23 Липня, 2023

Угорщина може блокувати 20 мільярдів євро для України через OTP Bank

Угорщина може блокувати 20 мільярдів євро для України через OTP Bank

Угорщина може блокувати спроби ЄС створити довгостроковий фонд обсягом до 20 мільярдів євро для підтримки армії України. Однією з вимог уряду Віктора Орбана є включення угорського OTP Bank зі списку «спонсорів війни». 

Пропозицію створити фонд довгострокової підтримки України з виділенням щонайменше 5 мільярдів євро на рік протягом наступних чотирьох років для покриття витрат країн ЄС на купівлю та пожертвування зброї для України та навчання українських військ, у Брюсселі озвучили 20 липня. Однак перед тим міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що його країна не виділить більше грошей для так званого Європейського фонду миру ЄС — фонду з іронічною назвою, який Брюссель використовує для фінансування поставок зброї в Україну.

«Ми не можемо вести переговори щодо нових фінансових зобов’язань за EPF, доки не буде вирішено питання OTP банку», — сказав Сійярто. 

Для чого призначений European Peace Facility (EPF)

Наразі ЄС виділив близько 4 мільярдів євро для військового фонду після вторгнення Росії в Україну. Але чиновники хочуть встановити більш стабільне джерело грошей, щоб уникнути необхідності постійно вести складні розмови про виділення додаткових коштів.

Крок до створення багаторічного фонду є частиною ширших зусиль Заходу надати Україні більш постійні гарантії безпеки, про що йшла розмова на нещодавньому саміті НАТО в Литві. У липні головний дипломат ЄС Жозеп Боррель підтвердив, що ЄС прагне додати до фонду 20 мільярдів євро. 

«Ми запропонували створити спеціальну сесію в рамках Європейського фонду миру, щоб надавати до 5 мільярдів євро на рік протягом наступних чотирьох років на потреби оборони України», — сказав Боррель. Він пояснив, що ця цифра є «оцінкою потреб і вартості наших довгострокових зобов’язань щодо безпеки перед Україною».

При цьому для поповнення фонду у кожному конкретному випадку, залежно від поточної картини подій та потреб України, потрібне буде погодження країни-членів ЄС. Наразі в Європарламенті працюють над тим, щоб досягти остаточних домовленостей з усіма країнами до наступного саміту у жовтні. Ймовірно, до того часу позиція Угорщини може змінитися.

Наступними кроками до поповнення фонду на 20 мільярдів євро стануть обговорення міністрами закордонних справ, оборони та міністрами фінансів, які мають пройти до кінця серпня цього року. Наразі також йдуть обговорення суми поповнення фонду EPF, аже частина союзників України, зокрема Литва, вважають, що 20 мільярдів євро не повинні бути обмеженням. 

Нагадаємо, у травні 2023 року Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) внесло угорський OTP Bank до переліку міжнародних «спонсорів війни».

 

Infopost.Media
за матеріалами Politico

Коментарі