fbpx
05 Травня, 2023

Причини та наслідки: Угорський OTP Bank потрапив до списку міжнародних спонсорів війни

Причини та наслідки: Угорський OTP Bank потрапив до списку міжнародних спонсорів війни

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) внесло угорський OTP Bank до переліку міжнародних спонсорів війни. Як зазначається у повідомленні таке рішення ухвалили через позицію керівництва банку продовжувати діяльність в РФ і фактичне визнання так званих «ДНР» та «ЛНР».

Про це йдеться у повідомленні НАЗК за четвер, 4 травня.

Нагадаємо, що стовідсотковий власник банку – угорський OTP Bank Plc. – найбільший банк серед фінансових установ Угорщини, лідер угорського банківського ринку з ринковою часткою майже 25%.

У Нацагентстві повідомляють також, що ОТП Банк становить основу міжнародної фінансової групи ОТП (OTP Group), яка є одним з лідерів ринку фінансових послуг Центральної та Східної Європи згідно з даними Будапештської фондової біржі. OTP Bank має дочірні банки у РФ, Україні, Хорватії, Словенії, Словаччині, Чорногорії та Румунії.

Повідомляється також, що OTP входить до числа 50 найбільших банків Росії, а по низці напрямків входить до лідерів ринку.

«Він обслуговує понад 2,2 млн клієнтів і представлений більше ніж в 1 850 населених пунктах держави-терориста, що підкреслює його важливість для економіки росії, яка бореться з санкціями Заходу та намагається їх обійти», – зазначають у НАЗК.

Otp Bank, Hungary

Фото: Emerging Europe

Угорський ОТП банк займає 2 місце на ринку POS-кредитування (надання кредитів в пунктах продажу товарів) з часткою цього ринку 15,3%. Банк також займає восьме місце в РФ на ринку кредитних карт. Тобто залишається одним з провідних банків на російському ринку фінансових послуг навіть після вторгнення РФ в Україну.

Згідно зі звітністю OTP Group за 2021 рік, чистий прибуток їхньої банку в РФ склав 37,6 млрд форинтів, або 7,6% від сукупного прибутку групи.

За наявною інформацією щодо фінансових результатів російський ОТП Банк отримав у 2020 році 113 млн рублів прибутку та сплатив до бюджету країни-агресора колосальну суму – близько 190 млн рублів лише податку на прибуток.

Пільги на війну в угорському банку

На сайті НАЗК зазначають, що як стало відомо із ЗМІ, угорський банк також надає пільгові умови кредитування російським військовим.

Так, зазначається, що росіяни, призвані на військову службу за мобілізацією або за контрактом, а також їхні сім’ї можуть подати заяву на надання відстрочки платежів за кредитами та позиками. При цьому, банки посилаються на закон РФ від 7 жовтня 2022 року №377-ФЗ, фактично визнаючи так звані Донецьку та Луганську «народні республіки».

«Таким чином, продовжуючи фінансові операції російського підрозділу, OTP Group чітко демонструє підтримку та спонсорування тероризму», – йдеться у повідомленні НАЗК.

Загалом OTP Bank є вже 24 компанією, яку НАЗК внесло до переліку міжнародних спонсорів війни. Внесення до цього переліку є дієвим репутаційним інструментом, оскільки такі компанії вносяться до бази даних World-Check, яка здійснює облік осіб і організацій із підвищеним ризиком та використовується в усьому світі для виявлення та управління фінансовими, регуляторними та репутаційними ризиками. Взаємодія з базою World-Check допомагає захищати міжнародний фінансовий сектор від спонсорів російської війни, співпраця з якими є небезпечною для соціально відповідального бізнесу.

Як відреагували в Угорщині?

Як повідомило угорське видання Népszava, вони отримали роз’яснення від OTP щодо публікації.

У банку практично спростовують інформацію, подану на сайті НАЗК. Але заявляють, що наразі не можуть вийти з російського ринку, оскільки це буде збитковим варіантом.

«Ринкова частка угорської фінансової установи в Росії незначна, всього 0,17%. (Для порівняння, частка в Угорщині становить близько 35-40%) З початку війни OTP розглядає всі стратегічні варіанти щодо майбутнього російського дочірнього банку, включаючи можливість продажу банку. З цією метою ми звернулися до інвестиційного банку Rothschild і компанії фінансових послуг підготувати цей продаж. Але незабаром після цього російський президент видав указ про заборону зміни власників банків з іноземними інтересами. З цієї причини OTP наразі не може вийти з Росії. А залишити банк без нагляду — це значна пожертва для російської економіки, що є неприйнятним варіантом з кількох точок зору», – повідомили в ОТП.

Нагадаємо, що ОТП Банк на українському ринку представлений з 1998 року. А з 2001 року — банк увійшов до 10-ки найбільших банків України. У 2006 році в Україні OTP Bank Plc. придбав одного з лідерів вітчизняного фінансового сектора – АКБ «Райффайзенбанк Україна». На момент придбання банк обслуговував понад 100 тисяч клієнтів.

Банк було перейменовано в OTP Bank («ОТП Банк»). Окрім Угорщини, OTP Bank Plc. присутній ще у дев’яти країнах ЦСЄ (в Україні, Албанії, Словаччині, Болгарії, Румунії, Хорватії, Сербії, Росії та Чорногорії), забезпечуючи потреби майже 12 млн клієнтів, які обслуговуються у більш ніж 1500 банківських установах.

OTP Bank в Україні став бронзовим призером FinAwards 2023 у номінації «Найкращий керівник роздрібного бізнесу» (нагороду отримав Олег Клименко — Член правління ОТП Банку).

Станом на 01.01.2023 ОТП Банк мав 73 відділення на території України. Протягом 2022 року було закрито 12 відділень.

Що кажуть в українському підрозділі ОТП Банку

Наразі в українському підрозділі ОТП Банку повідомлення про внесення банку до списку міжнародних спонсорів війни не коментують. У своїй заяві українське представництво повторило версію материнської установи про скорочення частки на російському ринку та неможливість юридично повністю покинути ринок РФ. Крім того, у банку зазначили, що роблять все можливе для допомоги Збройним Силам України і у перші місяці війни передали «на потреби оборони 125 автомобілів на суму 58 млн грн». Також у ОТП Банку наголосили, що матеріальна підтримка банку на користь армії, госпіталів, дитячих будинків за час повномасштабного вторгнення склала понад сто мільйонів гривень. Крім того, для фінансування державних витрат ОТП Банком було придбано державні облігації на суму понад 5.5 млрд грн.

Володимир Мудрий, голова правління ОТП Банку, розповідав у липні 2022 року:

«ОТП Банк в Україні робить свій важливий внесок у нашу спільну перемогу: ми переказували кошти на потреби ЗСУ, передали автомобілі на фронт, закупили медичне обладнання для клініки у Краматорську. На цей час загальна сума, витрачена на допомогу, складає приблизно 75 мільйонів гривень».

Володимир Мудрий ОТП 768x512

Голова правління ОТП Банку Володимир Мудрий. Фото: banker.ua

Однак, очевидно, що «грати на два фронти» у ОТП не вийде.

«OTP Bank є вже 24 компанією, яку НАЗК внесло до переліку міжнародних спонсорів війни. Внесення до цього переліку є дієвим репутаційним інструментом, оскільки такі компанії вносяться до бази даних World-Check, яка здійснює облік осіб і організацій із підвищеним ризиком та використовується в усьому світі для виявлення та управління фінансовими, регуляторними та репутаційними ризиками. Взаємодія з базою World-Check допомагає захищати міжнародний фінансовий сектор від спонсорів російської війни, співпраця з якими є небезпечною для соціально відповідального бізнесу», – нагадали у НАЗК.

Хто може потрапити до переліку міжнародних спонсорів війни?

Як повідомляє портал «Війна і санкції» першочерговими кандидатами на санкції є ті іноземні компанії, які попри визнання міжнародною спільнотою Росії країною агресором та санкційні обмеження, продовжують співпрацю із нею.

Вони забезпечують державний та приватний сектор товарами і послугами критичного призначення, а також поповнюють бюджет країни, тим самим фінансуючи війну.

НАЗК також ідентифікує осіб, які причетні до війни, та публікує їх профайли на цьому порталі. Санкції можуть бути накладені на олігархів, посадовців, керівників та членів бордів російських компаній і банків, пропагандистів, представників політичних партій та інших осіб, які підтримують війну.

Зокрема, як зазначає портал, в Угорщині ОТП банк — це перша компанія, яка потрапила у подібний перелік.

Чи слід очікувати закриття філій ОТП банку в Україні?

Найближчим часом, скоріш ні. Однак внесення до списку міжнародних спонсорів війни однозначно не піде на користь фінансовій установі або іншій фірмі чи організації, адже суттєво впливає на її репутацію не лише в Україні, а й у світі. Саме тому чимало міжнародних компаній намагаються суттєво зменшити або взагалі залишити свою присутність на російському ринку, попри потенційні фінансові втрати, адже у перспективі збитки від «підмоченої репутації» можуть бути набагато більшими.

1c87ad2554e549358a961cdc2a2bdea2

Фото: AFP

Нагадаємо, що Міністерство фінансів США 12 квітня 2023 року оголосило санкції проти Міжнародного інвестиційного банку – кредитної установи, що базується в Будапешті, має майже 50% російської власності. Після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Болгарія, Чехія, Румунія та Словаччина припинили свою участь у МІБ. Згодом Міжнародний інвестиційний банк (МІБ) у Будапешті, повідомив, що закриває угорську штаб-квартиру та виходить з ЄС.

 

Infopost.Media
Титульне фото: Getty Images

Коментарі