Міністерство закордонних справ Словаччини викликало посла Угорщини Чабу Балога через заяву прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана про «роботу на користь батьківщини на відокремлених територіях». Вони попросили його пояснити слова Орбана.
Про це агентству ТАSР підтвердили у відділі комунікації МЗС.
Що сказав Орбан
Прем’єр-міністр Угорщини Орбан на вихідних під час зустрічі з угорською громадою у Румунії розкритикував угорську меншину в Словаччині, яка, попри те, що становить приблизно 10% населення, не може забезпечити своє представництво в словацькому парламенті.
Після виступу прем’єр-міністра Угорщини присутні запитали, як він бачить майбутні парламентські вибори в Словаччині, чи матимуть там представництво словацькі угорці.
«Шановні угорці з Фельвідека, це досить абсурдна ситуація. Там (у Словаччині) проживає півмільйона угорців. Ми не можемо сказати, що ми не можемо мобілізуватись через словаків, хоча вони, звичайно, роблять різні спекуляції. Але це частина життя», – сказав він.
Він назвав таку ситуацію поганою діяльністю, якщо хтось хоче щось зробити для своєї Батьківщини на «відокремлених частинах країни».
Читай також:
Віталій Портников. Коаліція проти Орбана
Реакція словацького МЗС
Міністерство закордонних справ Словаччини опублікувало заяву з обуренням такими словами.
«Чехословаччина (а пізніше Словаччина) або Угорщина є рівними наступниками Австро-Угорщини. Тому від сучасної Угорщини нічого не могло бути відокремлено. Поширення таких наративів будь-ким безглуздо йде проти добрих сусідських відносин та стабільності у нашому регіоні», – відреагували у міністерстві закордонних справ Словаччини. – «Спростовування територіальної цілісності або суверенітету Словаччини будь-яким прямим або непрямим способом для нас абсолютно неприйнятне. Тому повторюємо, що маємо інтерес до нормальних та спокійних відносин з Угорщиною, але з повагою та сприйняттям взаємних чутливостей. Актуальні висловлювання угорського прем’єра не йдуть у цьому напрямку».
У зв’язку з висловлюваннями Віктора Орбана до міністерства викликали угорського посла і попросили пояснити слова прем’єра Орбана.
Як відреагували словацькі політики
Партія «Hlas» різко засудила слова Орбана. На думку партії, така риторика є неприйнятною та ставить під сумнів суверенітет і територіальну цілісність Словацької Республіки. У контексті російсько-українського конфлікту це створює небезпечний прецедент.
«Заяви Віктора Орбана є доказом того, що Словаччина вже три роки котиться в анархію, а національні інтереси не в змозі захистити навіть офіційний уряд Людовіта Одора. Парламентські вибори дають шанс створити сильний і шанований за кордоном уряд, який своєю політикою відновить повагу до Словаччини на міжнародній арені», – зазначили в «Hlas».
Прем’єр-міністр Угорщини перевершив себе заявами «про відокремлену Словаччину». Про це заявив голова позапарламентської націоналістичної партії SNS Андрей Данко.
«Я вважаю, що це були емоційні слова. Хоча з таким досвідченим політиком такого бути не повинно», – зазначив він.
«Я переконаний, що Словаччина повинна проводити реформи, як Угорщина, але кордони для нас є святими і незмінними», – сказав Данко. Він додав, що Словаччина не повинна забувати період мадяризації чи численні жертви, які боролися за суверенітет і суверенітет Словаччини. “У нас є Словацька Республіка, і сусідство нас штовхає, тому що у нас слабкий уряд”, – заявив він.
Відреагував на своїй сторінці і експрем’єр Словаччини Едуард Геґер. Він пригадав прем’єру Угорщини його випад із шарфом із зображенням «Великої Угорщини».
«Вікторе, я бачу, ти відклав свій шарф на літо. У мене є кепка для тебе! Словаччина не є відокремленою територією! Вікторе, неприпустимо так говорити про Словаччину».
Свою реакцію опублікували і в найстарішій словацькій національній культурно-науковій організації Matica slovenská. Керівництво установи назвало дивним те, що такі прямі та непрямі згадки про Велику Угорщину трапляються саме в рік, коли їх країна відзначає 30-ту річницю створення Словацької Республіки, 105-ту річницю створення Чехословаччини та 160-ту річницю заснування Matica slovenská.
«Matica була основною перешкодою мадяризаторів у їх прагненні побудувати в Угорщині єдину угорську націю без інших націй і народностей», – зазначили в установі.
Вони нагадали про переслідування та репресії проти словацьких націоналістів.
«Словаччина ніколи не повинна забувати про період примусової мадяризації, який забрав багато жертв, котрі боролися за суверенітет і суверенітет Словаччини. Не слід забувати, що майже півмільйона словаків асимілювалося на території Угорщини за останні сто років», – додали у Matica slovenská.
Infopost.Media
за матеріалами словацьких ЗМІ
Титульне фото: Robert Michael/Getty Images