Колонки 11 Січня 00:04

Старий Прохазка

Австро-Угорська імперія мала дві непритаманні імперіям особливості. 

Перша: тут не було такого гніту народів, який існував у Російській імперії. А друга особливість полягала в тому, що коли всі підкорені народи Росії люто ненавиділи царів, то австрійських монархів переважно любили. 

Це звісно не свідчить про те, що вони були ідеальні.

Юрій Винничук

У хорватському місті Опатія я був мило здивований, зустрічаючи на лавочках таблички: “Тут любила відпочивати цісарева Єлизавета”, “Тут милувався морем цісар Франц Йосиф”. А увечері в ресторації звучали пісні, які знають усі галичани, правда, хорватською. Виявилося, що й пісень у нас спільних багато.

Опатія була популярним курортом, у Львові на вулиці Легіонів (тепер проспект Свободи) навіть була ресторації під італійською назвою курорту – “Abbazia”.

Отже, належала колись Західна Україна до Середземномор’я і навіть мала свого адмірала австрійського флоту Ярослава Окуневського.

Суттєва різниця між австрійськими і російськими монархами полягала в тому, що австріяки не забували робити щирий реверанс на адресу кожного народу, який провідували, промовляючи кілька фраз місцевою мовою. Так зокрема вчинив крон-принц Рудольф, провідавши Гуцульщину. 

Зараз між полонинами хоч лавочки й нема, але є Стежка Рудольфа.

Промовляв українською і останній цісар імперії Франц-Йосиф (1830-1916), який заснував перший парламент і перетворив Австро-Угорщину на конституційну державу. А Вільгельм Габсбурґ настільки добре володів українською, що писав нею вірші і видав цілу збірку. Натомість царі ніколи до цього не опускались і не піднімались.

Коли цісареву Єлизавету смертельно поранив божевільний анархіст, вся країна щиро сумувала. В Галичині з’явилася популярна балада, яку й досі співають:

 

Наша пані цісарева цісарського роду

Поїхала ся купати в Карилсбадску воду.

 

Якийсь батяр нехрещений, в Парижу рождений,

Запхав пані цісаревій шпіндель затруєний.

 

Впала пані цісарева, кровця ся полила,

Не минуло цвай мінуті – ґанц духа спустила.

 

З особливою любов’ю ставилися до австрійських монархів у Галичині й Буковині. Франц Йосиф, якого тут називали “наш тато Франца Йосиф”, відвідав ці терени у 1851, 1880 та 1903 роках. Коли вирушив у свою другу мандрівку, маси народу стрічали його на кожній станції, побожно вклякали і підкидали шапки, а хто мав коней і запряги, то їхали повз колію і махали шапками.

Мало того – Галичина виявилася найпоетичнішим краєм. Ніде цісаря не вітали стількома віршованими ораціями, як тут. Всі газети рясніли цими одами.

 – Ваш приїзд, найясніший пане, викликав неймовірний спалах любові, поваги і відданості, – пояснював монархові намісник Галичини Альфред Потоцький. – І то такий потужний, що орації на вашу честь пише нині кожен, хто писати вміє.

 – А скільки вміє? – невинно поцікавився цісар.

– В Галичині, за статистикою, кожен шостий.

Цісар викликав міністра освіти і висловив йому своє невдоволення, що Галичина така занедбана. І вже з наступного дня у вікна цісарського вагону сипалися не десятки, а тисячі листів з вітаннями і проханнями. На четвертий день тієї листовної лавини ошелешений цісар знову викликав міністра освіти.

 – Чи ви гадаєте, що та купа листів замилить мені очі? Не листів має бути більше, а шкіл.

Незважаючи на те, що особистий лікар заборонив цісареві брати до рук ті листи з огляду на епідемію холери в Галичині, Найясніший власноручно збирав їх з підлоги і складав, разом з мікробами, до спеціальної скриньки.

Бруно Шульц писав не без гумору: “Франц Йосиф І не був ворогом сумлінної та богобоязної радості. Це він вигадав зі своєрідною передбачливою добродушністю ц.-к. (цісарсько-королівську) лотерею для народу, єгипетські сонники, ілюстровані календарі, а також ц.-к. табак-трафіки”.

Невістка імператора, архикняжна Стефанія голосно обурювалася кльозетами в палацах Гофбурга і Шонбрунна. То були справді допотопні виходки без води і з незмінними оббитими червоним оксамитом сидіннями. Стефанія добивалася від чоловіка правдивої революції: усунути зі спалень крісла з нічними горщиками, які щоранку забирала служба, і запровадити усе популярніші у європейських замках ватеркльозети.

Але позиція архикнязя Рудольфа була при дворі надто слаба, аби міг форсувати цю концепцію. А Франц Йосиф завше був проти будь-яких не випробуваних до кінця новинок. У ту кльозетову справу втрутилися навіть бельгійський та англійський двори. Але імператор так і не погодився. Спав на залізному ліжку, яке всюди возив із собою, то чому би мав зрадити свій імператорський виходок, який пам’ятав ще сідниці його діда і прадіда?

Хоч уже був підтоптаний, та не втрачав зацікавлення жінками. Коли за третім разом відвідав Львів і побував в опері, то сказав бургомістрові Цюхцінському в антракті:

– Мої ґратуляції, пане бургомістре, дуже мені сподобалася ваша опера.

Бургомістр, червоний від зворушення і щастя, випалив:

– Jawohl, Majestat! Die Singer sind gut, nur die choren sind schlecht! (Так, Найясніший Пане! Співаки добрі, тільки курви погані!).

Цісар був збентежений.

 – Казалисьте, панове, що я ві Львові, а виявляється, що це Будапешт.

Допіру під сам кінець антракту вдалося витлумачити монархові, що пан бургомістр мав на думці хор, а не huren, себто повій. А тому нема підстав змилити Львів з Будапештом, який називали у Відні через велику кількість будинків розпусти Гуренпештом.

Монарх, одначе, до кінця вистави був виразно зворушений, попросив льорнетку і стежив за виставою з небаченою досі увагою.

Цісар їв дуже скромно і мало. Незважаючи на те, його турбувала вага. Дав навіть завдання контррозвідці зібрати відомості про вагу інших монархів. Згідно з рапортом, який отримав цісар, англійська королева Вікторія важила 95 кг, король Португалії 87,5 кг, румунська королева Кармен Сільва 82 кг.

Наш цісар, що заважив ледве 70 кг, був таким задоволеним з рапорту, що нагородив його авторів срібними медалями. Старушок і не здогадувався, що контррозвідники, окрім даних з Бухареста, усі інші трішечки підплюсували.

Справжнім шоком стала для цісаря вістка про те, що спадкоємець трону страждає на різачку (по-теперішньому – гонорею).

– На цю хворобу страждає принаймні раз на рік до 20 відсотків усіх жовнірів Вашої Цісарської Мості, – тлумачив родинний лікар.

На його думку, це явище було наслідком бойового запалу вояків і надто великої кількості публічних закладів, де тяжко працювали добряче підтоптані доньки Венери.

– Найстарша проститутка, яка ще працює для добра імперії – це Марія Торнетта, італійка, котра обслуговує клієнтів, незважаючи на свій 81 рік!

 – О! Велика шкода, – зітхнув цісар, – що характер занять Марії Торнетти не дозволяє використати її життєпис для шкільного підручника! Але, думаю, в читанках для дітей варто б наголосити, що особи, які по-справжньому кохають свою працю, повинні стежити за здоров’ям і не заражати інших.

З Франца Йосифа не раз кпили, але він ніколи не ображався. Коли у 1901 році чеський часопис “Svĕtozor” помістив на першій сторінці фото з цісарського спацеру, підписавши “Prochazka na mostĕ” (“Прогулянка на мості”), відтоді для всіх мешканців Чехії цісар став “старим Прохазкою” або “Der alte Prochazka”. Бо Прохазка – це одне з найпопулярніших чеських прізвищ.

Так розповідає легенда, яка мандрує вже роками. Однак насправді підпис під фото був інший: “Promenáda na novém pražském mostě”. А як довели історики, прізвисько “старий Прохазка” з’явилося значно давніше, не лише серед чехів і пов’язане з прізвищем вістуна, який завше їхав на коні у багатій убері перед цісарським поїздом, нагадуючи своєю появою, що треба зняти капелюхи. “О! Їде старий Прохазка!” – котилося з вуст до вуст.

“Через це й такий дідок, як старий Прохазка, пустився воювати”, – мудрував бравий вояк Швейк.

Жарти про старого Прохазку траплялися цісареві не раз і у віденських газетах і, хоч він не завше здогадувався про кого йшлося, але дуже вони йому подобалися.

 – От як цікаво! Деколи цей старий Прохазка разюче нагадує мене.

 

Запрошуємо прочитати також інші колонки автора для нашого видання.

 

Юрій Винничук, спеціально для InfoPost.Media

Фото Віталія Воробйова

 

* Цей текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки, насамперед, заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
128 бригада AIN.ua Aldi Andrej Babiš Andrej Doležal ANO Auchan AUR Baltic Pipe Bees Airline Boeing 787 Dreamliner BY ME Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics Diaľnica D4 DIO e-hranica Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica ELLE Ukraine ETIAS Facebook fake fake news Falcon 9 Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Grupa Lotos György Schadl Henley Henley & Partners Hofer Homonnay Gergely Hungarikum Igor Matovič Infopost IT Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KISS KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liga.net Liget Liget Budapest LOT Ľudovít Štúr Luzhanka Maia Sandu Malé Karpaty Malenykij robot Marie Claire MÁV media Mercedes-Benz Milan Rastislav Štefánik Mistrál MOL Most-Híd Nagyberegi National Geographic Netflix Nicolae Ciucă OLO Omega Omicron Pál Völner Panic Button Pegasus Penny Market Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN PKN Orlen PKP LHS Playboy Ukraine Podzemne Hnutie Pomozi Sándor Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Rolling Stones Romania Rongyos Gárda Rosia Montana RT Russia Today Ryanair S19 SaS Scorpions Sinopharm SIS Skoda Škoda Auto SkyUp SMK SpaceX Spar SPD SPOLU Spotify Sputnik Tatra Ice Dome TEN-T TEN-T CORE Tesco Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokai Tokaj Tungsram Turkish Airlines UCEF Ukraїner Unicum Urban Balkan Beats USSR V4 Verorab Via Carpatia Viplak Attila VUC Vujity Tvrtko WIND ROSE windrose wizz air Zemplin Museum ZEVO аварії аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія Австро-Угорська імперія Австро-Угорщина авто автобан автобукс автобус автогігант Škoda автозавод автомагістраль Автомагістраль D4 автомобілі автомобіль автомобіль в Угорщині автопром автострада агресія агрохолдинг адвент Адер аерозйомка аеропорт аеропорт Львів аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов АЗС айкідо активіст актор акциз акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс американські гірки Анатолій Ткачук Ангелус англіцизми Анджей Дуда Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Воргола Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім антивакцинатори антисемітизм античність армія архів архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ атеїсти АТО атомна енергія аукціон б/у авто Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани бал Балкани Балканський оглядач Балтика Банік банк банкнота барель Батьківщина батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград бензин Берегово Берлін Бернадетт Сель Бесарабія Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність Бідовце біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь благодійність Блінкен блокування Богатинь Богдан Хмельницький богослужіння бограч Бодрог болгари Болгарія Болонья Большая рыба Боррель Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт Будапештський кінофестиваль будинок будівлі будівля будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг бур Бураш Бурштинська ТЕС бустерна доза Бухарест бюджет В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина вагони Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація ромів вакцинація Угорщина Валерій Залужний Валеріу Ківер валюта вантаж вантажівка вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Вашингтон вбивство Велика Добронь Великі Береги Великобританія велодоріжка велосипед велосипедист велоспорт Вельке Капушани Венера Верховина Ветеранська миля вживані авто взуття вибори вибори в Угорщині виборчий туризм видавництво Комора видання викладання Винничук вино Виноградів виплада виробництво виручка виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська група Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України вишивка Вишне Немецке Вишнє Нємецке Віденський бал Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо військова база військова угода вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ вільна торгівля Вільнюс віньєтка Віола фон Крамон віросповідання Віталій Портников ВНЗ вода водії водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ ВЦИОМ вчителі вчитель вчителька Габсбург Габсбурґа газ газ у Словаччині газета газопровід газосховище Газпром галичани Галичина Ганг гастрономія Геґер Гей гектар Гельсінкі Генасамблея генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гітлер глемпінг Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування Гомонай Гергей гомосексуаліхм гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція грип громадянство громадянство України Грузія ГТС Гуйяш ГУЛАГ гумор Гуморина гунгарікум гурт Давід Сассолі дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха двигуни Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума держзрада Держмитслужба ДЕСС дефіцит дефіцит кадрів децентралізація Дещиця джинси Джо Байден Джон Кірбі дзьодо диверсант диверсія дизель диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова диригент дисидент дискаунтер дискримінація дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина ДНР Добрая додаток Долежал Дональд Туск Донбас донор донорство допомога дорога дослідження дотація ДПСУ драма дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган Едуард Гегер Едуард Хегер екологія економіка експати експерт експорт експрес електрика електроенергія електромобілі електронна комерція емігрант емігранти еміграція Емінеску Еммануель Макрон Енді Воргол енергетика епідемія Ернст Нойбауер Ерош Пішта Естонія етнополітика є ЄБРР Євангеліє євреї євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз європейськість Євросоюз ЄІБ ЄП ЄС Жешув Жиліна житло житло в Угорщині життя жінка жінки жовтень Жозеп Боррель Жолт Немет журнал журналіст журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь зайнятість Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця Залужний замки замок заправка заробітна плата заробітчани зарплата застава Західні Балкани Захонь заява збірка зброя звалище згуртованість Зеленський Земан землетрус земля Земплін Зимовий сад зірки зливи зловмисник злочин ЗМІ змова знижки Ryanair знижки на квитки ЗНО золотий паспорт Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання ЗСУ Игорь Померанцев іайдо Івано-Франківськ ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ізраїль Ілдіко Орос Ілон Маск ілюмінація іммігранти імміграція імпорт імпорт газу інвестиці інвестиції Індія інклюзія іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інфляція інформація інфраструктура іпотека Ірак ірландець Ірландія Іспанія історія італійське вино Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Йоже Плечник Кабмін кава кадри Казанжи казки Калуська ТЕЦ Канада канал канал Верке канікули канцерогени карантин Карен Донфрід Карл IV Карпатська Україна карта поляка картка Катанлін НОвак Катерина Бабкіна каток католики Каунас квартира у Будапешті квитки квитки Ryanair квитки в кіно квитки до Молдови квитки до Польщі квитки на Wizz Air квитки на літак квитки на поїзд квитки на потяг квитки потяг КГБ Кенія кепм Кетрін Винник Кечкемет Київ Київ-Одеса Київська Русь Китай китайські товари кібератака кібербезпека кіно кінорежисер кінотеатр кінофестиваль Кіпр Кіра Рудик Кішварда класик Клаус Йоганніс Клепало клімат кліматолог Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР КНУ ім. Шевченка коаліція Коболєв Ковачевські ковід козаки колонка колорит Колумб Колхідські тропічні ліси Комаром компанії компенсація композитор комунізм комуністи комфорт Конгрес США конкуренція Конституція консульство контрабанда конфесії конфіскація конфлікт концерт кордон коробка передач Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косеуць Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП краантин Краків Красноїльськ кредит Кремль Кривий Ріг криза Крим Кримська резолюція кримські татари Крістіан Форро Кубраков куди поїхати на Різдво Кулеба культура купити автомобіль купити віньєтку купити житло купівля купівля в інтернеті купюра курйоз курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець Лавров лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТІ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі липовани листівки Литва лід лікар лікарі лікарні лікарня Лілія Гриневич літак література літка ЛНР Логвиненко логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер лоукостери Луганськ Лукашенко Лукойл Лунік Лунік IX Лунык Львів Львівщина Любка Люблін Людовит Велислав Штур Ляшко Магда магістраль Майя Санду Майяленд Маккартні Макрон Мале Карпатське коло Мальта маніпуляція Марго-2021 Маріуполь Маріуполь-Рахів маркетплейс Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович машиніст машиністи Меджилабірці медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меморіал менталітет меншина меншини мер Меркель МЗС Минай Мирослав Жбірка митниця мито Мишка Япончик мігрант мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Міноборони Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри місіонери міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц МКС мова МОЗ МОК Молдова молодь Молотов Москва музей музика музичний гурт Мукачево мультикультуралізм муніципалітет Мустафа Найєм Мюнхенська угода навчання нагорода надзвичайний стан найменшина наративи народжуваність населення НАТО нафта Нафтогаз нацизм національні меншини національні спільноти національність нація нацменшина нацменшини НВ Недитячі казки недоторканість нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Никон Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Ніколае Чаушеску Ніколає Чуке Ніколенко Німеччина НКВС Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ Нью-Йорк ОАЕ об'їзна обгін область обмеження обмеження шивидкості оборона обсерваторія ОБСЄ обшуки овочі ОДА Одеса Одещина озера Оксана Линів окупація Олександра Саєнко Олексій Резніков Олена Богдан олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн Онтаріо ООН ООС опади опалення опера оператор ГТС опитування опозиція Орбан освіта освітній закон отримати побит Офіс президента Охрид пакт палац паленка паливо палинка палінка пам'ятка пам'ятник пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія пасажиропотів паспорт паспорт Болгарії паспорт Угорщини паспорт України паспорт Чорногорії паспортизація ПДВ Пекін пендлер пенсійна система пенсія Пентагон Первый балтийский канал перевезення переговори переклад перекриття Перемишль перепис перепис населення переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Сійярто Петер Фіала петиція Петков Петро Мідянка Печ Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пісня пістолет плагіат Пласт пластик ПЛР ПЛР-тест побит повітря повстання податки податок події подорож подорожі подорожчання поезія пожежа пожертви поїзд покарання покупки Полачек поліомієліт політик політика політики політінформація поліція пологи польори Польща поляки Померанцев понтифік Попасна Портников Португалія послуги посол посольство посуха посуха у Словаччині Потапі потяг похмілля похорон поштовх правила Прага Прайс Праліси Карпат працевлаштування працевлаштування в Польщі праця презентація президент президент Угорщини президент Франції прем'єр прем'єр-міністр премія прибуток прикордонники проби продажі продукти проект проживання промисловість пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта профспілка Прудентополіс Пряшів Псакі пункт пропуску Путін Рада Європи Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз ракета Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон режим Лукашенко Резніков рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг рейтинг забруднення реклама реконструкція рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига Ріббентроп рівень життя ріелтор Різдво різдвяні знижки річки рішення РНБО Роберт Фіцо робітники робота робота в Польщі робота в Угорщині робота в Чехії робота у Словаччині роботи робоча сила родовище Роза Вітрів розваги розвиток розкол ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія Рошія-Монтане рробоча сила румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція Самош Санду санкції САП Сассолі Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свята святкова ілюмінація свято Сегед сегрегація Сейм сейсмологи секонд-хенд секретар село Сенат США Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети символ СІань Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сімоньян Сіярто сказ сканер Скоп'є скульптор скульптура скульптури Слобожанський експрес слова словак словаки словацька культура Словачина Словаччина Словенія слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття смог собор Соваччина соколи! Солідарність Солотвино сортувальна лінія сортування Софія соцдослідження соціалізація соціологія соцопитування Союз спад спадщина спецслужба спецслужби спиртне співпраця Спліт Спутник СРСР ССО ССС СССР ставлення стагнація Стамбульська конвенція Станіца Старай старіння стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви страйк студенти сувенір Сулік Суми супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США Тhe Guardian табір табори Тайвань Таллін Таллінн тара Тарас Качка тариф тарифи Тарту Татри тварини Твртко Вуйіч театр Теб та НС телебачення телеграм телеканал теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термальні води термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування технологі Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товари в Інтернеті товари з Китаю товарообіг Томаш Фіала ТОП торгівля традиції трамвай транзит транзит газу Трансильванія трансляція трансплантація транспорт транспортний коридор тренер тривалість трилер Триль Тріанон Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм турист Туро Руді Туров Тюнде Грівнак Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова угорське вино Угорське королівство угорські вибори угорці угорці Закарпаття Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд утилізація учні Ушгорщина фабрика Факти фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович Федоров феєрверк фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Флорін Роман Фльонц фольклор фонд Фонд Бетлена Габора фортеця форум фото фото Словаччина фотограф Франц Йосиф Франциск Франція фрукти футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Хуст Це дитя Цензор.нет Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни цінності Цісар ЦПТО Чапутова Чаушеску Чебі-Погань чемпіонат червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина чиновники Чоп Чорне море Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахрайство шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шенген Шенгенська зона Шеремета Шкода школа школярі Шкураков Шмигаль Шовковий шлях Шойгу Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юдіт Йожа Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Ямпіль Ямпіль-Косеуць Яніка Мерило Янош Адер Янош Кобор ярмарка ярмарки ярмарки у Європі ярмарок Ярослав Грицак Ярузельський