Аналітика 23 Серпня 11:33

Угорського політика, якого спіймали в Україні з дипломатичним паспортом і нелегальними цигарками, виправдали. Всі деталі гучної справи

Екс-депутат парламенту Угорщини Жолт Легинь (Zsolt Legény), затриманий 10 грудня 2020 року на українсько-угорському кордоні за кермом автомобіля, у багажнику якого знайшли нелегальні цигарки, зрештою опинився не на лаві підсудних, а став лише свідком у порушеній за цим інцидентом справі. 

Вилучену автівку марки “SEAT Alhambra”, на якій перевозилися цигарки, угорцю також повернули за рішенням суду. А ось цигарки вже ні. 

Про це та інші деталі стало відомо редакції InfoPost.Media, яка змогла також ознайомитися з підсумковим вироком суду в цій справі. 

Hungarian Politician 1

Вирок був ухвалений ще 2 березня цього року Ужгородським міськрайонним судом.

  • Згідно з ним, у закупівлі і транспортуванні (фактичній контрабанді) нелегальних цигарок, які знайшли у авто Жолта Легиня, на якому той намагався перетнути КПП “Лужанка” в напрямку Угорщини з дипломатичним паспортом, винен не угорський політик, а інша особа. 

Ця інша особа – розлучений та раніше несудимий ужгородець, який, як зазначається у деталях справи та рішенні суду, є просто знайомим Жолта Легиня.

Суть справи

Цей ужгородець, йдеться у рішенні, зізнався слідчим у тому, що саме він начебто придбав ці нелегальні цигарки у невідомої особи в Ужгороді та начебто підкинув їх в авто угорського політика-дипломата. Натомість, Жолт Легинь, транспортуючи ці цигарки на своєму авто через кордон, начебто нічого не знав ні про цигарки в своєму авто, ні про злочинний задум свого знайомого ужгородця. 

Ось фрагмент тексту рішення Ужгородського міськрайонного суду, в якому описується, як усе начебто сталося. Вірити в це чи ні, справа кожного. Але слідчі прокуратури й суд повірили:

Screenshot 2021 07 29 At 22.34.17

Важливо уточнити, що за зізнанням цього ужгородця, він начебто домовився з іншим угорцем (не політиком-дипломатом), що той забере цигарки вже на території Угорщини на першій АЗС MOL після кордону. 

Цікаво, як це мало відбутися, якщо згідно з офіційною версією слідства, Жолт Легинь, який власне віз цигарки, нічого про них начебто не знав. Але це радше риторичне запитання.

У рішенні Ужгородського міськрайонного суду зазначається також, що цей ужгородець уклав угоду зі слідством про визнання своєї винуватості в повному обсязі. Це сталося 16 лютого 2021 року, тобто майже через 2 місяці після затримання угорського політика-дипломата на кордоні з цигарками.

Відтак, на підставі цієї угоди про визнання своєї винуватості Ужгородський міськрайонний суд визнав саме ужгородця винним у всьому на підставі ч. 1 ст. 204 Кримінального кодексу України, і за це йому присудили покарання у вигляді штрафу в розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85000 гривень.

Також за рішенням суду вилучені цигарки мають бути знищені, а це 3010 пачок “Lifa Menthol” та 8490 пачок “Compliment Blue”, які згідно з експертизою були нелегальними, бо не містили акцизних марок.

Дане рішення суду прокурори Закарпатської обласної прокуратури, які вели справу, не оскаржували.

Інші важливі деталі справи

Хто такий Жолт Легинь. До цього скандалу пан Жолт не був надто відомий в самій Угорщині, хоча двічі був депутатом в угорському парламенті (Національна Асамблея) в 2006-2010 та 2014-2018. Він представляв партію соціалістів (угор. MSZP – Magyar Szocialista Párt), обирався від Саболч-Сатмар-Березької області (найбільш східна область Угорщини, через яку ця країна межує з Україною в межах Закарпатської області), більше того, очолював у партії комісію з етики, але миттєво покинув свою партію, коли стало відомо про затримання угорського політика з цигарками на українсько-угорському кордоні.

Деталі затримання на кордоні. Коли Жолт Легинь прибув на КПП “Лужанка”, що з українського боку кордону з Угорщиною, то показав прикордонникам угорський дипломатичний паспорт, який утім не був акредитований в Україні. Крім того, авто SEAT пана Легиня також було на звичайній, а не дипломатичній реєстрації.

У підсумку, на місце подій були викликані угорські консули з консульства у Берегові, при яких і відбулося відкриття автівки.

Ось оперативне відео Державної прикордонної служби України, на якому зафіксовано факт виявлення контрабандних цигарок у авто марки SEAT Alhambra на угорській реєстрації, за кермом якого перебував Жолт Легинь.

Резонанс в Угорщині. Першими про інцидент за участі угорського політика повідомили українські ЗМІ, але майже відразу, завдяки виданню Telex інформація з’явилася і в угорському інформаційному просторі. На неї ж відразу прорегаували і в угорському уряді, ініціювавши анулювання дипломатичного паспорта у Жолта Легиня, який залишився у нього з часів депутатства, а також перевірку інших власників угорських дипломатичних паспортів та чи є підстави для цього. 

Політичний контекст скандалу. Оскільки Жолт Легинь представляв на той момент одну з опозиційних партій, то закономірною стала політизація скандалу. 

Хоча відразу після інциденту Жолт Легинь публічно звернувся не тільки з заявою про те, що виходить з лав соціалістів, аби цей інцидент не кидав тінь на партію, а й заявив, що вважає себе невинним у цій справі. Угорський політик ось так прокоментував інцидент:

“Коли я відкрив авто, то був найбільше шокований. Там було повно цигарок. Це були цигарки не мої, я їх не купував і я не знаю, як вони потрапили до авто”.

Переглянути коментар угорця можна з 46 секунди у відео нижче.

Натомість, 14 грудня державний секретар угорського МЗС Томаш Менцер, який відповідає за комунікації, оприлюднив власне звернення, в якому розповів деталі затримання Жолта Легиня на кордоні. 

Посилаючись на свідків у особі угорських консулів, при яких відкривали автомобіль пана Жолта (оскільки він пред’явив дипломатичний паспорт та посилався на дипломатичний імунітет), Томаш Менцер стверджує, що Легинь зрештою зізнався при свідках, сказавши наступне:

“Ну добре, сигарети всередині”.

Цікаво, чи на підставі рішення Ужгородського міськрайонного суду, яким фактично повністю виправдано Жолта Легиня, той не позиватиметься щодо захисту честі та гідності про угорського урядовця.

Інформація від джерел

Як повідомили джерела InfoPost.Media в правоохоронних органах України, Жолт Легинь дуже часто перетинав українсько-угорський кордон протягом жовтня-листопада 2020 року, приблизно раз на тиждень, до того, як стався скандал на КПП “Лужанка” 10 грудня.

Щоразу Легинь їздив однією й тією ж автівкою, SEAT Alhambra, та пред’являв неакредитований в Україні дипломатичний паспорт. Що власне і могло стати підставою для підозри з боку українських митників та прикордонних, та зрештою огляду авто угорського політика-дипломата.

Контрабандний контекст. У згаданому рішенні Ужгородського міськрайонного суду йдеться про те, що той ужгородець, який взяв усю провину на себе в цьому скандалі, придбав нелегальні цигарки у незнайомої особи на ринку “Краснодонців”, що в Ужгороді.

За інформацією IndoPost.Media, цигарки марок Compliment та Lifа в Україні виробляють на Львівській тютюновій фабриці. 1 блок Compliment та Lifа, а це 10 пачок, коштують в Україні близько 6 євро. Обидві бренди в одній ціновій площині. Відтак, 1 ящик складається з 50 блоків і його ціна в Україні – 300 євро. В Угорщині один ящик контрабандних Compliment та Lifа можна продати за 650 євро.

У авто Жолта Легиня було виявлено 11500 пачок цигарок, що складає 23 ящики. Таким чином, за 23 ящики в Україні платять 6900 євро, а в Угорщині отримують за них 14950.
  • Відтак, за одну поїздку можна заробити близько 8000 євро чистими.
За наявності дипломатичного паспорту, є велика ймовірність, що нема потреби платити хабарі українським та угорських стражам кордону.
За нашою інформацією, Жолт Легинь здійснив щонайменше 9 вояжів на Закарпаття протягом жовтня та листопада 2020 року. Але звісно ж ми не стверджуємо, що він щоразу перевозив цигарки.

Дипломатичний контекст. На жаль, контрабанда під прикриттям дипломатичних паспортів різного типу є доволі поширеним явищем, причому не тільки в Україні. Хоча тільки за останні кілька років на українських КПП на кордоні з країнами ЄС неодноразово ловили контрабандистів з дипломатичними паспортами, які везли саме контрабандні цигарки. На жаль, у багатьох випадках контрабандистів виправдовували.

 

Infopost.Mediaфото Державної прикордонної служби України та угорських ЗМІ


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Andrej Babiš ANO Charmsove Deti COVID COVID-19 Csillag DC Comics DIO eHranica Facebook GPS Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Karpaty KMKSZ Liget Liget Budapest Luzhanka MÁV Nagyberegi OLO Panic Button PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie QR SaS Sinopharm Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tid(y)Up UCEF Via Carpatia VUC wizz air ZEVO аварія авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг аеропорт аеропорт Ужгород азартні ігри Азов айкідо акція Албанія алкоголь алфавіт Альянс Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрухович античність Байден Балкани Бая Маре безвіз безробіття Берегово Бетмен бібліобус бібліотека бізнес білборд Білецький Білорусь блокування Борша борщ Бразилія Братислава Брензович Будапешт будинок будівництво Бузарест Буковина Бураш Бухарест Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вартість Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля вибори викладання виробництво виселення Вишеградська четвірка Вишиваний Вишнє Нємецке відкрите небо Відродження відходи візит війна Вільгельм фон Габсбурґ ВНЗ водій вокзал вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід Газпром Галичина генсек генсек НАТО ГЕС Гобітхіл Головко голодомор Голокост голосування гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш дамба Данніган Дебрецен дезінформація Делі Дельта демонтаж депутат дерева Держдеп держдума дефіцит дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дисидент дистанція Діброва Діти Хармса Дія Дні України додаток Донбас донор донорство допомога дорога ДПСУ дрон ДТП Дубровник Дуда Дунай Еган Еде експерт експорт емігранти еміграція епідемія Естонія Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄС Жиліна завод Загайкевич Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту залізниця замок заробітна плата заробітчани Захонь заява згуртованість Зеленський землетрус земля ЗМІ ЗНО Золтан Бабяк зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність імміграція іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація Італія Кабмін кадри Казанжи Канада карантин Київ Китай Кішварда класик КМЄС КМКС КМУ книга коаліція ковід Комаром Конституція консульство контрабанда конфлікт кордон коронавірус коронаірус Корчок Косино Кошице Кошицький край Крим кримські татари Кулеба культура купівля курси курси словацької кухар латиниця Легинь летовище Литва лікарня літак література літка Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Ляшко магістраль Макрон Марсель Онисько Матович медик медики медицина медична сестра медсестра меншина меншини мер Меркель МЗС мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Міллер міністр Мінрегіон Мінфін міст місцеві вибори мова МОЗ Молдова Москва музей музика Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання НАТО Нафтогаз національні меншини нацменшина нацменшини нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Німеччина Нова Зеландія Новоросія Нолан НУШ обгін обмеження обсерваторія ОДА окупація Онисько онлайн опера опитування Орбан освіта освітній закон Охрид пандемія Папа Римський парк парламент партія паспорт паспортизація пендлер перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підтримка плагіат пластик ПЛР подорож пожежа поїзд Полачек політик політика політики Польща понтифік посол посольство потяг поштовх правила Прага працевлаштування праця президент прем'єр прем'єр-міністр проби проект протест професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін радіо радіодиктант Ракоці Растіслав Трнка регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг ремонт Реткозі реформа РНБО робота розвиток ром роман роми ромська школа російська мова Росія румуни Румунія русини РФ С14 Сабольчверешмарт самоізоляція САП Сату Маре СБУ сейсмологи секретар село сепаратизм Сербія Сергій Жадан сертифікат сигарети Сійярто сіль сім'я Сіярто сканер скульптура слова словацька культура Словаччина сміттєзвалище сміття Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія спецслужба Спліт ставлення Станіца стереотип Столтенберг студенти супкультура Схід Опера Східне партнерство США табір Таллін тариф Теб та НС теракт Тернопіль тероризм терористичний акт Тиса Тімішоара ткацтво традиції транзит трансплантація транспорт тренер Триль Трнава ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік туризм Тячів угода угорська угорська мова угорці Угорщина Ужгород УжНУ Україна українська мова українці Укрзалізниця університет уряд фабрика фактчекінг фейк фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція Харі Крішнан Харків хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія цигарки ЦПТО червона зона черга Чехія Чоп Чорногорія Чубаров Шанта шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість школа Шмигаль штам щеплення юрист Юрій Андрухович Янош Адер