fbpx
25 Вересня, 2022

Уряд Орбана опитає угорців чи підтримувати енергетичні санкції ЄС проти Росії

Уряд Орбана опитає угорців чи підтримувати енергетичні санкції ЄС проти Росії

Правляча коаліція Fidesz-KDNP звернулась до уряду з проханням провести національні консультації щодо санкції Євросоюзу проти Росії. Звернення стало результатом дводенного засідання партій Fidesz та KDNP, яку вважають сателітом партії Віктора Орбана.

Загальнонаціональне опитування має на меті виявити ставлення угорців не до всіх санкцій, а тільки до тих, які стосуються енергетичного сектору та «завдають шкоди, бо покращують становище Росії». Про це заявив лідер фракції Fidesz Мате Кочіш (Máté Kocsis).

Мате Кочіш
Фото: magyarnemzet.hu

Політик у своєму виступі повторив пропагандистську тезу про те, що після введення санкцій Росія стала суттєво багатшою, а Європа біднішою, і якби санкції були зняті, то європейські країни не зазнали б інфляції.

На думку політиків від Fidesz, у Європі ніхто не питав населення про їх ставлення до введених санкцій, тож загальнонаціональне опитування в Угорщині може стати прецедентом і уряд Угорщини «зможе це використати».

Національні опитування Орбана та маніпуляції: що спільного?

Уряд Віктора Орбана запровадив та використовує національні консультації з різних тем – від міграції до заходів щодо COVID-19. Такі опитування стали інструментом для демонстрації підтримки угорцями внутрішньої політики уряду.

При цьому питання в анкетах опитування уряду часто називають упередженими. Так, зокрема, негативну реакцію міжнародних організацій викликало опитування 2017 року щодо міграційної політики Європи. Питання були сформульовані таким чином, що створювали враження, ніби під впливом американського філантропа-мільярдера Джорджа Сороса уряди європейських країн були змушені скасувати квоти на біженців і послабити захист національних кордонів.

Так, зокрема, організація Human Rights Watch, яка частково фінансується Фондом відкритого суспільства Сороса, назвала опитування «анкетою, що розпалює ненависть», і заявила, що опитування формує «спотворену напівправду» про цілі політики Сороса та ЄС. 

Джордж Сорос
Фото: Guy Verhofstadt / Twitter

У 2015 році уряд Орбана розіслав анкету з 12 пунктів більш ніж 8 мільйонам сімей, щоб оцінити громадську підтримку майбутніх змін у політиці, яка також стосувалась мігрантів. Тоді опитування обійшлось уряду в понад 3,2 мільйона доларів та маніпулювало суспільною думкою. Так, зокрема, деякі питання наштовхували на думку, що імміграція є загрозою для економічних можливостей угорців. Також формулювання частини питань було таким, що формувало зв’язок між імміграцією та тероризму. 

тероризм

Вихід з ЄС та шкідливість санкцій для Угорщини

Варто додати, що тези про шкідливість санкції проти Росії для самих країн Європи неодноразово повторював і сам угорський прем’єр Віктор Орбан. Так, зокрема, їх він озвучив на засіданні фракції Fidesz-KDNP та на закритому пікніку у Кьотче (Kötcse) поблизу озера Балатон у вересні.

За його словами, санкціями Європа стріляє собі в ногу, а 40% європейської промисловості може зупинитися взимку через енергетичну кризу.

Віктор Орбан

В той же час Орбан вчергове озвучив тезу про можливий вихід Угорщини з ЄС (вперше таку думку минулого року висловив міністр фінансів Угорщини Міхай Варга, який заявив, що якщо ЄС продовжить свою критику, Угорщина може переоцінити своє членство вже наприкінці цього десятиліття). На думку угорського прем’єра, центром сили у Європі до 2030 року стане Вишеградська четвірка і Fidesz зможе створити альянс із новими урядами Словаччини та Чехії. Після цього Угорщині потрібно буде оцінити значення членства в ЄС та про те, що це членство дає угорцям.

«Найстабільніший» автократичний уряд у Європі

Останні 12 років, будучи при владі, прем’єр Віктор Орбан щоразу змінював склад і структуру своїх урядів. Однак при цьому не змінювався стиль і курс його правління. Крім національних опитувань, до переліку його інструментів втримання «народної підтримки» увійшли вигадування загроз і ворогів Угорщини, щоб їх щоразу тріумфально долати.

Саме це дозволило Орбану у травні 2022 року отримати владу вп’яте в історії та на четвертий термін поспіль. 

А вже наприкінці вересня віденська консалтингова компанія Pantarhei оприлюднила дослідження «індексу нестабільності ЄС», за яким Угорщина, де правляча партія Fidesz безперервно перебуває при владі з 2010 року, є найбільш «стабільним» урядом в ЄС. 

Індекс базується головним чином на тому, скільки партій входить до складу уряду та скільки змін в уряді відбулося за останні дві парламентські каденції. 

Політичне домінування Орбана та його партії в Угорщині призвело до того, що Fidesz має вирішальну більшість, причому отримання двох третин парламенту на останніх чотирьох національних виборах закріпили його модель неліберальної демократії. Це призвело до того, що Європейський парламент схвалив резолюцію, за якою Угорщину назвали «гібридним режимом виборчої автократії», який більше не може вважатися повною демократією.

Чи піде це на шкоду Віктору Орбану, його партії та уряду? За словами Орбана, Fidesz вже давно працює над вихованням власного політичного табору та нового покоління партійців, які мають добру освіту та здатні керувати. На переконання угорського прем’єра, вони зможуть очолити країну після 2030 року і втримувати владу навіть до 2060 року.

 

Infopost.media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі