Угорські опозиціонери виступили на спільній прес-конференції, де презентували програму реформування системи охорони здоров’я в країні. Передусім пообіцяли більше свобод медикам та гарантію їхньої заробітної плати.
За словами депутата від партії Jobbik Дьєрдя Ласло Лукача (Lukács László György), перше, що має зробити об’єднана опозиція у разі перемоги на виборах – скасувати нинішні трудові відносини, які зачіпають інтереси медичних працівників. Про це повідомляє hvg.hu.
Зокрема Лукач пообіцяв повернути вільний вибір роботи лікарям і медсестрам, зберігши при цьому їхні зарплати, якщо їх навіть підвищать за нинішнього уряду.
Справа у тім, що цього року уряд Віктора Орбана заборонив медперсоналу приймати подарунки від пацієнтів та поєднувати роботу у державній лікарні та приватній клініці. У результаті понад 5 тисяч медпрацівників в Угорщині звільнилися зі своїх робочих місць.
Лукач зазначив про необхідність створення незалежного міністерства охорони здоров’я, і це є однією з основ їхньої програми.
Представник партії Momentum Mozgalom Габор Гаваші (Havasi Gábor), радник з питань охорони здоров’я при мерії Будапешта зазначив, що однією з болючих проблем для угорців є неможливість одразу потрапити на огляд до потрібного лікаря-фахівця. А операції люди чекають часто рік і більше часу. Гаваші каже, що метою опозиції є скорочення цих черг за рахунок кращої організації медичної сфери.
За словами політика партії “Демократична коаліція” (DK) Золтана Комаромі (Komáromi Zoltán), саме “Фідес” під керівництвом Орбана зруйнував систему охорони здоров’я в Угорщині. І нині тут залишилися лише люди, які працюють за покликанням. Відбувається значний відтік лікарів та медперсоналу за кордон.
Комаромі пообіцяв, що результати реформи будуть помітні вже через кілька місяців у разі якщо опозиція прийде до влади. Зокрема, за планами, протягом 4-х років витрати на медичну галузь мають збільшитися пропорційно до середньоєвропейського рівня. А зарплати також підвищать максимально.
Як реагує уряд на проблеми охорони здоров’я
Слід зазначити, що минулої осені угорська влада вже підвищила зарплати для лікарів приблизно втричі. Тепер досвідчений професіонал заробляє до 2,3 млн форинтів (6400 євро) на місяць.
З 1 січня 2022 року уряд Орбана знову пообіцяв значно підняти заробітну плату для терапевтів та стоматологів. А також зменшити оподаткування для медиків.
Як зазначає видання Origo, середній дохід лікаря загальної практики у 2010 році становив 867 000 форинтів (72 710 грн.), нині середньомісячний дохід у фахівців – близько 2 626 000 форинтів (220 229 грн.), в тому числі за рахунок субсидії від держави.
“Ключовою метою національного уряду є забезпечення передумов, щоб медичні працівники отримували соціальну та матеріальну винагороду, на яку вони заслуговують, а також щоб їм були забезпечені гідні умови праці”, – зазначають в уряді Віктора Орбана.
Незважаючи на досить пристойні зарплати лікарів в Угорщині – молодший медперсонал (медсестри та санітари) отримують в рази менше. Саме тому влітку кілька тисяч медпрацівників вийшли на вулиці Будапешта з вимогами підвищення зарплати та покращення умов праці.
Опитування, які провели угорські профспілки, показало, що щороку до інших країн ЄС, де зарплати значно вищі, з Угорщини їде близько 500 медиків.
Раніше ми також розбирались у проблемі дефіциту медиків у Словаччині, зокрема чи зможе країна компенсувати нестачу кадрів за рахунок медиків з України, в тому числі й із Закарпаття. Лікарі та медперсонал у Словаччині звільняються і переїжджають працювати до Австрії, Німеччини та Великобританії. Ми повідомляли про те, що знову ж таки понад дві тисячі лікарів Словаччини мають намір змінити місце роботи. Уряд країни вже сподівається на медиків з третіх країн, зокрема і України. У пошуках врегулювання ситуації тут розробили законопроект, який передбачає полегшення працевлаштування для іноземних спеціалістів.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.