fbpx
14 Травня, 2024

Прощання Чапутової, нові Airbus H225M для Угорщини та дефіцит військових в Румунії – що було у сусідів минулого тижня

Прощання Чапутової, нові Airbus H225M для Угорщини та дефіцит військових в Румунії – що було у сусідів минулого тижня

Зузана Чапутова під час прощального туру Європою заїхала до Києва, Угорщина продовжує інвестувати у свою повітряну оборону, Румунія недорахувалась 43% офіцерів у своїй армії, а ЄС продовжив безмитне ввезення товарів з України.

Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України, за минулий тиждень з 6 по 12 травня.

Президентка Словаччини попрощалась із Зеленським

Президентка Словаччини Зузана Чапутова 10 травня під час прощального візиту в Україну зустрілася в Києві з президентом України Володимиром Зеленським. Це її четвертий та заключний за останні п’ять років візит до Києва.

Після зустрічі Чапутова отримала з рук Зеленського найвищу українську державну нагороду – орден Ярослава Мудрого І ступеня. У свою чергу, український президент був нагороджений державною нагородою Словаччини орденом Білого Подвійного Хреста І ступеня.

Gnnx08pwwaaxdhm

На початку свого візиту в Україну Чапутова вшанувала пам’ять 118 жертв боїв біля села Мощун. Бої, що точилися тут у перші дні російської агресії, вважаються переломними для оборони Києва. Після переможного бою було звільнено багато інших українських сіл.

На відміну від чинного словацького уряду прем’єр-міністра Роберта Фіцо, Чапутова підтримала надання військової допомоги Україні. Однак після вступу на посаду восени минулого року кабінет міністрів Фіцо припинив постачання в Україну військової техніки з державних запасів.

 

Угорщина нарощує витрати на оборону

Міністр національної оборони Крістоф Шалай-Бобровніцкі повідомив, що до флоту Сил оборони Угорщини надійшли ще два придбаних гелікоптери Airbus H225M.

Військова техніка базуватиметься на авіабазі 86-ї вертолітної бригади MH József Kiss у Сольноку, за менш ніж 300 кілометрів від Ужгорода.

За вимогами НАТО, Угорщина другий рік поспіль досягає необхідного рівня витрат на оборону – 2% від державного бюджету. 20% з них використовуються угорськими силами оборони для розвитку потенціалу.

56307895 3a3480b235b7344bf9b93d255480b22c X
Фото: Honvédelmi Minisztérium

 

Дружба проти Брюсселю чи бізнес: як Китай відкриває двері в Європу через Угорщину

Поки Євросоюз думає, як позбутися економічної залежності від КНР, котрий є найвпливовішим союзником Росії, Китай продовжує свою експансію в Європу та робить це через найбільш лояльні країни ЄС. Одним із мостів між Китаєм та Європою стала Угорщина, яка запропонувала надзвичайно лояльні умови для китайських інвестицій у виробництво на своїй території. Саме тому наразі Китай є іноземним інвестором №1 в Угорщині, а провідною галуззю стало виробництво електромобілів акумуляторів до них. І завдяки цьому Угорщина стала фактично домінуючим гравцем у переході континенту до електромобілів.

Однією з тем зустрічі угорського та китайського лідерів в Будапешті у травні 2024 року став анонс будівництва нового китайського заводу електромобілів, який побудує Great Wall Motor (GWM) у Бісерді поблизу міста Печ (Pécs) на півдні Угорщини. Інші інвестори також вже відкрили або почали спорудження Розповідаємо, для чого Китаю заходити до Угорщини з інвестиціями в таких масштабах.

Group 225

 

Молдовську «опозиціонерку» нагородили орденом у Москві

Колишнього віце-голову вже розформованої партії «Шор», депутатку парламенту Молдови Марину Таубер нагородили у Москві орденом Дружби. Цим депутатка похизувалась на власній сторінці в Facebook.

«Голова Держдуми Росії В’ячеслав Володін за дорученням президента Владіміра Путіна вручив мені орден Дружби. Сталося це у Москві на засіданні Ради Держдуми. Один із найбільш хвилюючих моментів у моєму житті», – написала Таубер.

Варто додати також, що 9 травня Марина Таубер, башкан Гагаузії Євгенія Гуцул та молдовський олігарх-втікач Ілан Шор взяли участь у військовому параді на Червоній площі.

 

👉 Читай також:
Москва підриває Гагаузію. Колонка Віталія Портникова

 

У Румунії дефіцит військовослужбовців

На тлі посилення побоювань щодо загрози з боку Росії у румунській армії зафіксували величезний дефіцит особового складу: 43% офіцерських посад незаповнені. Попри це румунська влада виключає можливість запровадження обов’язкової військової служби.

Також, за даними міністра оборони Румунії Анхеля Тілвара, недоукомплектовані 28% посад сержантського складу, 23% солдатського складу та інших звань. Не вистачає також 11% цивільного персоналу.

Основною причиною нестачі особового складу румунської армії вважають низькі зарплати.

Варто зазначити, що після реструктуризації та модернізації військові сили Румунії значно скоротили — з понад 300 тис. осіб у 1990 році до близько 80 тис. після 2000 року. Румунія є членом НАТО з 2004 року.

 

ЄС продовжив на рік безмитне ввезення товарів з України

Європейська Рада ще на рік (до 5 червня 2025 року) призупинила дію мит і квот на українські та молдовські товари, що надходять до ЄС. Окрім надання економічної підтримки країні, яка зазнала нападів Росії, вони також намагаються посилити захист фермерів ЄС щодо деяких чутливих сільськогосподарських продуктів.

Регламент також міститиме два захисні заходи. Наприклад, новий автоматичний захисний механізм зобов’язує Єврокомісію повторно вводити квоти, якщо імпорт птиці, яєць, цукру, вівса, кукурудзи, круп і меду перевищить рівень другої половини 2021 та 2022 року, а також середнє арифметичне кількості імпортованих у 2023 році.

Df25ef1 1920 2792 Lviwldayuj
Фото: Суспільне Львів

Європейська комісія призупинила дію тарифів і квот на імпорт української сільськогосподарської продукції у 2022 році після початку російсько-української війни. Однак приплив дешевшої української зернової продукції спричинив потрясіння на ринку, і східні країни-члени, зокрема Угорщина, почали протестувати. Угорський уряд запровадив заборону на імпорт, а у вересні минулого року колишній прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький навіть призупинив поставки зброї через зерно. І фермери почали протестувати по всій Європі.

 

 Infopost.media

Коментарі