У середу, 16 лютого, в Будапешті відбулася презентація роботи “Національні та мовні права угорської громади Закарпаття”. Це перший том серії довідників з прав угорської меншини Карпатського басейну, виданої за сприяння угорського Інституту досліджень національної політики. Інші чотири частини серії планують видати протягом цього року.
Автори першого тому – Іштван Чернічко, ректор Закарпатського угорського інститут імені Ференца Ракоці ІІ та юрист Мігай Тот – під час презентації розповіли про проблеми угорської громади Закарпаття. Про це повідомляє karpataljalap.
Презентація відбулася за участі Каталін Сілі, уповноваженого держсекретаря прем’єр-міністра Угорщини, яка також є ініціатором випуску подібного довідника.
Каталін Сілі зазначила, що серія має на меті проілюструвати права громад угорської меншини, які проживають за кордоном. За її словами мета видання полягає в тому, щоб “угорські національні спільноти могли пишатися своєю приналежності до нації. Щоб вони були добрими громадянами власної країни, але водночас зберігали свою ідентичність у довгостроковій перспективі”.
“Найбільш чутливим в цьому питанні є становище угорців на Закарпатті та українське правове регулювання, оскільки за останні роки права меншин в Україні були обмежені у багатьох випадках. Угорщина вважає це прикрим”, – зазначила Каталін Сілі.
Один з авторів, Мігай Тот, зазначив: “Обмеження існують навіть у повсякденному житті. Українське законодавство завжди носило рамковий, декларативний характер. Однак за винятком Закону про державну мову та Закону про освіту”.
Золтан Кантор, директор Інституту досліджень національної політики, зазначив, що потреба у виданні виникла не лише через його наукову цінність, а тому що в Угорщині “є політична воля якомога ширше познайомити (суспільство) з правами закордонних меншин”.
Уповноважений міністра зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини з питань розвитку політики сусідства Ференц Калмар також взяв участь у обговоренні. Він розповів про відмінності між ставленням до прав меншин в Угорщині та Україні.
За його словами, в Угорщині “представники меншин вільні самі вирішувати, як реалізувати свої права, а в Україні за них вирішує держава”.
Нагадаємо, раніше міністр закордонних справ і торгівлі Угорщини Петер Сійярто теж зазначив, що після кожного контакту на вищому державному рівні між владою України та Угорщини робиться крок, що стосується національних меншин, який несе негативне значення. Крім того, на думку Сійярто, Угорщина обмежена у можливостях підтримки Києва в конфлікті з РФ. Це через нібито дискримінаційну політику України щодо угорської нацменшини.
В українському МЗС слова Сійярто тоді назвали надуманими та заполітизованими. Як стверджують в міністерстві, в Україні втілюється відкрита політика створення ширших можливостей для самореалізації національних спільнот.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.