fbpx
20 Листопада, 2021

У Берегові вшанували жертв “Маленьких робіт” – найбільшої трагедії в історії угорців Закарпаття (ФОТО)

У Берегові вшанували жертв “Маленьких робіт” – найбільшої трагедії в історії угорців Закарпаття (ФОТО)

У п’ятницю, 19 листопада, у Берегові згадували жертв сталінського терору, зокрема угорців Закарпаття, яких після завершення Другої світової війни примусово відправили у трудові табори (угор. Malenykij robot).

Ця назва утворилася від спотвореного російського вислову (радянські військові казали угорцям, що їх забирають всього на три дні, на так звану “маленькую работу”).

256286 2 1024x683

Це була найбільша трагедія в історії угорців Закарпаття, яка означала загибель десятків тисяч угорських чоловіків. Багато хто з них навіть не брали до рук зброї, а єдиним їхнім гріхом було угорська національність. У Берегові та багатьох містах Закарпаття щорічно вшановують пам’ять жертв сталінських репресій.

Початок меморіального заходу відбувся біля роботи скульптора Петера Матла під назвою “Gúzsban”, а потім учасники зібралися на екуменічне богослужіння в місцевій реформатській церкві. Наголошувалося, що поки у Карпатському басейні живуть угорці, імена загиблих не можна забувати.

 

Читай також:

Як УПА та угорські гонведи домовлялися про антикомуністичний альянс під час Другої світової війни

 

Учасники зібрання по черзі зачитали імена понад 300 загиблих берегівців.

Після богослужіння учасники пройшли містом зі свічками, поклавши вінки біля входу до ЗОШ № 5, де був збірний пункт, звідки угорських чоловіків відправляли у табори.

Захід завершився біля пам’ятника на Сінній площі, де встановлені таблички з іменами жертв “маленьких робіт”.

– Треба знати, що ніде більше в Угорщині не було такого жорстокого поводження з людьми, як на Закарпатті, єдиним гріхом яких була приналежність до угорської нації. Історія нашого народу сповнена жалоби. Але, незважаючи на чимало трагічних подій, йому завжди вдавалося підніматися з колін. Наша нація не зазнала невдачі, навпаки нам завжди вдавалося черпати сили з наших поразок, – зазначив у своєму виступі Андраш Мігай Беке (Beke Mihály András), консул консульства Угорщини в Берегові.

Точна кількість угорців, яких було залучено на примусові роботи після війни, досі невідома. За оцінками, всього в них брало участь до 600 тис осіб, з них понад 200 тисяч – цивільних. Угорців розмістили приблизно по 2000 таборам у Азербайджані, Білорусії, а більшість в Центральній Росії, на Уралі та в Сибіру.

Ми публікували також історію про революцію 1956 року, яка стала однією з найвизначніших подій в історії Угорщини XX-го століття. Тоді сталося практично неймовірне: угорці повстали проти влади – а саме проти репресивного апарату, який керувався безпосередньо з Москви.

 

InfoPost.Media за матеріалами kmf.uz.ua


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі