За 30 кілометрів від Чернівців розташоване село Байраки. Воно належить до Герцаївської міської громади. Уперше це поселення згадується в документах 1633 року під назвою Могошешти (румунською – Mogoșești). Однією з тутешніх історичних пам’яток є Церква Різдва Богородиці. Це найбільший сільський храм на всій території південно-східної Буковини, побудований у XVII столітті.
Сьогодні в селі Байраки проживає близько 2 тисяч мешканців. Для місцевого населення рідною є румунська мова. Саме нею, а також українською, відбувається навчання в Байраківському ліцеї, куди ми завітали, щоби дізнатися, як тут відзначають початок нового навчального року.
Через велику війну зменшилася кількість учнів
На годиннику майже дев’ята ранку. Шкільне подвір’я поступово заповнюється батьками, вчителями та учнями. Найпередбачливіші відразу займають місця в тіні біля дерев, адже, попри ранню годину, температура повітря наближається до +30 градусів. Перед початком офіційної частини одна з вчительок роздає дітям жовто-блакитні кульки.
Під оплески присутніх із будівлі школи виходять одинадцятикласники та вишиковуються на сходах. Згодом до них приєднуються ще 10 учнів, які цьогоріч підуть у перший клас. На одязі в кожного з них – жовто-блакитні стрічки. За словами в.о. директора ліцею Мурару Аркадія Георгійовича, минулими роками дітей було більше. Але повномасштабне російське вторгнення вплинуло на демографічну ситуацію.
«Дітей з кожним роком стає все менше, – говорить в.о. директора. – Минулого в нас було 292 учні, цьогоріч – 248 (разом із дошкільнятами). Тобто 223 учня і 25 вихованців у дошкільному закладі».
Велика війна вплинула не лише на кількість школярів. Раніше Аркадій Георгійович працював заступником директора з навчально-виховної роботи, але з 9 березня 2022 року виконує обов’язки директора. Каже, що зайняв цю посаду після того, як попередній керівник навчального закладу долучився до лав ЗСУ.
Про любов до української та румунської мов
Урочиста частина традиційно починається з гімну України та підняття прапора. Згодом всі присутні вшановують хвилиною мовчання загиблих героїв України. До школярів зі вступною промовою звертається Аркадій Мурару. В ній він, зокрема, підкреслює необхідність поважати і берегти свою історію.
«Що я зазвичай зичу одинадцятикласникам?, – говорить в.о. директора. – Будьте лояльними громадянами, любіть цю державу та українську мову. Але не забувайте своєї рідної румунської, свого села та батьків».
Усі заплановані заходи під час урочистої частини відбуваються румунською та українською мовами. Одинадцятикласники та першачки розповідають вірші, співають пісні, а також виконують танцювальні номери, підготовлені разом із вчителями.
Читай також 👇
Пауль Пшенічка: «Ідентичність людини залежить від родоводу і мови, яка звучала після її народження»
Найактивніші учні отримують почесні грамоти за успіхи в навчанні. Серед них також і переможці всеукраїнських олімпіад з української мови, математики, трудового навчання тощо. Випускники Байраківського ліцею добре складають ЗНО. Чимало з них згодом вступає до Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, педагогічного та медичного коледжів у Чернівцях, а також інших навчальних закладів як в Україні, так і за кордоном.
Знання двох мов у цьому суттєво допомагає. Навчання у ліцеї ведеться румунською, але опанувати українську учні можуть під час вивчення таких предметів, як «Історія України», «Захист України», а також на уроках української мови та літератури і навіть… фізкультури. За словами в.о. директора ліцею, не буває такого, щоби діти не хотіли вчити українську.
«Вони її знають, вчать і вдосконалюють», – підсумовує Аркадій Мурару.
Читай також 👇
Перша українська школа в Будапешті: як працюватиме та чому потрібна
Загалом у Герцаївській міській громаді налічується 12 шкіл та 5 дошкільних закладів. Як зазначає начальник відділу освіти, молоді та спорту Герцаївської міської ради Міну Павалакі, 98,5% учнів у школах Герцаївського району – етнічні румуни.
«Є одна україномовна школа, – додає він, – в якій, щоправда, 96% – етнічних румунів, а решта – українці. Також маємо в регіоні один україномовний заклад дошкільної освіти».
Урочиста частина з нагоди Дня знань у Байраківському ліцеї тривала майже півтори години. На завершення учні обмінюються подарунками та прямують до своїх класів. Хтось – вперше, а для когось це буде останній рік у стінах рідної школи перед початком дорослого життя.
Лілія Шутяк, Чернівці–Байраки
Infopost.media
* Матеріал підготовлено в рамках проєкту Re:Open Ukraine, що реалізується за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».