fbpx
12 Серпня, 2023

Українці працевлаштовуються на роботу за кордоном: пік зайнятості серед переселенців у Румунії та Словаччині

Українці працевлаштовуються на роботу за кордоном: пік зайнятості серед переселенців у Румунії та Словаччині

Кількість громадян України, які знайшли роботу в Румунії після повномасштабного вторгнення стала рекордною з 22 лютого 2022 року.

Про це свідчать дані Міністерства праці та соціальної солідарності (MMSS).

Так, на національному рівні до 7 серпня 2023 року було громадяни України, які виїхали до Румунію через війну, уклали 6 850 трудових договорів, що є найвищою цифрою з 24 лютого 2022 року до сьогодні.

З 6 850 українців, які працевлаштувалися в Румунії після початку війни, найбільше, 1 390, працюють у виробничій галузі та 1 215 – у будівництві. Ще 815 працюють у готелях та ресторанах, а 747 – у торгівлі.
Найбільше – 2 863 – знайшли роботу в Бухаресті, 388 – у окрузi Тимiш, а 377 – у окрузi Констанца.

Крiм 6 850 договорiв, укладених пiсля вторгнення Росiї в Україну, є ще 1 125 трудових договорiв, датованих до 24 лютого 2022 року.

Як змінились умови працевлаштування українців у Румунії

У березні минулого року Румунія спростила порядок прийому українців на роботу. Так, відповідно до порядку, затвердженому Міністерством праці та соціальної солідарності, українці, які прибули із зони бойових дій в Україні, бажають працевлаштуватися, але не мають документів, що підтверджують професійну кваліфікацію або досвід роботи діяльності, можуть подати заявку в окружні агентства з працевлаштування відповідного муніципалітету Бухареста. Для цього потрібні документи, що посвідчують особу.

10461055 800x450

Після реєстрації люди мають вільний доступ до послуг і заходів, передбачених румунським законодавством щодо системи страхування на випадок безробіття та стимулювання зайнятості. У рамках послуг з професійної інформації та консультування українці можуть за допомогою консультанта заповнити самовідповідальну декларацію румунською або українською мовами. Після цього з’являється можливість працевлаштування на вакансію, яка відповідає заявленій кваліфікації та досвіду та отримати наказ про призначення, щоб представити себе роботодавцю.

Далі кандидати проходять співбесіду у роботодавця. Крім того, є можливість заповнити самовідповідальну декларацію самостійно у роботодавця, не звертаючись до агенцій з працевлаштування.

Де працюють українці у інших країнах

Офіційних даних про працевлаштування українців у інших сусідніх країнах наразі немає. Європейська мережа державних служб зайнятості акумулювала дані служб зайнятості країн, які прийняли у себе українців, однак отримані статистичні дані є скоріше орієнтиром для розуміння тенденції. Останні результати щодо зайнятості українських мігрантів у Європі датуються кінцем 2022 року та підтверджують ріст рівня зайнятості серед переселенців.

Pes Ukr 2022

Так, за даними анкетування Європейської мережі служб зайнятості, близько 1 098 000 осіб, переміщених з України, вже працюють у цих країнах. До їх числа входять переважно люди зі статусом тимчасового захисту. Роботу здебільшого знаходять у секторах з дефіцитом робочої сили. Хоча вони відрізняються в різних країнах, найчастіше згадуються такі сектори, як будівництво, готельний бізнес, а також оптова та роздрібна торгівля.

Що стосується Угорщини, то найсвіжіші дані щодо працевлаштування датуються січнем 2023 року та оприлюднені у звіті Міжнародної організації з міграції. 

Респонденти, які заявили, що мають кваліфікацію в Україні та/або Угорщині, віднесли себе до наступних професій:

  • кваліфіковані працівники (наприклад, лікар, юрист): Україна – 27%, Угорщина – 26%;
  • послуги/продаж (наприклад, особистий догляд, послуги безпеки) Україна – 19%, Угорщина – 19%;
  • некваліфіковані (наприклад, прибиральник, вуличний торговець) Україна – 15%, Угорщина – 11%;
  • управлінський персонал (наприклад, директор, старша посадова особа) Україна – 10%, Угорщина – 10%;
  • технічний персонал (наприклад, торговий агент) Україна – 8%, Угорщина – 4%;
  • ремесло (наприклад, майстер-ремонтник): Україна – 8%, Угорщина – 6%;
  • офісні працівники (наприклад, секретар, клієнтська служба) Україна – 7%, Угорщина – 6%;
  • працівники сільського/лісового господарства (наприклад, садівники, фермери, рибалки) Україна – 3%, Угорщина – 3%
  • працівники важких виробничих підприємств (водії вантажівок, шахтарі) Україна – 3%, Угорщина – 15%.

Згідно зі статистичними даними Головного управління праці, соціальних питань та сім’ї (UPSVAR) Словаччини, у червні 2023 року загальна кількість працевлаштованих іноземців тут також досягла найвищого рівня за всю історію – 97 263 людей.

З огляду на те, що останнім часом з України до Словаччини прибула велика кількість людей, які тікали від війни, українці є найбільш представленою національністю серед тих, хто працевлаштувався. Станом на червень їх кількість становила 36 929 (з них 10600 мають офіційний дозвіл на роботу), за ними йдуть серби з 9 967. Серед громадян ЄС найбільше за кількістю громадян – румуни – 7 257. Попри існування певних юридичних перешкод для працевлаштування громадян третіх країн у країні, очікується подальше швидке зростання.

Ринок праці в Словаччині переживає трансформацію та швидко розвивається, що призвело до дефіциту ринку: на цей час по всій країні є майже 100 000 робочих місць, які компаніям важко заповнити, особливо в автомобільній та сільськогосподарській промисловості. Залежно від регіону тут  також бракує медпрацівників, лікарів, медичних спеціалістів, медсестер, водіїв, операторів складу, сантехніків та багатьох інших професій.

 

Infopost.Media
Фото: EPA-EFE/Attila Balazs]

Коментарі