fbpx
23 Серпня, 2021

Угорського політика, якого спіймали в Україні з дипломатичним паспортом і нелегальними цигарками, виправдали. Всі деталі гучної справи

Угорського політика, якого спіймали в Україні з дипломатичним паспортом і нелегальними цигарками, виправдали. Всі деталі гучної справи

Екс-депутат парламенту Угорщини Жолт Легинь (Zsolt Legény), затриманий 10 грудня 2020 року на українсько-угорському кордоні за кермом автомобіля, у багажнику якого знайшли нелегальні цигарки, зрештою опинився не на лаві підсудних, а став лише свідком у порушеній за цим інцидентом справі. 

Вилучену автівку марки “SEAT Alhambra”, на якій перевозилися цигарки, угорцю також повернули за рішенням суду. А ось цигарки вже ні. 

Про це та інші деталі стало відомо редакції InfoPost.Media, яка змогла також ознайомитися з підсумковим вироком суду в цій справі. 

Hungarian Politician 1

Вирок був ухвалений ще 2 березня цього року Ужгородським міськрайонним судом.

  • Згідно з ним, у закупівлі і транспортуванні (фактичній контрабанді) нелегальних цигарок, які знайшли у авто Жолта Легиня, на якому той намагався перетнути КПП “Лужанка” в напрямку Угорщини з дипломатичним паспортом, винен не угорський політик, а інша особа. 

Ця інша особа – розлучений та раніше несудимий ужгородець, який, як зазначається у деталях справи та рішенні суду, є просто знайомим Жолта Легиня.

Суть справи

Цей ужгородець, йдеться у рішенні, зізнався слідчим у тому, що саме він начебто придбав ці нелегальні цигарки у невідомої особи в Ужгороді та начебто підкинув їх в авто угорського політика-дипломата. Натомість, Жолт Легинь, транспортуючи ці цигарки на своєму авто через кордон, начебто нічого не знав ні про цигарки в своєму авто, ні про злочинний задум свого знайомого ужгородця. 

Ось фрагмент тексту рішення Ужгородського міськрайонного суду, в якому описується, як усе начебто сталося. Вірити в це чи ні, справа кожного. Але слідчі прокуратури й суд повірили:

Screenshot 2021 07 29 At 22.34.17

Важливо уточнити, що за зізнанням цього ужгородця, він начебто домовився з іншим угорцем (не політиком-дипломатом), що той забере цигарки вже на території Угорщини на першій АЗС MOL після кордону. 

Цікаво, як це мало відбутися, якщо згідно з офіційною версією слідства, Жолт Легинь, який власне віз цигарки, нічого про них начебто не знав. Але це радше риторичне запитання.

У рішенні Ужгородського міськрайонного суду зазначається також, що цей ужгородець уклав угоду зі слідством про визнання своєї винуватості в повному обсязі. Це сталося 16 лютого 2021 року, тобто майже через 2 місяці після затримання угорського політика-дипломата на кордоні з цигарками.

Відтак, на підставі цієї угоди про визнання своєї винуватості Ужгородський міськрайонний суд визнав саме ужгородця винним у всьому на підставі ч. 1 ст. 204 Кримінального кодексу України, і за це йому присудили покарання у вигляді штрафу в розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85000 гривень.

Також за рішенням суду вилучені цигарки мають бути знищені, а це 3010 пачок “Lifa Menthol” та 8490 пачок “Compliment Blue”, які згідно з експертизою були нелегальними, бо не містили акцизних марок.

Дане рішення суду прокурори Закарпатської обласної прокуратури, які вели справу, не оскаржували.

Інші важливі деталі справи

Хто такий Жолт Легинь. До цього скандалу пан Жолт не був надто відомий в самій Угорщині, хоча двічі був депутатом в угорському парламенті (Національна Асамблея) в 2006-2010 та 2014-2018. Він представляв партію соціалістів (угор. MSZP – Magyar Szocialista Párt), обирався від Саболч-Сатмар-Березької області (найбільш східна область Угорщини, через яку ця країна межує з Україною в межах Закарпатської області), більше того, очолював у партії комісію з етики, але миттєво покинув свою партію, коли стало відомо про затримання угорського політика з цигарками на українсько-угорському кордоні.

Деталі затримання на кордоні. Коли Жолт Легинь прибув на КПП “Лужанка”, що з українського боку кордону з Угорщиною, то показав прикордонникам угорський дипломатичний паспорт, який утім не був акредитований в Україні. Крім того, авто SEAT пана Легиня також було на звичайній, а не дипломатичній реєстрації.

У підсумку, на місце подій були викликані угорські консули з консульства у Берегові, при яких і відбулося відкриття автівки.

Ось оперативне відео Державної прикордонної служби України, на якому зафіксовано факт виявлення контрабандних цигарок у авто марки SEAT Alhambra на угорській реєстрації, за кермом якого перебував Жолт Легинь.

Резонанс в Угорщині. Першими про інцидент за участі угорського політика повідомили українські ЗМІ, але майже відразу, завдяки виданню Telex інформація з’явилася і в угорському інформаційному просторі. На неї ж відразу прорегаували і в угорському уряді, ініціювавши анулювання дипломатичного паспорта у Жолта Легиня, який залишився у нього з часів депутатства, а також перевірку інших власників угорських дипломатичних паспортів та чи є підстави для цього. 

Політичний контекст скандалу. Оскільки Жолт Легинь представляв на той момент одну з опозиційних партій, то закономірною стала політизація скандалу. 

Хоча відразу після інциденту Жолт Легинь публічно звернувся не тільки з заявою про те, що виходить з лав соціалістів, аби цей інцидент не кидав тінь на партію, а й заявив, що вважає себе невинним у цій справі. Угорський політик ось так прокоментував інцидент:

“Коли я відкрив авто, то був найбільше шокований. Там було повно цигарок. Це були цигарки не мої, я їх не купував і я не знаю, як вони потрапили до авто”.

Переглянути коментар угорця можна з 46 секунди у відео нижче.

Натомість, 14 грудня державний секретар угорського МЗС Томаш Менцер, який відповідає за комунікації, оприлюднив власне звернення, в якому розповів деталі затримання Жолта Легиня на кордоні. 

Посилаючись на свідків у особі угорських консулів, при яких відкривали автомобіль пана Жолта (оскільки він пред’явив дипломатичний паспорт та посилався на дипломатичний імунітет), Томаш Менцер стверджує, що Легинь зрештою зізнався при свідках, сказавши наступне:

“Ну добре, сигарети всередині”.

Цікаво, чи на підставі рішення Ужгородського міськрайонного суду, яким фактично повністю виправдано Жолта Легиня, той не позиватиметься щодо захисту честі та гідності про угорського урядовця.

Інформація від джерел

Як повідомили джерела InfoPost.Media в правоохоронних органах України, Жолт Легинь дуже часто перетинав українсько-угорський кордон протягом жовтня-листопада 2020 року, приблизно раз на тиждень, до того, як стався скандал на КПП “Лужанка” 10 грудня.

Щоразу Легинь їздив однією й тією ж автівкою, SEAT Alhambra, та пред’являв неакредитований в Україні дипломатичний паспорт. Що власне і могло стати підставою для підозри з боку українських митників та прикордонних, та зрештою огляду авто угорського політика-дипломата.

Контрабандний контекст. У згаданому рішенні Ужгородського міськрайонного суду йдеться про те, що той ужгородець, який взяв усю провину на себе в цьому скандалі, придбав нелегальні цигарки у незнайомої особи на ринку “Краснодонців”, що в Ужгороді.

За інформацією IndoPost.Media, цигарки марок Compliment та Lifа в Україні виробляють на Львівській тютюновій фабриці. 1 блок Compliment та Lifа, а це 10 пачок, коштують в Україні близько 6 євро. Обидві бренди в одній ціновій площині. Відтак, 1 ящик складається з 50 блоків і його ціна в Україні – 300 євро. В Угорщині один ящик контрабандних Compliment та Lifа можна продати за 650 євро.

У авто Жолта Легиня було виявлено 11500 пачок цигарок, що складає 23 ящики. Таким чином, за 23 ящики в Україні платять 6900 євро, а в Угорщині отримують за них 14950.
  • Відтак, за одну поїздку можна заробити близько 8000 євро чистими.
За наявності дипломатичного паспорту, є велика ймовірність, що нема потреби платити хабарі українським та угорських стражам кордону.
За нашою інформацією, Жолт Легинь здійснив щонайменше 9 вояжів на Закарпаття протягом жовтня та листопада 2020 року. Але звісно ж ми не стверджуємо, що він щоразу перевозив цигарки.

Дипломатичний контекст. На жаль, контрабанда під прикриттям дипломатичних паспортів різного типу є доволі поширеним явищем, причому не тільки в Україні. Хоча тільки за останні кілька років на українських КПП на кордоні з країнами ЄС неодноразово ловили контрабандистів з дипломатичними паспортами, які везли саме контрабандні цигарки. На жаль, у багатьох випадках контрабандистів виправдовували.

 

Infopost.Mediaфото Державної прикордонної служби України та угорських ЗМІ


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі