fbpx
10 Лютого, 2023

Пояснюємо: Чому Молдова не збиває у своєму небі російські ракети, що летять в Україну

Пояснюємо: Чому Молдова не збиває у своєму небі російські ракети, що летять в Україну

У п’ятницю, 10 лютого, Росія вчергове обстріляла інфраструктурні об’єкти на території України. При цьому траекторія польоту щонайменше двох ракет, за повідомленням голови Миколаївської обласної військово-цивільної адміністрації Віталія Кіма та Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, пролягала через повітряний простір Молдови.

Факт прольоту ракети підтвердили і в Міністерстві оборони Молдови.

«Орієнтовно о 10:33 ці ракети перетнули повітряний простір Румунії. Після чого знову зайшли у повітряний простір України у точці перетину кордонів трьох держав».

Це не перший випадок використання неба над Молдовою для прокладання траекторії польоту ракет російськими військовими.

Та чому тоді Молдова не збиває російські ракети?

04230000 0aff 0242 220b 08daab5f953a Cx3 Cy11 Cw93 W1597 N R1 St S

Російські ракети над Молдовою не вперше

Так, 10 жовтня минулого року у Міністерстві оборони Молдови повідомили, що три крилаті ракети, запущені російською армією над Україною, пролетіли над територією Республіки Молдова. Вони пролетіли як над Придністровським регіоном, в районі села Кобасна, де зберігаються великі склади боєприпасів з СРСР, так і над районами Флорешть і Сорока на правому березі Дністра.

Тоді Росія заперечила, що російські ракети, випущені проти України, порушили повітряний простір Республіки Молдова. Однак невдовзі посла Росії в Кишиневі Олега Васнєцова викликали до МЗС для давання пояснень.

«Цілі створювали небезпеку для інфраструктури Республіки Молдова і, зокрема, для цивільних літаків, що літають над повітряним простором країни», — заявили в Міноборони.

Ще одна російська ракета, збита українською системою ППО, 31 жовтня вранці впала на територію села Наславча Окницького району, що на північному кордоні з Україною. Тоді у Міноборони Молдови заявили, що «системи повітряного спостереження Національної армії не виявили незаконних польотів у повітряному просторі Республіки Молдова».

У грудні працівники МВС Молдови також виявили нерозірвану російську ракету біля кордону з Україною, в околицях міста Бричень.

05a80000 0aff 0242 1414 08dabb2d7ebe Cx0 Cy34 Cw0 W1597 N R1 St S

Що кажуть військові експерти

Експерт з оборони та безпеки з Бухареста Клаудіу Дегерату каже, що ці інциденти є «надзвичайно тривожним» сигналом, який показує, що Росія готова «надзвичайно зловживати цією ситуацією» та, посилаючись на конфлікт з Україною, намагатися залучити Молдову.

«Важко уникнути втягнення в конфлікт, тому що РФ не бажає повною мірою поважати незалежний статус Республіки Молдова», – каже військовий експерт.

За його словами, проліт російських ракет над Республікою Молдова є доказом порушення її нейтралітету.

«Мова йде про сплановану російську військову дію, яка свідомо врахувала цей маршрут, щоб зберегти елемент раптовості, тому що ці ракети йшли незвичайним маршрутом для ураження цілей на заході України, і вони не могли бути вражені українською обороною, тому що вони перетинали територію Республіки Молдова. Був спланований, навмисний акт використання повітряного простору Республіки Молдова, і немає підстав вважати це просто інцидентом… Отже, був спланований, навмисний акт використання повітряного простору Республіки Молдова, і немає підстав вважати це просто інцидентом».

Чи може Молдова захиститись від російських ракет?

Нейтральний статус Молдови не є перешкодою захищати повітряний простір усіма доступними методами. Однак, зважаючи на дані Global Fire Power та заяви молдовських лідерів, Молдові просто нема чим збивати ракети росіян або інші повітряні цілі в своєму небі.

Міністерство оборони Молдови у коментарі Free Europe повідомило, що контролює повітряний простір за допомогою «спеціалізованих систем». Однак у відомстві не змогли уточнити, чи є у молдовських сил засоби протиповітряної оборони.

За даними Military Defence, збройні сили Молдови на кінець 2021 року мали доволі куций набір засобів ППО та літаків, потенційно здатних збивати повітряні цілі. На той момент налічувалось 28 зенітних установок ЗУ-23-2, 11 зенітних гармат С-60 калібру 57 мм та лише три зенітно-ракетні комплекси С-125. Однак у відкритих джерелах згадується, що Молдова могла продати всі три С-125 ще у 2015-2016 роках, у рамках «оптимізації застарілого озброєння».

Так, у жовтні минулого року ексміністр оборони Молдови Анатолій Шалару заявив, що у 2015 році три зенітно-ракетні комплекси були продані українській фірмі, інші були знищені, оскільки їх модернізація потребувала мільйони євро.

«Йшлося про три зенітні комплекси С-125, які з 90-х років були виведені з озброєння, тому що застаріли морально, фізично, їх поставили на продаж».

За словами ексміністра, у Молдови навіть не було ракет для цих систем, адже це були комплекси для захисту військ із максимальною дальність пуску ракет 18 км.

На кінець 2021 року у країни було 6 винищувачів МіГ-29, які, однак, не здіймались у повітря ще з 1997 року. Кишинів намагавсь знайти покупців на ці літаки ще з 2010 року, але безуспішно. За деякими повідомленнями, молдавські МіГ-29 у березні 2022 року начебто хотіла придбати Україна, в якості «донорів запчастин». Але тут відмовилась сама Молдова, бо начебто хотіла не допустити «ескалації конфлікту».

За даними Global Fire Power станом на 2023 рік у Молдови залишилось тільки 3 літаки, з яких у режиму готовності тільки 2.

Screenshot 37

Наприкінці жовтня 2022 року Міноборони Молдови заявило, що хоче придбати сучасні західні системи ППО для захисту свого неба. Але при цьому Кишинів чесно визнав, що зараз йому потрібна «протиповітряна парасолька» від ЄС чи НАТО. Бо на самостійну закупку комплексів ППО може знадобитись мінімум від 3 до 7 років.

Про це повідомив міністр оборони Анатолій Носатий в інтерв’ю Europe Libere.

«Зараз, по-перше, використовуються дуже складні ракети, і наші системи протиповітряної оборони свого часу були хороші, але зараз вони застаріли і не дають тих тактичних характеристик, які б перехоплювали всі типи повітряних цілей», – сказав міністр.

Президент Республіки Молдова Майя Санду заявила в інтерв’ю Reuters, що на Всесвітньому економічному форумі в Давосі попросила своїх союзників про протиповітряні системи та фінансову допомогу.

«Ми просили системи спостереження та ППО. Ми розуміємо, що Україна є пріоритетом і має їх отримати, але сподіваємося отримати теж щось», – сказала Майя Санду.

Майя Санду зазначила, що Республіка Молдова збільшила свій оборонний бюджет, а уряд Кишинева веде переговори щодо систем ППО як з Європейським Союзом, так і на двосторонній основі з його союзниками.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі