fbpx
09 Лютого, 2024

Тиск на опозиційні ЗМІ та партії: Єврокомісія озвучила нові претензії до Орбана

Тиск на опозиційні ЗМІ та партії: Єврокомісія озвучила нові претензії до Орбана

Європейська комісія 7 лютого розпочала процедуру офіційного осуду після прийняття в Угорщині наприкінці минулого року так званого «закону про захист національного суверенітету». Це перший крок, після якого Єврокомісія може надати так званий обґрунтований висновок, який стане офіційний закликом уряду дотримуватися законодавства ЄС.

У чому полягає суть угорського закону «про захист національного суверенітету»?

Закон, ініційований правлячою партією Віктора Орбана та схвалений парламентом у середині грудня, надає державі повноваження розслідувати осіб та організації, підозрюваних у підриві суверенітету країни, з можливістю засудження до трьох років позбавлення волі.

Реалізація закону покладається на нещодавно створений «Офіс із захисту суверенітету». До його повноважень входить збір інформації про осіб або організацій, які отримують іноземне фінансування та, як вважається, впливають на політичні дебати в країні та виборчі процеси. При цьому сприяти у виконанні таких функцій змушені й угорські спецслужби.

Чому закон «про захист національного суверенітету» насторожив Єврокомісію?

Нечіткі положення закону та широкі повноваження новоствореного державного органу, котрий збиратиме інформацію про осіб, які отримують іноземне фінансування та впливають на громадську думку викликали занепокоєння Європейської комісії. Так, на думку єврокомісарів, порушеними в Угорщині будуть принцип демократії, право на приватне життя, захист персональних даних, свобода слова, свобода об’єднань, а також право на справедливий суд.

Рада Європи також закликала скасувати угорський закон, заявивши, що він може бути зброєю проти політичної опозиції.

Стурбовані законодавчими змінами і журналісти та представники громадських організацій в Угорщині, які побоюються стати мішенями уряду за відмову слідувати політиці Орбана та не зможуть оскаржувати рішення «офісу захисту суверенітету». Представники 10 незалежних ЗМІ підписали відкритий лист із засудженням закону, заявивши, що уряд Угорщини несправедливо звинуватив їх у «служінні іноземним інтересам». Сам закон порівнюють з аналогічним російським законом про «іноземних агентів».

Раніше розкритикували закон і в Держдепартаменті США, назвавши його таким, що «надає уряду Угорщини драконівські інструменти, які можна використовувати для залякування та покарання тих, хто має погляди, які не поділяє правляча партія».

Тепер Угорщина має два місяці на оскарження позиції Європейської комісії. Це важливо, оскільки офіційне повідомлення Єврокомісії є першим кроком у процедурі, яка може призвести до судового позову до Європейського суду та щоденних штрафів для Угорщини.

Як закон трактує уряд Орбана?

Орбан, який часто критикує своїх критиків як агентів, яких оплачують західні організації, каже, що закон необхідний для захисту Угорщини від неправомірного політичного втручання.

В угорському уряді стверджують, що закон спрямований на те, аби запобігти отриманню політичними партіями фінансування з-за кордону для проведення виборчих кампаній.

На критику з боку Єврокомісії держсекретар уряду Орбана Золтан Ковач відреагував традиційно, заявивши, що така реакція ЄС покликана захистити мільярдера угорського походження та засновника Open Society Foundations Джорджа Сороса.

Ексміністерка юстиції Угорщини та головна кандидатка до Європарламенту від Fidesz Юдіт Варга звинуватила неурядові організації і основні ЗМІ, які фінансуються міжнародними фінансовими організаціями, у тиску на «брюссельську бюрократію».

«Крок Комісії проти закону є ще одним доказом того, що бюрократи в Брюсселі не бажають визнавати спроби мереж іноземних неурядових організацій, які хочуть отримати вплив у державах-членах ЄС», – зазначила вона.

1200x800
Юдіт Варга. Фото: Abоut Hungary

Контекст

Новий етап протистояння між Будапештом та Брюсселем почався через кілька днів після саміту ЄС, на якому під тиском західних лідерів  та Європарламенту прем’єр Угорщини Віктор Орбан не скористався правом вето при голосуванні за рішення виділити Україні 50 мільярдів євро.

Передували голосуванню перемовини, на яких Віктор Орбан вимагав виділення фінансування в рамках політики згуртованості на суму близько 21 мільярда євро. Їх Єврокомісія заблокувала через постійні недоліки верховенства права в Угорщині. Однак їх Угорщина зможе отримати тільки після виконання поставлених умов із забезпечення незалежності судової системи країни.

Це вже не перший випадок протистояння Будапешта і Брюсселя стосовно іноземних у 2020 році вищий суд ЄС скасував закон 2017 року, який вимагав від деяких НУО із зовнішнім фінансуванням реєструватися як організації, що фінансуються з-за кордону.

 

InfoPost.Media

Коментарі