Аналітика 02 Листопада 15:01

“Mars ki, ruszki!” – “Росіяни, забирайтесь!”: буремна осінь 1956 року в угорській Ніїредьгазі (ФОТО)

Революція 1956 року була однією з найвизначніших подій в історії Угорщини XX-го століття. Сталося практично неймовірне: угорці повстали проти влади – а саме проти репресивного апарату, який керувався безпосередньо з Москви.

Повстання охопило у жовтні 1956-го практично всю країну. Але було придушено за участі за участі органів державної безпеки Угорщини та радянських військ, які практично вторглися у країну. Останніх угорці вважали “руськими”, росіянами. Тому і найголовнішим лозунгом революції став вираз “Mars ki, ruszki!” (“Росіяни, забирайтесь геть!”).

489131956borito Scaled

Першим значним містом на шляху радянських танків була Ніїредьгаза. Саме тут повсталі угорці прийняли перший нищівний удар смертоносної машини з СРСР.

Нині на площі Героїв у центрі міста щороку проводиться святкове вшанування героїв революції 1956 року. Саме тут і розгорнулися основні події того буремного часу, також тут було відкрито пам’ятник з нагоди 50-річчя Угорської революції.

Повстання розпочалося 23 жовтня 1956 року маршем протесту студентів та представників інтелігенції в Будапешті, що переросло у збройне протистояння між демонстрантами та службою угорської держбезпеки ÁVH, які почали стріляти у протестувальників. У Ніредьгазі головний мітинг відбувся трохи пізніше – 26 жовтня.

Як розповідає місцевий краєзнавець Габор Іллєш, на центральну площу міста першими вийшли студенти та робітники у шахтарському одязі.

Революціонери тримали в своїх руках прапори з національними кольорами. А потім влаштували мітинг, на який зібралася велика кількість людей, що прибули не тільки з міста, а й з інших населених пунктів.

Усі вже знали про події в столиці і схвильовано заслухали вимоги Боршодської робітничої ради. А далі, за підтримки жителів міста Мішкольц, було вирішено скинути червону зірку, що була розміщена на даху будівлі у центрі міста.

Зірку, що уособлювала радянську систему і терор було скинуто під гучну реакцію натовпу. На її місце один з місцевих революційних лідерів 33-річний електрик Андраш Томашовський встановив державний прапор.

5462 (1)

Тим часом у центр міста прибув трамвай із Шошто (відомої зони відпочинку у Ніїредьгазі). Одна з жінок почала співати пісню, а потім з трамваю було знято знято табло з комуністичним гаслом “Пролетарі всіх країн, єднайтеся!”. Присутні заспівали Гімн Угорщини.

Далі натовп попрямував від площі до середньої школи імені Кошута на чолі з Андрашом Будою, Томашовським та Ласло Сіладі. Демонстранти співали патріотичні пісні революції 1848 року. А потім почали скандувати: “Mars ki, ruszki!” (“Росіяни, забирайтесь!”).

На площі Кошута їх зустрів поліцейський кордон, навіть з’явився радянський бронеавтомобіль, але швидко розвернувся і поїхав геть. Поліція відійшла у бік, і люди змогли безперешкодно перейти до будівлі школи.

До протестувальників приєдналася і група старшокласників. Звідси кілька сотень людей рушили до кінної статуї російського “Казака”.

Скульптуру виготовив скульптор Пал Пацай (Pátzay Pál) на замовлення радянського маршала Родіона Малиновського. Відкрито її було 1 травня 1945 року, який потім вважався пам’ятником визволення міста від нацистів (Днем пам’яті). Утім багато угорців вважало, що в цей день відбулося радянське вторгнення і тому вирішили прибрати символ тиранічного гніту з міської площі.

За допомогою канатів і вантажівки вдалося повалити статую, яку на шматки розбили молотками. П’єдестал також намагалися повалити, утім це вдалося здійснити не до кінця.

Nyer1

Потім Андраш Томашовський піднявся на підвищення і зачитав листівку з рішенням та вимогами страйкового комітету Боршодської робітничої ради з п’яти пунктів, а потім розмістив на п’єдесталі державний прапор Угорщини. Також було оприлюднено маніфест старшокласників Ніредьгази, а потім студент зачитав вимоги від студентів міста Дебрецена.

Деякі з протестувальників вирушили на Північне кладовище, де зруйнували могили радянських солдат та офіцерів, які загинули під Ніїредьгазою під час боїв восени 1944 року. Далі народний гнів знову перемістився на головну площу міста – тут було розтрощено всі щити з радянською пропагандою. За допомогою пожежників, які також прибули на площу, з фасаду міської ради прибрали ненависний герб Угорської народної республіки з червоною зіркою.

Протестувальники згодом зайняли будівлю міської ради, з балкону якої лунали промови. Тут шляхом публічного проголошення був обраний “Тимчасовий революційний комітет”, членами якого були Іштван Рач, Андраш Томашовський, Ласло Сіладі, Шандор Сентмартоні та доктор Єно Молнар.

Ласло Сіладі зачитав телеграму, що була надіслану уряду Імре Надя:

“Трудящі Ніїредьгази мирним шляхом висловлюють свою солідарність з новим урядом Угорщини. Ми вимагаємо: виведення радянських військ з Угорщини. Повної амністії борців за свободу, причетних до бойових дій у Будапешті. Ніїредьгаза твердо стоїть поруч з урядом, зберігаючи дисципліну та порядок. Трудящі Ніїредьгази”.

Звідси частина натовпу рушила до в’язниці, звідки було звільнено 166 засуджених.

Близько 15:00 години частина людей йде до казарми імені Дам’янича, де вимагають зброю у військових. Командир гарнізону у свою чергу просить у Андраша Томашовського заспокоїти радикальну групу. Деякі розійшлися, але кілька на чолі з Андрашем Будаєм вирішили взяти казарми штурмом. Військові кілька разів стріляють і застосовують сльозогінний газ. Поранено Андраша Будая. Група не зуміла отримати зброї.

Наступного дня, 27 жовтня, в Будинку піонерів створено Студентський парламент під керівництвом викладача Антала Чурьоша. Під його керівництвом студенти виготовляють тут листівки, щоб розповісти радянським солдатам, що не угорці, а диктатура та тиранія – справжній їхній ворог.

Деякі з студентів через певні проміжки часу телефонують на прикордонні станції та деякі населені пункти під псевдонімами, щоб отримати інформацію про пересування радянських військ, що вже вирушили через містечко Берегшурань на Будапешт.

Того ж дня, у суботу, у місто увійшли радянські танки. Свідки розповідали, що їх почали закидати камінням. Адже іншої зброї у протестувальників не було.

На один з танків сміливо піднявся 51-річний Міхай Габуля, якому радянський офіцер впритул вистрілив у голову. Чоловік став першим загиблим протестувальникам у місті. Тоді ж близько тисячі людей вигукували на площі Кошута: “Росіяни, забирайтесь геть!” В цей час з горища готелю “Корона” почали стріляти, четверо людей отримали поранення.

Незважаючи на ці події, 29 жовтня було створено Обласний національний комітет, який очолив Ласло Сіладі. Все робилося для того, аби працювати далі мирним шляхом та підтримувати порядок.

Також зробили спробу відновити багатопартійну демократію. Соціал-демократична партія, партія Петефі та Партія дрібних власників провели свої установчі збори в Ніїредьгазі. Адже протягом цього тижня була ще надія, що відбудеться мирний перехід – від комуністичної диктатури до буржуазної демократії.

30 жовтня революціонери заарештували голову повітової ради Іштвана Фексзі та першого секретаря. Утім 4 листопада радянські війська, які дислокувалися навколо Ніїредьгази, окупували місто і звільнили ув’язнених партійних функціонерів.

5 листопада було створено новий орган влади — Робітничо-селянську революційну раду під головуванням Андраша Бенкея. Однак до неї увійшли і старі радянські “партійці”.

6 листопада керівників обласного національного комітету з Ніїредьгази заарештовують і перевозять до Ужгорода. Звідти їх повернуть до Угорщини для судилища лише на початку грудня.

Також розпочали ліквідовувати комітети та робітничі ради, утворені протягом тижня революції. Всіх партійних керівників відновлено на їх минулих посадах. Розпочалися масові репресії серед учасників повстання…

Лідер революційної молоді Дюла Дондош отримав кулю в голову на прикордонному переході 10 лютого 1957 року.

У травні 1958 року Ласло Сіладі та Андраша Томашовського засудили до страти. Останні слова Андраша Томашовського: “Я не знаю, чому я помираю. Я помираю несправедливо”.

205 осіб, учасників революційних подій у Ніїредьгазі, засуджено до тюремного ув’язнення, 107 – до тримання під вартою, 344 – засуджені до різного роду покарань. Сотні людей були звільнені з роботи або призначені на нижчі посади. Більшість із них мали робітничо-селянське походження, від імені яких новостворена влада накладала покарання…

Image 750x 5f931f6751f34

А голову вершника-“казака” таки врятували, нині вона знаходиться у музеї Андраша Йоша в Ніїредьгазі. Скульптор зумів відтворити свою скульптуру, і вона навіть стала трохи більшою за розміром, ніж оригінал. Її встановили у 1957 році.

Довгий час після зміни режиму доля статуї була під знаком питання. Тоді тривали суперечки, багато хто бажав її знести – як символ минулої кривавої епохи. Утім у 1992 році на міській раді остаточно вирішили: пам’ятник залишиться на своєму місці через його художню цінність.

“Я визнаю, що особа, позначена цифрою 1 на іншій стороні фотокопії, — це я, а на зображенні зображено саме мене, коли постамент пам’ятника Малиновського був знесений. 19 липня 1957 року Томашовський”, — це зізнання можна прочитати на звороті фотографії, які вдалося отримати угорським дослідникам з архіву КДБ.

Сьогодні “Казак” і досі розмахує своєю шаблею над Ніредьгазою…

 

InfoPost.Media за матеріалами kisbiro.blog.hu 


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Aldi Andrej Babiš ANO Baltic Pipe Bees Airline Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics DIO Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica Facebook fake fake news Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Henley Hofer Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liget Liget Budapest Ľudovít Štúr Luzhanka Malenykij robot MÁV media Milan Rastislav Štefánik Mistrál Nagyberegi OLO Omicron Panic Button Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Romania Ryanair SaS Sinopharm Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tatra Ice Dome Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokaj UCEF Unicum Urban Balkan Beats Verorab Via Carpatia VUC WIND ROSE windrose wizz air ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автобус автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг адвент аеропорт аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов айкідо активіст актор акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс Ангелус англіцизми Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім античність армія архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ атомна енергія Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани Балкани Банік банкнота батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград Берегово Берлін Бернадетт Сель Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь Блінкен блокування Богдан Хмельницький богослужіння бограч Болгарія Большая рыба Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт будинок будівлі будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг Бураш Бурштинська ТЕС Бухарест В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина валюта вантаж вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля взуття вибори видавництво Комора викладання Винничук Виноградів виплада виробництво виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України Вишне Немецке Вишнє Нємецке Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ Віола фон Крамон Віталій Портніков ВНЗ вода водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід газосховище Газпром галичани Галичина гастрономія Геґер гектар Гельсінкі генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш гумор Гуморина гунгарікум гурт дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума Держмитслужба дефіцит Дещиця джинси дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова дисидент дискаунтер дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина додаток Долежал Донбас донор донорство допомога дорога дослідження ДПСУ дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган екологія експерт експорт експрес електрика електроенергія емігранти еміграція Емінеску енергетика епідемія Ерош Пішта Естонія Євангеліє євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄП ЄС Жиліна житло життя жінка жінки жовтень журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця замки замок заробітна плата заробітчани зарплата Захонь заява збірка згуртованість Зеленський Земан землетрус земля зірки зловмисник злочин ЗМІ змова ЗНО Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ілдіко Орос ілюмінація імміграція імпорт іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація інфраструктура іпотека Ірак історія Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Кабмін кава кадри Казанжи Калуська ТЕЦ Канада канал карантин Катерина Бабкіна католики Каунас квартира у Будапешті квитки потяг КГБ кепм Кетрін Винник Київ Київська Русь Китай кібербезпека кіно кінорежисер Кіра Рудик Кішварда класик Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР коаліція ковід колорит Колумб Комаром компанії композитор комунізм комуністи конкуренція Конституція консульство контрабанда конфлікт концерт кордон Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кривий Ріг криза Крим кримські татари Кубраков Кулеба культура купити житло купівля курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі Литва лід лікар лікарня Лілія Гриневич літак література літка логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Людовит Велислав Штур Ляшко магістраль Маккартні Макрон маніпуляція Марго-2021 Маріуполь-Рахів Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меншина меншини мер Меркель МЗС Мирослав Жбірка митниця Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц мова МОЗ МОК Молдова молодь Москва музей музика Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання надзвичайний стан народжуваність населення НАТО Нафтогаз національні меншини нація нацменшина нацменшини нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Німеччина Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ обгін область обмеження обсерваторія обшуки ОДА Одеса окупація Олександра Саєнко олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн ООС опалення опера опитування опозиція Орбан освіта освітній закон Офіс президента Охрид палац палінка пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія паспорт паспортизація пендлер пенсійна система пенсія Первый балтийский канал перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пістолет плагіат пластик ПЛР повітря повстання податок події подорож подорожі поезія пожежа поїзд покупки Полачек поліомієліт політик політика політики поліція пологи польори Польща поляки понтифік Портніков послуги посол посольство Потапі потяг поштовх правила Прага працевлаштування працевлаштування в Польщі праця президент прем'єр прем'єр-міністр премія прикордонники проби продукти проект пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига ріелтор Різдво рішення РНБО робота робота в Польщі роботи робоча сила Роза Вітрів розвиток ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція САП Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свято сейсмологи секретар село Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сіярто сказ сканер скульптор скульптура скульптури слова словаки словацька культура Словаччина слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття собор Соваччина Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія соцопитування Союз спецслужба спиртне Спліт Спутник СРСР ССС СССР ставлення Стамбульська конвенція Станіца стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви студенти супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США табір табори Таллін Таллінн тариф тарифи Тарту Татри театр Теб та НС телебачення телеграм теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товарообіг ТОП традиції трамвай транзит Трансильванія трансляція трансплантація транспорт тренер тривалість Триль Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм Туро Руді Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова Угорське королівство угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд фабрика фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Фльонц фольклор фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни ЦПТО Чапутова Чебі-Погань червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина Чоп Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шеремета Шкода школа Шкураков Шмигаль Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер ярмарка ярмарки ярмарок