Аналітика 26 Жовтня 09:06

Тарту, як приклад для Ужгорода та Мукачева

Якщо мерії Ужгорода та Мукачева бажають знайти новаторські шляхи господарювання в своїх містах, то повинні шукати позитивні приклади не лише в Україні. І в Мукачева, і в Ужгорода є багато міст-побратимів у країнах ЄС.

Час від часу здійснюється обмін делегаціями цих міст. Але часто все обмежується як максимум культурними обмінами на Дні міст, а частіше – просто ознайомчими поїздками з екскурсіями та застіллями.

Ідеальним прикладом для наслідування для Ужгорода та Мукачева може стати естонське місто Тарту. Тут також стотисячне населення і також значну роль відіграють саме вищі навчальні заклади.

247292158 580586629684049 4915269131505620315 N

Наш Ужгородський університет налічує 15 тисяч студентів. Є у нас ще декілька філій українських вишів і загальна цифра студентів у місті дотягує десь під 20 тисяч. У Тарту 11 університетів і при населенні 100 мешканців з пропискою у місті проживає в тимчасовому режимі ті самі 20 тисяч студентів. Тобто, майже міста-близнюки.

Мер Тарту Урмас Клаас розповів нашому журналісту про деякі особливості міста і про те, якими є його перспективи. До речі, Урмас Клаас керує містом вже 17 років і на останніх виборах, які відбулися цієї неділі, його партія реформаторів знову перемогла.

Урмасу 65 років, він історик, журналіст, працював у  газеті, двічі обирався в парламент, був головою комітету економіки при першій каденції та головою комітету науки й освіти при другій.

 

Інтелектуальна столиця

Тарту завжди був інтелектуальною столицею Естонії, адже місцевий університет був заснований ще в 1632 році. Коли у царській Росії вирішили вислати науковців-євреїв, то висилали їх саме до Тарту. І це тільки дало значний поштовх для розвитку університету, його наукового потенціалу.

Наразі студенти в місті є потужною впливовою силою. Тут є цілий ряд студентських товариств, які впливають на владу. Представники товариств можуть відвідувати сесії міськради і подавати свої пропозиції щодо покращення міської інфраструктури, комунальних послуг, бізнесового розвитку, тощо..  

“У нас дуже розвинена мережа велодоріжок і значна частина населення користується велосипедами. Так от, остання пропозиція мерії від студентських товариств стосувалася того, щоб велосипедні парковки були під дахом. І ми обов’язково дослухаємося до цієї пропозиції”, – каже Урмас Клаас.

Більше того, у мерії є фракція Університету Тарту, до якої увійшли представники різних фракцій, які працюють в університеті.

Велика кількість студентів та науковців у Тарту є позитивом для міста. Тарту постійно втілює якісь креативні новаторства, дигіталізується і взагалі його ще називають Smart-city (Розумне місто). Тут є Науковий парк, бізнес інкубатори, Інкубатор зелених рішень, Інкубатор європейського космічного агентства. Тарту — місто стартапів і тут навіть проводять найбільший фестиваль стартапів, на якому беруть участь 4000 людей.

 

Три окремі бюджети

Тут, як і в Ужгороді та Мукачеві, є Громадський бюджет. Тобто, щороку мерія виділяє 200 тисяч євро на реалізацію громадських проектів, які пропонуються громадою міста.

До речі, цікавим є той факт, що депутати мерії отримують за участь у сесіях матеріальну компенсацію. Наразі ж тут мають намір втілити новий спосіб оплати за участь в сесіях – депутатам даватимуть окрему платню, яка становитиме 25% від середньої зарплати в країні.

Бюджет міста – 200 млн євро. В Ужгорода та Мукачева в еквіваленті десь по 35 млн. євро. Але в Тарту свої окремі бюджети мають Університет та місцева клініка. І що цікаво, і Університет, і клініка мають також по 200 млн. євро річного бюджету. Окремі бюджети це – фінансова незалежність. І досвід показав, що це правильно. 

 

Населення міста

Головним чином у Тарту живуть естонці, представники нацменшин добре інтегровані в громаду, бо російськомовні у більшості своїй також володіють естонською мовою. При СРСР у Тарту було утворено промисловий район, куди переселяли багато людей з різних куточків держави. Тут також був військовий аеродром. Таким чином, тут утворився великий російськомовний мікрорайон, який при Союзі називали чомусь Китайгород.

У часи незалежності Естонії цей мікрорайон почали забудовувати, сюди переселялося багато місцевих мешканців і зараз кількісної переваги у російськомовного населення тут вже немає. Ну і російськомовне населення тут політично не організоване і якогось суттєвого впливу немає.

Один з експертів нам розповів, що в Естонії аж 35% російськомовного населення, але, згідно з соціологічним опитуванням, 70% естонців підтримують членство Естонії в Євросоюзі, а серед російськомовного населення Естонії підтримують її членство в Євросоюзі 60%.  

Мер Тарту Урмас Клаас каже, що у списку його партії є представники різних національностей. І це цілком нормально, бо всі вони активно працюють на інтереси міста.

249097951 174246624899005 2755626879410994577 N

Промоція міста

Влада Тарту чудово розуміє, що у сучасному світі потрібна активна промоція міста. Саме тому місто Тарту має автономний павільйон на Всесвітній виставці ЕКСПО-2020, яка наразі триває в Дубаї.

А ще тут пропагують велику кількість фестивалів різної тематики. У листопаді тут проводиться гастрономічний фестиваль “З лісу на тарілку”, на якому представляють натуральну продукцію, яку виготовляють з дарів лісу. А вже після Нового року тут проводиться фестиваль “Смачний Тарту”. Ідея в тому, що ресторани міста дають змогу всім своїм гостям поїсти три різні страви всього за 29 євро (Як для Естонії, то це доволі низька ціна).

Тут також проводиться традиційне авторалі і влада міста навіть надає організаторам дотацію на суму 80 тисяч євро на проведення ралі, бо це не просто імідж міста, але й значні фінансові надходження від туристів. 

Ще одна фішка Тарту – проведення великих міжнародних конференцій. Головним чином це – наукові конференції.

“У нас багато вчених в університеті і вони організовують різнопланові наукові конференції, на які запрошують своїх колег зі всього світу, щоб ті могли ділитися останніми здобутками у своїх наукових дослідженнях. Місто також підтримує ці конференції і фінансує їх проведення”, – каже Урмас Клаас.

Нагадав мер і про один з найбільших фестивалів, які проводяться в Тарту – Фестиваль авторської пісні, на який з’їжджаються виконавці авторської пісні зі всього світу.

Img 20211016 131709

Культурна столиця Європи

Ну і Тарту заслужено отримав звання Культурної столиці Європи у 2024 році. Мер міста розповів нам, що над самою концепцією працювало понад тисячу містян з різних галузей. Долучилися студенти та науковці. Робота тривала 6 років! Зрештою, було розроблено програму і концепцію під загальною назвою «Мистецтво виживання в сучасних умовах». І ця концепція перемогла в конкурсі серед десятків європейських міст, які подавалися на конкурс за право стати Культурною столицею Європи у 2024 році.

“Наша концепція охоплює всі сфери життя – культуру, медицину, спорт.

Концепція приймалася в дискусії. Тут все фундаментально. Вплив людини на екологію, як будувати житло в сучасних умовах, як жити гармонічно з природою, який вести спосіб життя. 

Важливим є аспект “Людина і соціальні навики”. Всі речі мають позитив і негатив. До прикладу, активна дигіталізація робить життя комфортнішим, але в той же час, вона негативно впливає на живе спілкування, йде розділ між генераціями – дідами та онуками.

Ну і ще один важливий аспект нашої концепції: ми – Європа. Що ми можемо дати Європі у розрізі нашого менталітету та компетенції? До Культурної столиці Європи відноситься не лише Тарту, але й 19 муніципалітетів, які є тут поруч. А тут різні мовні та культурні традиції і все це ми хочемо презентувати», – розповів Урмас Клаас.

До речі, фінансовий фонд на проведення заходів у рамках культурної столиці Європи складатиме 25 млн. євро. Це не багато. Більше того, тут майже не буде коштів з фондів Євросоюзу. 10 млн. євро підуть від міста, ще 10 млн. від уряду, 3 млн. від бізнесу і трохи грошей дадуть інші самоуправління. Що важливо: директором Фонду на проведення Культурної столиці Європи є бізнесмен. Людина, яка знає грамотно розпоряджатися грошима.

Ми запитали у мера, чи будуть у рамках Культурної столиці Європи проведені якісь реставраційні чи будівельні роботи, як це було, приміром, у Кошице, яке також було Культурною столицею Європи і отримало саме від Євросоюзу 60 млн. євро і більшість з цих коштів пішли на реконструкцію колишніх казарм під Культурний парк, а також реконструкцію міського парку і створення на місці колишнього басейну галереї сучасного мистецтва. З Тарту все по-інакшому.

“Столиця культури це – програма, а не бетон і нові будівлі. Ми проведемо велику кількість різних заходів: фестивалі кінофільмів, виставка «сюрреалізм-100, багато конференцій, Європейський фестиваль думок і навіть Фестиваль поцілунків. До речі, проведення Фестивалю поцілунків було ідеєю наших студентів. На ратушній площі одночасно будуть цілуватися пари і ми плануємо встановити Рекорд Гіннеса по кількості таких пар, що одночасно цілуються. А також в рамках цього Фестивалю буде проведено конференцію про значення поцілунків”, – розповів мер Турту. 

 

І знову повертаюся до того, з чого починав. Тарту має 15 міст-побратимів і жодного в Україні. Мери Мукачева та Ужгорода могли б запропонувати наші міста для дружби з цим прекрасним естонським містом. Досвід такої співпраці був би суттєвим.

 

Петро Гойс спеціально для InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Aldi Andrej Babiš ANO Baltic Pipe Bees Airline Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics DIO Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica Facebook fake fake news Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Henley Hofer Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liget Liget Budapest Ľudovít Štúr Luzhanka Malenykij robot MÁV media Milan Rastislav Štefánik Mistrál Nagyberegi OLO Omicron Panic Button Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Romania Ryanair SaS Sinopharm Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tatra Ice Dome Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokaj UCEF Unicum Urban Balkan Beats Verorab Via Carpatia VUC WIND ROSE windrose wizz air ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автобус автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг адвент аеропорт аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов айкідо активіст актор акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс Ангелус англіцизми Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім античність армія архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ атомна енергія Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани Балкани Банік банкнота батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград Берегово Берлін Бернадетт Сель Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь Блінкен блокування Богдан Хмельницький богослужіння бограч Болгарія Большая рыба Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт будинок будівлі будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг Бураш Бурштинська ТЕС Бухарест В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина валюта вантаж вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля взуття вибори видавництво Комора викладання Винничук Виноградів виплада виробництво виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України Вишне Немецке Вишнє Нємецке Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ Віола фон Крамон Віталій Портніков ВНЗ вода водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід газосховище Газпром галичани Галичина гастрономія Геґер гектар Гельсінкі генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш гумор Гуморина гунгарікум гурт дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума Держмитслужба дефіцит Дещиця джинси дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова дисидент дискаунтер дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина додаток Долежал Донбас донор донорство допомога дорога дослідження ДПСУ дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган екологія експерт експорт експрес електрика електроенергія емігранти еміграція Емінеску енергетика епідемія Ерош Пішта Естонія Євангеліє євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄП ЄС Жиліна житло життя жінка жінки жовтень журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця замки замок заробітна плата заробітчани зарплата Захонь заява збірка згуртованість Зеленський Земан землетрус земля зірки зловмисник злочин ЗМІ змова ЗНО Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ілдіко Орос ілюмінація імміграція імпорт іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація інфраструктура іпотека Ірак історія Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Кабмін кава кадри Казанжи Калуська ТЕЦ Канада канал карантин Катерина Бабкіна католики Каунас квартира у Будапешті квитки потяг КГБ кепм Кетрін Винник Київ Київська Русь Китай кібербезпека кіно кінорежисер Кіра Рудик Кішварда класик Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР коаліція ковід колорит Колумб Комаром компанії композитор комунізм комуністи конкуренція Конституція консульство контрабанда конфлікт концерт кордон Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кривий Ріг криза Крим кримські татари Кубраков Кулеба культура купити житло купівля курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі Литва лід лікар лікарня Лілія Гриневич літак література літка логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Людовит Велислав Штур Ляшко магістраль Маккартні Макрон маніпуляція Марго-2021 Маріуполь-Рахів Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меншина меншини мер Меркель МЗС Мирослав Жбірка митниця Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц мова МОЗ МОК Молдова молодь Москва музей музика Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання надзвичайний стан народжуваність населення НАТО Нафтогаз національні меншини нація нацменшина нацменшини нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Німеччина Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ обгін область обмеження обсерваторія обшуки ОДА Одеса окупація Олександра Саєнко олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн ООС опалення опера опитування опозиція Орбан освіта освітній закон Офіс президента Охрид палац палінка пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія паспорт паспортизація пендлер пенсійна система пенсія Первый балтийский канал перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пістолет плагіат пластик ПЛР повітря повстання податок події подорож подорожі поезія пожежа поїзд покупки Полачек поліомієліт політик політика політики поліція пологи польори Польща поляки понтифік Портніков послуги посол посольство Потапі потяг поштовх правила Прага працевлаштування працевлаштування в Польщі праця президент прем'єр прем'єр-міністр премія прикордонники проби продукти проект пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига ріелтор Різдво рішення РНБО робота робота в Польщі роботи робоча сила Роза Вітрів розвиток ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція САП Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свято сейсмологи секретар село Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сіярто сказ сканер скульптор скульптура скульптури слова словаки словацька культура Словаччина слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття собор Соваччина Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія соцопитування Союз спецслужба спиртне Спліт Спутник СРСР ССС СССР ставлення Стамбульська конвенція Станіца стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви студенти супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США табір табори Таллін Таллінн тариф тарифи Тарту Татри театр Теб та НС телебачення телеграм теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товарообіг ТОП традиції трамвай транзит Трансильванія трансляція трансплантація транспорт тренер тривалість Триль Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм Туро Руді Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова Угорське королівство угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд фабрика фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Фльонц фольклор фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни ЦПТО Чапутова Чебі-Погань червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина Чоп Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шеремета Шкода школа Шкураков Шмигаль Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер ярмарка ярмарки ярмарок