Президент Угорщини Янош Адер та керівники президентської гвардії, які захищали сім’ю Угорської Республіки, у 2019 році також були об’єктами незаконного стеження за допомоги ізраїльської шпигунської програми Pegasus.
Про це з посиланням на розслідування Direkt36 повідомив telex.hu.
Однією з цілей був бригадний генерал Шандор Помозі (Pomozi Sándor), який заснував президентську гвардію і керував нею. Його стосунки та довіра з боку Президента Угорщини ілюструє той факт, що він брав участь у охороні Адера вже в 1999 році.
Помозі вважається одним з найкращих охоронців країни. Наприклад, він відповідав за забезпечення безпеки на весіллі старшої дочки прем’єр-міністра Орбана Рахель.
Читай також:
Новий закон про проживання в Угорщині підвищує ризик “виборчого туризму” – TASZ
Інша мішень таємного стеження — Аттіла Віплок (Viplak Attila), один із колишніх найближчих соратників Помозі, тодішній голова Групи тактичної підтримки президентської гвардії (відомої як “командос”). Він зазвичай супроводжував Адера під час приватних програм і поїздок за кордон, а також захищав родину президента.
Таким чином могла збиратися повна і детальна інформація про всі програми та зустрічі президента та його сім’ї, включаючи їх приватну діяльність та поїздки за кордон.
Direkt36, угорське ЗМІ, що займається розслідуваннями, змогло ідентифікувати їхні номери телефонів завдяки витоку інформації та відповідного списку іноземних клієнтів NSO Group, яка створила шпигунське програмне забезпечення Pegasus.
Що кажуть учасники ситуації
В Офісі угорського президента повідомили, що не бажають коментувати статтю. Помозі, який і зараз очолює президентську гвардію, сказав, що не може спілкуватися із ЗМІ.
Проте більш детальну відповідь надав Аттіла Віплок, який більше не працює на президента. Він зазначив, що очевидно ця інформація могла вплинути на безпеку глави держави якби потрапила в чужі руки.
З 2012 по 2015 роки охорона президента працювала у складі Контртерористичного центру Угорщини (ТЕК). Однак у 2015 році охоронці Адера знайшли підозрілий пристрій у його резиденції. Тоді у ЗМІ з’явилася стаття, що таким чином TEK міг передавати Орбану інформацію про приватні програми Адера.
Тому у 2015 році охоронці Адера створили Президентську гвардію та відмовилися від послуг ТЕК. Очевидно, повідомляє видання, Орбан не довіряє Яношу Адеру на всі сто відсотків.
Опозиційна Демократична коаліція (DK) вже вимагає від уряду Орбана надати повну інформацію щодо застосування шпигунського обладнання та стеження за високопосадовцями.
“Цей шпигунський скандал” є одним з найбільш шокуючих подій “епохи Орбана за останні 12 років”, — зазначила заступник лідера партії Агнеш Вадай. – “Що може виправдати державу, яка шпигує за власним президентом через його охорону?”
Нагадаємо, що у листопаді 2021 року Голова парламентського комітету з питань оборони та правоохоронних органів Лайош Коса, представник провладної партії Угорщини, вперше підтвердив, що уряд придбав шпигунське програмне забезпечення Pegasus, яке використовувалося для моніторингу публічних осіб у десятках країн світу.
Смартфони, на яких встановлена програма Pegasus, дозволяють записувати телефонні дзвінки, отримувати доступ до текстових повідомлень, фотографій, електронної пошти та паролів, відстежувати дані GPS і таємно активувати мікрофони та камери.
Нагадаємо, 13 грудня прем’єр Угорщини Віктор Орбан зустрівся з президентом Франції Макроном. Той пообіцяв співпрацювати з Орбаном у сферах взаємного стратегічного інтересу, визнавши однак свої політичні розбіжності з лідером Угорщини.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.