fbpx
18 Травня, 2023

Москва підриває Гагаузію

Москва підриває Гагаузію

Другий тур виборів башкана Гагаузії завершився і сенсацією, і скандалом водночас. Скандалом — тому, що керівником цієї молдавської автономії мешканці Гагаузії обрали аноніма у повному розумінні цього слова.

Кандидатка від партії «Шор» Євгенія Гуцул практично нікому у Гагаузії до виборчої кампанії не була відома — хоча Гагаузія це дуже невелика територія, тут немає великих міст, і всі всіх знають. До того ж Гуцул не надала хоча б якихось доказів, які б свідчили про її здатність керувати автономією. Практично будь-який інший кандидат мав би без особливих проблем в неї виграти.

Але гагаузький виборець насправді проголосував не за нікому невідому домогосподарку від партії «Шор», а за самого Шора. Бізнесмен, який ховається в Ізраїлі від молдавського правосуддя, починає сприйматися електоратом як людина, що здатна влаштувати диво і водночас має непогані зв’язки в Москві — а це для Гагаузії є дуже важливим. Шор починає займати нішу колишнього молдавського президента-соціаліста Ігоря Додона. Адже не випадково Кремль не підтримав кандидата Додона на цих виборах, соціаліста Григорія Узуна — він у другому турі і програв Гуцул. То що, можливо, ніякої сенсації не було?

Vladimir Uzun
Ексдепутат Народних зборів Григорій Узун. Фото: laf.md

Але скандал точно стався. Тому що після виборів виявився і масовий підкуп виборців, і «мертві душі» у виборчих списках, і фальсифікації – Ілан Шор просто не вміє перемагати інакше, і його російські покровителі також. В результаті гагаузькими виборами зайнялися молдавські антикорупційні структури і ще невідомо, де виявиться щаслива переможниця – у кабінеті башкана чи у тюремному ізоляторі.

Втім, поки що Гуцул та її куратори роблять усе можливе, щоб дестабілізувати ситуацію, організувати масові заворушення та домогтися від Кишинева відмови від з’ясування «подробиць» гагаузьких виборів. Зрозуміло, ці спроби зустрічають повне розуміння у Москві. Представниця російського МЗС Марія Захарова вже зажадала від Молдови «поважати вибір мешканців автономії, які сказали однозначне «ні» курсу на розрив зв’язків із Росією». Від Захарової не відстають і проросійські кандидати на виборах, які, за ідеєю, мали б протестувати проти підкупу та фальсифікацій. Але протестують, як, наприклад, підтримуваний на цих виборах Москвою Віктор Петров проти «безпрецедентного» втручання Кишинева.

Про Гагаузію за межами Молдови знають не так багато. Але якщо по суті: влада Молдови пішла на угоду з керівництвом самопроголошеної Гагаузької республіки та домовилася про створення автономії, яка мала б сприяти збереженню національної ідентичності, культури та мови гагаузького народу. А насправді сприяє русифікації мешканців автономії та консервації їх у радянському минулому. Цим і користуються різноманітні пройдисвіти — від Додона до Шора. Але Шор на цих виборах просто аж надто явно продемонстрував, що йому начхати на процедуру і він усіх купить.

«Аукціон відбувся! Лот номер один – Гагаузія! Продано!», – написав після виборів Михаїл Формузал, колишній башкан Гагаузії, що намагався повернутися на посаду.

І тепер розвиток подій навколо Гагаузії залежатиме від того, чи вдасться молдавським антикорупційним структурам довести перевищення дозволених законом витрат на вибори, підробку виборчих списків та підкуп громадян, а уряду Молдови зберегти стабільність у регіоні.

Шор вже анонсував чергові «мітинги протесту» у Бєльцях, Комраті та Оргеєві. А прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан звернувся до жителів Гагаузії та закликав їх зберігати спокій.

«Ніхто, абсолютно ніхто не вибере башкана замість вас. Ні Кишинів, ні Москва, ні ті, хто зараз перебуває за кордоном замість того, щоб відбувати покарання тут. Башкана Гагаузії мають обирати згідно із законодавством Молдови та законодавством автономії. Так і буде» – заявив глава уряду.

 

 Віталій Портников, спеціально для Infopost.Media

Титульне фото: newsmaker.md

 

Рекомендуємо прочитати авторські колонки Віталія Портникова для нашого видання

 

* Текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки насамперед заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com

Коментарі