fbpx
02 Травня, 2022

Українці можуть врятувати ринок праці у Словаччині – експерт

Українці можуть врятувати ринок праці у Словаччині – експерт

Роботи у Словаччині вистачить і місцевим мешканцям, і вимушеним переселенцям з України. За прогнозами словацьких роботодавців, українці можуть стати тією робочою силою, яка заповнить посади, що не цікавлять словаків.

Про це виданню Pravda розповіла Катаріна Тешла (Katarína Tešla), PR-менеджер порталу Kariéra.sk.

Katarina Tesla Clanokw

– Чи відчуваєте ви підвищений попит на працевлаштування з боку українців?

Після пандемії, що повільно вщухала, люди очікували, що ринок почне зростати і ситуація заспокоїться. Війна завдала чергового удару і невизначеності. Компанії повинні були переглянути свої плани, які вони визначили на початку року, і гнучко реагувати на те, що відбувається. Адже багато хто вже налагодив співпрацю з такими країнами, як Україна та Росія, і саме війна спричинила їм значні проблеми.

– Як ви відреагували на цю нову ситуацію?

Перш за все, ми думали про те, як допомогти ефективно та адресно… Ми об’єднуємо шукачів роботи та роботодавців. Першим нашим кроком було знайти рішення, щоб людям, які приїжджають до Словаччини, було легше знайти роботу, оскільки ми очікували, що багато хто буде боротися з мовним бар’єром.

Буквально за кілька днів ми створили сторінку Help Ukraine, де були пропозиції роботи з позначкою “також підходить для людей з України”. Там кандидати могли знайти пропозиції роботи їхньою мовою. Ми також постаралися задовольнити потреби роботодавців, і пропозиції українською мовою можна подавати абсолютно безкоштовно. Наступним кроком з нашого боку стало те, що ми переклали весь портал Kariéra.sk українською.

Люди, які приїжджають із-за східних кордонів, шукають роботу в Словаччині. Вони хочуть знайти спосіб забезпечити свою сім’ю.

У першу чергу дуже швидко відреагували компанії зі сфери гастрономії та гостинності. Навіть відомі готелі задоволені тим, що прийшла робоча сила, яку вони шукали.

Люди з України, які вирішили почати жити тут і стабілізуватися в Словаччині, тому це є альтернативним рішенням, яке може допомогти ринку праці.

Є пропозиції роботи, де не обов’язково вільно володіти мовами. Але, звісно, не варто говорити, що українці мають виконувати лише некваліфіковану роботу в Словаччині. Багато людей, які до нас приїжджають, раніше працювали в маркетингу, менеджменті чи адмініструванні, наприклад. Довгий час тут працювали і парамедики, які до вторгнення жили у Словаччині і працювали на кваліфікованих професійних посадах.

– Які робочі місця найбільше цікавлять українців?

Є два варіанти. Люди, які мають відповідну кваліфікацію та мають знання іноземної мови, досить легко знайдуть роботу в різних транснаціональних компаніях або в центрах обслуговування, де досить часто спілкуються англійською. Тут лише питання в тому, чи забажають ці люди залишитися в Словаччині, адже часто говорять, що ми для них переважно транзитна країна…

А є люди, які залишаються працювати на менш кваліфікованих посадах – на складах, у логістиці, експедиції, будівництві. Ще одна група людей шукає роботу на виробництві. До цього часу виробничим підприємствам, зокрема у автомобільній промисловості, доводилося шукати робочу силу за межами Словаччини, оскільки компанії в цьому сегменті довгий час не могли заповнити робочі місця…

– Чи можуть українці знизити рівень безробіття у країні?

Якщо ми подивимося на демографічну криву Словаччини, яка скорочується, а наше населення старіє, то зрозуміло, що ринок праці також повинен знайти вирішення проблеми браку робочої сили. Ми потребуємо розумної молоді. Однак уже кілька років компанії змушені шукати робочу силу за кордоном.

– Тож словаку не треба турбуватися, що українець забере його роботу?

Спостерігаємо, що тема приходу українців на ринок праці в Словаччині потихеньку стає дискусійною, бо люди бояться, що їх витіснять з міст. Це зрозуміло, адже багато людей у Словаччині втратили роботу під час коронавірусної кризи і бояться, що тепер у них буде ще складніша ситуація. Але якщо поглянути на ринок праці, то там тисячі пропозицій від компаній на вільні посади. Роботи вистачає і словакам, і людям з України. За прогнозами роботодавців, українці мають бути тією робочою силою, яка допоможе заповнити посади, які не цікавлять словаків.

Портал також провів опитування, в якому взяли участь понад три тисячі респондентів. Журналісти з’ясували, чи зацікавлені словаки, аби люди з України знаходили роботу в Словаччині. Близько 43 відсотки сказали “так”. З іншого боку, було близько 20 відсотків людей, які розуміють ситуацію, яку зараз переживає народ України, але на їхню думку їм варто шукати роботу в іншому місці.

– Які мають бути перші кроки до пошуку роботи для українців?

Ще кілька місяців тому процес працевлаштування іноземців був бюрократично обтяжливим і надто вимогливим. Зараз ситуація змінилася, і держава відреагувала на прискорення цього процесу. Українці, що приїхали, можуть подати заяву на отримання статусу резидента, що дозволяє їм офіційно працювати в Словаччині, практично одразу після перетину кордону.

Ці кроки, за словами Катаріни Тешли, значно спростили прийом людей з України. Після прибуття до Словаччини вони отримують матеріали, де можна знайти всю необхідну інформацію про перші кроки після перетину кордону.

Від самого початку конфлікту ми об’єдналися з такими організаціями, як People at Risk, Mareena та іншими. Вони додали інформацію на свої веб-сайти та інформаційні канали про запити гуманітарної допомоги чи допомоги в пошуку роботи.

 

InfoPost.Media

Фото: Pravda


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі