15 Листопада, 2021

У Європі вийшов фільм про роль ромів у партизанському русі Другої світової війни

У Європі вийшов фільм про роль ромів у партизанському русі Другої світової війни

У чеських та словацьких кінотеатрах вийшов у прокат фільм “Як я стала партизанкою”, який розповідає про долю ромів-партизанів у часи Другої світової війни.

Стрічка покликана розвіяти стереотип про ромів як жертв війни та вказати на ромів, чиї вчинки виходять за межі історії етнічної меншини та заслужено є частиною європейської історії.

Dokument Romsky Snp Fb

Режисером фільму стала ромський режисер і кінопродюсер Віра Лацкова (Vera Lacková). Повнометражний документальний фільм став учасником 2019 IDFA Academy, а прем’єра його відбулась на кінофестивалі goEast у Вісбадені в 2021 році, де стрічка отримала нагороду Федерального міністерства закордонних справ з питань культурного розмаїття.

Стрічка розповідає про те, що Друга світова війна ще приховує багато таємниць, і деякі з них залишаться нерозгаданими назавжди. Однією з історій, яка зникає з пам’яті, є доля ромських партизанів під час військових подій. Режисерка Віра Лацкова, правнучка одного із забутих воїнів, у дитинстві дізналася про вчинки свого прадіда Яна Лацка від своєї бабусі.

Віра в дитинстві втратила батьків, тому її виховувала власне бабуся, яка і розповідала про пригоди прадіда у формі казок. Під час дослідження сімейної історії Віра знаходить інші історії ромів. Окрім історії прадіда, у фільмі розповідається ще трьох ромських партизанів. Їх драматичні долі далекі від того, що зазвичай розповідають маленьким дітям.

Ув’язнення в концтаборах, вбивства членів сім’ї, співпраця зі спецслужбами США, а також їхня доля після війни – за всім можна прослідкувати через інтерв’ю з нащадками партизанів. Водночас Віра шукає в архівах, повертається до Словаччини та Чехії. Потім він повертається до архіву і підтверджує свідчення своїх співрозмовників. Під час обшуку вона зустрічає глибоко вкорінені упередження та ненависть до ромів у спогадах про меморіали, а також у розмовах зі своїми друзями.

Редактором сценарію до фільму став режисер, драматург і публіцист Ян Гогола, який співпрацює з Інститутом документального кіно в Празі.

Раніше ми також розповідали історію життя закарпатського рома Максима, якому довелось пройти через життя у дитбудинках та інтернатах, нову сім’ю до закінчення юридичного факультету, роботі в театрі та приготуванні обідів для президентів США.

 

InfoPost.Media за матеріалами filmpartizanka.eu


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі