fbpx
26 Жовтня, 2023

«Словаччина для словаків»: Роберт Фіцо представив новий уряд та наголосив на прословацькій політиці Кабміну

«Словаччина для словаків»: Роберт Фіцо представив новий уряд та наголосив на прословацькій політиці Кабміну

Президентка Словаччини Зузанна Чапутова у середу, 25 жовтня, призначила новий уряд, сформований після дострокових виборів до словацького парламенту. Очікувано, прем’єр-міністром Словаччини вже вчетверте став лідер проросійської лівої партії SMER-SD Роберт Фіцо.

Така швидкість заміни не затверджених президенткою кандидатур на посади міністрів на інші пов’язана із бажанням Фіцо взяти участь у саміті країн ЄС в Брюсселі 25-26 жовтня у статусі прем’єр-міністра країни.

Під час своєї вступної промови Фіцо максимально часто намагався вжити слово «словацький», підкреслюючи орієнтованість своєї майбутньої політики. За словами прем’єра, він очолить словацький уряд зі словацьким голосом і словацькою зовнішньою політикою. Така риторика чітко перегукується із заявами ще одного з лідерів сусідніх країн – прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.

Хто в Кабміні? Як партії поділили крісла

За домовленістю лідерів урядових партій Smer-SD, крім посади прем’єр-міністра отримає 6 міністерств — оборони, юстиції, транспорту, фінансів, закордонних справ і сільського господарства.

Під егідою Hlas-SD – 7 відомств: міністерства внутрішніх справ, економіки, освіти, охорони здоров’я, інвестицій, регіонального розвитку та інформатизації, праці, соціальних справ та сім’ї, а також пост віце-прем’єр-міністра з Плану відновлення та стійкості та використання європейських фондів

SNS зайняла 3 відомства – навколишнього середовища, культури та нове Міністерство спорту і туризму, яке буде створено 1 січня 2024 року.

4 A77087b8995bcc1e717ac514b682a93631244ead
Новий Кабмін Словаччини. Фото: TASR / Martin Baumann

Перші заяви прем’єра про Україну та ЄС

Ще до початку саміту прем’єр-міністр Фіцо відкинув запровадження нових санкцій проти Росії, якщо вони зашкодять Словаччині, оскільки, за його словами, більшість попередніх санкцій завдали шкоди Словаччині.

Проте під час першого засідання парламентського комітету з європейських справ Словаччини щодо дводенного саміту ЄС у Брюсселі він зробив уточнення, що не голосуватиме за жодні санкції проти Росії, якщо не буде обговорений аналіз їх впливу на Словаччину.

Варто зазначити, що особлива увага саміту буде зосереджена на допомозі Україні.

У контексті цього з іншого рішення комітету випливає, що Словаччина підтримає Україну та надасть їй всебічну допомогу. Однак, за словами прем’єра, комплексна допомога не передбачає постачання зброї.

«Як прем’єр-міністр я буду підтримувати нульову військову допомогу Україні», – заявив він.

Після Угорщини Словаччина є другою країною V4, яка відмовилася від поставок зброї Україні. За словами Фіцо, Кабмін готовий надавати гуманітарну допомогу.

У висновку комітету також зазначається, що ключовим інтересом Словацької Республіки є відновлення суверенітету та територіальної цілісності України на всіх її територіях у міжнародно визнаних кордонах.

Однак, за словами прем’єра, серед країн-членів ЄС досі немає консенсусу щодо того, чи варто представнику ЄС починати переговори з українською стороною щодо гарантій безпеки для України.

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про суперечки щодо кандидатур на посади міністрів нового Кабміну Словаччини, зокрема мера містечка Очова Рудольфа Гуляка на пост міністра екології від партії SNS. Гуляк відзначився тим, що у своїй риториці ставив під сумнів кліматичну кризу, критикував неурядові організації, на своїй сторінці в Facebook поширював конспірологічні фейки.

 

Infopost.Media
Титульне фото: ТASR / Jaroslav Novák

Коментарі