистава про всіх нас,” – зазначив він.
Виставою “Чіріклі” Закарпатський муздрамтеатр торкнувся гострої соціальної теми та показав сучасне життя без прикрас. Її постановка відбулася завдяки підтримці Міжнародного фонду “Відродження”.
Нагадаємо, в середині листопада у чеських та словацьких кінотеатрах вийшов у прокат фільм “Як я стала партизанкою”, який розповідає про долю ромів-партизанів у часи Другої світової війни. Стрічка покликана розвіяти стереотип про ромів як жертв війни та вказати на ромів, чиї вчинки виходять за межі історії етнічної меншини та заслужено є частиною європейської історії.
Варто нагадати і про історії тієї категорії ромів, про яку раніше мало хто розповідав – ромів-підприємців. У спільному проекті інформаційного агентства “ЕКСПЕРТ-КР” та видання “Varosh” роми з Ужгорода, з Мукачева та Кривого Рогу розповіли про те, які складнощі їм довелося долати на шляху до власної справи, який вплив стереотипів на життя вони відчували.
InfoPost.Media за матеріалами авторів проекту та Укрінформ
Фото: Сергій Денисенко, зі сторінки проекту
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.